Smartfon, ale z jakim systemem?

Smartfon, ale z jakim systemem? [1]
Smartfon, ale z jakim systemem? [2]
Smartfon, ale z jakim systemem? [3]
Smartfon, ale z jakim systemem? [4]
Smartfon, ale z jakim systemem? [5]

Rynek smartfonów to obecnie prawdziwy gąszcz, w którym niejednemu klientowi bardzo łatwo się zagubić. Producenci kuszą eleganckim wyglądem swoich urządzeń, chwalą się innowacyjnymi funkcjami i prześcigają w przekonywaniu, że to ich sprzęt jest najbardziej opłacalną opcją. Sam aparat to jednak nie wszystko - kluczową kwestią jest to, w jaki wyposażono go system operacyjny. Użytkownicy nie znający się zbyt dobrze na nowinkach technologicznych mogą nie wiedzieć, jaki będzie najlepiej spełniał ich oczekiwania. Poniżej przedstawimy najbardziej popularne platformy instalowane na smartfonach, porównując ich wady i zalety, oraz ewentualne grupy docelowe.

Windows Phone

Jeszcze parę lat temu mobilny system od Microsoftu miał zawojować rynek smartfonów. Rzeczywistość szybko zweryfikowała te plany; okazało się, że w dobie dominacji o wiele bardziej rozwiniętych platform system o tak skromnych możliwościach jak Windows Phone nie ma racji bytu. Obecnie udział urządzeń z systemem od Microsoftu wynosi zaledwie 0,7% w skali wszystkich smartfonów i lada dzień urządzenia z Windowsem zupełnie znikną z rynku i z naszych kieszeni.

Trudno się dziwić. Windows Phone jest (a może raczej był) co prawda chwalony za prostotę i stabilność działania, ale płaci za to bardzo ograniczonymi możliwościami względem konkurencji. W dodatku jego innowacyjny, w założeniu, interfejs, oparty na kafelkach, dla wielu użytkowników okazał się zbyt obcy i odmienny od tego, do czego byli przyzwyczajeni. Sytuację pogarsza żałosna liczba aplikacji wydanych na tę platformę, która w ostatnim czasie dodatkowo się zmniejsza, w miarę jak kolejne programy wycofują swoje wersje na Windows Phone.

Niestety albo stety, mobilny system Windows nie ma przyszłości. Należy zatem skupić się na dwóch platformach, które w przeciwieństwie do niego, nie zwalniają tempa.

iOS

Według badań z 2017 roku, na systemie od Apple pracuje obecnie około 14% wszystkich smartfonów na świecie. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że platforma zarezerwowana jest dla jednej linii produktów - mowa oczywiście o iPhone'ach (poza smartfonami, iOS obsługuje również iPady oraz iPody). Telefony amerykańskiej firmy cieszą się ogromnym powodzeniem, pomimo swych wygórowanych cen, a jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za ten stan rzeczy jest właśnie system.

Rozwijany od 2007 roku iOS to platforma prosta w obsłudze, stabilna i wyjątkowo niewymagająca, jeśli chodzi o zaplecze sprzętowe (stąd iPhone'y posiadają słabsze podzespoły niż ich konkurenci z systemem Android). Płynność działania i niezawodność to jej niewątpliwe atuty. Niestety, posiada również potężne wady, a najgorszą z nich jest fakt, że wymiana zawartości między urządzeniami z jabłkiem a takimi posiadającymi inne systemy operacyjne jest skrajnie utrudniona. Innymi słowy, iPhone jest sensownym zakupem właściwie tylko wtedy, kiedy korzystamy już z innych produktów Apple (np. komputerów z systemem MacOS, z którymi to z kolei iPhone'y łączą się łatwo i na niespotykaną u innych systemów skalę). Ilość aplikacji na iOS również wypada blado w porównaniu z Androidem. Mimo to, amerykański system od wielu lat nie traci zwolenników, a iPhone'y sprzedają się jak świeże bułeczki.

Android

Gdy spojrzy się na statystyki, nie ma cienia wątpliwości, która platforma mobilna rządzi rynkiem. 85% smartfonów na świecie działa pod kontrolą którejś z wersji systemu od Google'a. Android to niemal idealny system na urządzenia mobilne; jego otwartość oznacza mrowie powstających nań aplikacji oraz łatwe wprowadzanie modyfikacji, co często robią producenci smartfonów, przygotowując dla swoich sprzętów unikalne nakładki systemowe. Android jest równie intuicyjny jak iOS, nie mając przy tym żadnego problemu z łącznością z urządzeniami pracującymi np. na Windowsie. Jeżeli jest dobrze zoptymalizowany, potrafi też działać równie płynnie i stabilnie jak jego "jabłkowy" konkurent. Mimo wszystko jest to jednak system o wiele bardziej "zasobożerny" i wymagający mocniejszych podzespołów, stąd na tańszych urządzeniach często nie działa płynnie. Wystarczy jednak trochę poszukać, by znaleźć urządzenia z Androidem o niewygórowanej cenie, oferujące zupełnie znośną kulturę pracy. Najpotężniejsze "androidowce" oczywiście nie ustępują cenami iPhone'om, ale za to zapewniają niezrównane wrażenia z użytkowania.

Podsumowując...

Najlepszym wyjściem dla osoby szukającej smartfona wydaje się kupno dobrze zoptymalizowanego urządzenia z Androidem, chyba że używa ona produktów Apple - w takim wypadku lepsza opcją może okazać się iPhone.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.