Kiedy rachunek, a kiedy faktura? Podatnicy zwolnieni z VAT

Kiedy rachunek, a kiedy faktura? Podatnicy zwolnieni z VAT [1]
Kiedy rachunek, a kiedy faktura? Podatnicy zwolnieni z VAT [2]
Kiedy rachunek, a kiedy faktura? Podatnicy zwolnieni z VAT [3]
Kiedy rachunek, a kiedy faktura? Podatnicy zwolnieni z VAT [4]
Kiedy rachunek, a kiedy faktura? Podatnicy zwolnieni z VAT [5]

Z początkiem roku 2014, w związku ze zmianami w ustawie o VAT, przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT czują konsternację gdy na myśl przychodzi im pytanie: faktura czy paragon? Mimo że prawo do wystawiania rachunków, przez podatników zwolnionych z VAT, nie przestało obowiązywać, zakres czynności objętych możliwością ich wystawiania uległ znacznemu uszczupleniu. Zmiany obowiązujących przepisów w tym zakresie, miały na celu ujednolicenie zasad wystawiania faktur przez podatników VAT czynnych jak i biernych.

Do końca roku 2012 prawo do dokumentowania sprzedaży fakturami posiadali jedynie czynni podatnicy VAT. W roku 2013 prawo takie nabyli także podatnicy, którzy zarejestrowali się jako podatnicy zwolnieni z podatku od towarów i usług (czyli ci, którzy dokonali sprzedaży opodatkowanej do wysokości 150 000 zł). W styczniu 2014 roku prawo do wystawiania faktur nabyli wszyscy podatnicy, także ci, którzy nie zadeklarowali w urzędzie skarbowym zwolnienia z VAT, ze względu na obroty, na druku VAT-R.

Dlaczego wystawianie rachunków jest coraz mniej popularne?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Zmiany przepisów wymuszają wystawienie faktury, przez podatników zwolnionych z VAT, w sytuacji, gdy zażąda tego nabywca towaru lub usługi. Kupujący ma na to pełne 3 miesiące, licząc od następnego miesiąca po tym, w którym nastąpił zakup. Zatem rachunki wystawiane są tylko wtedy, gdy dokonano sprzedaży zwolnionej z VAT, a kupujący nie wystąpił z żądaniem otrzymania faktury, ale wystąpił za to z żądaniem wystawienia rachunku. W pozostałych sytuacjach, dokumentując sprzedaż towaru lub wykonanie usługi na rzecz osób prywatnych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, wystawiany jest paragon fiskalny.

Co ważne podkreślenia na wystawionym rachunku powinny znaleźć się te same dane, które wymagane są na fakturach zwolnionych z VAT, a co więcej, nie ma konieczności tytułowania takiego dokumentu nagłówkiem "rachunek" czy "faktura". W związku z powyższym podatnicy odchodzą od wystawiania tradycyjnych, w rozumieniu wcześniejszych przepisów prawa, rachunków na rzecz faktur.

Podatnicy VAT, będący osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, jak i osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej, mają obowiązek wystawiania faktur. Podatnicy ci, podobnie jak podatnicy zwolnieni z VAT, nie muszą wystawiać faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, chyba że otrzymają takie żądanie. Nie mają jednak możliwości wystawienia rachunku na jego żądanie - wyłącznie paragon albo fakturę.

Programy do rozliczania faktur w firmach

Na rynku dostępnych jest wiele firm, które dostarczają przedsiębiorcom narzędzia pomocne w rozliczaniu dokumentów księgowych. Wraz z wejściem nowych przepisów w ustawie o VAT, deweloperzy programów do wystawiania faktur zostali zobligowani do aktualizacji swoich aplikacji pod kątem nowych wytycznych i potrzeb rynkowych. W związku ze wzrostem znaczenia i popularności faktur zwolnionych z VAT kosztem tradycyjnych rachunków, wielu przedsiębiorców dostosowuje, aktualizuje bądź zmienia dotychczasowe oprogramowanie księgowe firmy, na nowe, kompatybilne z obowiązującymi trendami i przepisami. Przy zakupie rozwiązań księgowych dla biznesu, przedsiębiorcy kładą obecnie większy nacisk na to, aby program do faktur posiadał funkcję wystawiania faktur zwolnionych z VAT oraz, ze względu na biegunkę legislacyjną ustawodawców, był na bieżąco aktualizowany. Konkurencja w tym segmencie runku jest duża i każdy przedsiębiorca znajdzie z pewnością rozwiązanie, które spełni jego oczekiwania.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.