Skuteczne metody zabezpieczeń dla Androida

Skuteczne metody zabezpieczeń dla Androida [1]
Skuteczne metody zabezpieczeń dla Androida [2]
Skuteczne metody zabezpieczeń dla Androida [3]
Skuteczne metody zabezpieczeń dla Androida [4]
Skuteczne metody zabezpieczeń dla Androida [5]

Smartfony są prawdziwą skarbnicą wiedzy o nas. Dbając o wygodę, oszczędzając własne siły i czas, wykonujemy masę operacji korzystając z telefonów komórkowych, a co za tym idzie – zostawiamy w nich ogrom poufnych danych, w dodatku nie martwiąc się o to. Dane do kont bankowych, hasła, dane wrażliwe... To tylko część rzeczy, jakie mogą wpaść w ręce niepowołanych osób. Zdjęcia, których nie chcielibyśmy nikomu pokazywać również są bardzo łatwo dostępne, szczególnie, jeśli nie ustawiliśmy domyślnego hasła dla osobnych folderów. Jednak można temu zaradzić, będąc zapobiegliwym. Wystarczy znać parę sposobów, które zwiększą bezpieczeństwo użytkowników Androida.

Oryginalność zygzaku

Zanim w ogóle dobierzemy się do telefonu, trzeba najczęściej odblokować ekran. Czasami jest to właśnie narysowanie konkretnego wzoru, który opiera się na dziewięciu równomiernie rozłożonych punktach. Im ten wzór jest bardziej zawiły, tym trudniej go odgadnąć, a w rezultacie odblokować telefon. Jednak jest bardzo prosty sposób na odkrycie tajemnicy: tłuste smugi wskażą kierunek, dlatego warto dbać o czystość naszego ekranu.

Kod PIN

Przede wszystkim, należy go nigdy nie udzielać osobom trzecim, bo robimy to tylko na swoją niekorzyść. Bardzo ciężko jest złamać kod PIN, chociaż nie jest to niemożliwe. Liczba kombinacji dla czterocyfrowego rzędu cyfr wynosi aż 10000 wariantów.

Hasło zamiast PIN-u

Zgodnie z kombinacją matematyczną, poziom tego zabezpieczenia jest większy, bo jest o wiele większa liczba elementów do wykorzystania przy mało ograniczonej długości. Nie poleca się jednak używania haseł typu qwerty czy 123 albo 1111 z prostej przyczyny: są one najczęściej występującymi, a więc ktoś wystarczająco znudzony, wprowadzając je wszystkie po kolei, może spokojnie trafić stosunkowo małym nakładem sił. Warto też, aby hasło zawierało zarówno litery jak i cyfry.

Aplikacje

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest aplikacja Face Unlock. Korzystając z kamerki umieszczonej z przodu smartfona, telefon rozpoznaje wizerunek właściciela i dopiero po zaakceptowaniu sam się uruchamia. Jest jednak mały haczyk: telefon nie zawsze musi rozpoznać, chociażby z powodu złego oświetlenia. Bardzo prostym sposobem na obejście tego jest pokazanie zdjęcia, zdarzały się przypadki, że telefon je akceptował. Dlatego unikalne hasło zdaje się o wiele bardziej praktyczniejszym rozwiązaniem.

Smart Lock

Z tej usługi mogą skorzystać posiadacze Androida 5.0 lub wyżej. Aplikacja umożliwia wiele ciekawych funkcji. Jedna z nich jest pokrewna z powyższą, a mianowicie rozpoznawanie twarzy. Dzieje się to bez konieczności podjęcia jakiegokolwiek działania. Ponadto wykrywa kontakt z ciałem, a kiedy odłożymy go do torebki, sam automatycznie się blokuje. Ponadto oferuje jeszcze zaufany głos ( odblokowanie po usłyszeniu głosu właściciela), zaufane miejsca oraz zaufane sprzęty.

LastPass

Ta usługa zapewnia szyfrowanie wszelkich danych, jakie pojawiły się w telefonie za pomocą AES-256 i tylko w ten sposób można je odblokować. Klucz do odblokowania wiadomości pozostaje na naszym urządzeniu, a co najważniejsze, nigdzie nie jest rozpowszechniany/ Aplikacja ta wymaga połączenia z Internetem.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.