Jakie problemy rozwiązuje system ERP

Jakie problemy rozwiązuje system ERP [1]
Jakie problemy rozwiązuje system ERP [2]
Jakie problemy rozwiązuje system ERP [3]
Jakie problemy rozwiązuje system ERP [4]
Jakie problemy rozwiązuje system ERP [5]

Z systemów ERP korzysta coraz więcej firm. Nic w tym dziwnego. W dobie coraz powszechniejszej automatyzacji i rewolucji informatycznej, manualne systemy zarządzania odchodzą do przeszłości. Sprawdź w czym takie rozwiązanie może pomóc w firmach.

System dobry na problemy z...

Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa (ang. Enterprise Resource Planning, czyli ERP), dotyczy nie tylko zasobów materialnych (produkty, gotówka), ale również zasobów ludzkich (HR), czy wiedzy (know-how). Obecnie określa się tak całościowe systemy obejmujące prawie każdy aspekt działalności firmy. Na jakie problemy pomogą rozwiązania oferowane przez ERP?

...z komunikacją

Klient składa zamówienie w jednym oddziale firmy na produkt z centrali. Okazuje się jednak, że ostatnia partia pojechała już do innego punktu w Polsce. Teraz wyobraźmy sobie ile telefonów lub maili musi wykonać pracownik, aby zlokalizować paczkę. Dzwoni do centrali, centrala sprawdza stan i odpisuje, po drodze do „rozmowy" włącza się przedstawiciel innego działu i opiekun klienta. Całość wymaga wymiany kilku maili i telefonów oraz zaangażowania kilku osób. Przy wykorzystaniu systemu ERP każdy pracownik odpowiedzialny z sprzedaż może sprawdzić stan magazynowy danego produktu w każdym oddziale, jego dostępność oraz zamówić go bezpośrednio do siebie. Ogranicza to korespondencję firmową do minimum, bo maile czy telefony wymienia się tylko w przypadku działań operacyjnych i projektowych nieobejmujących ERP, cała reszta odnotowywana jest w systemie i dostępna dla osób z odpowiednimi uprawnieniami.

...z magazynowaniem

Zostańmy przy poprzednim przykładzie z zamówieniem z jednego oddziału, które trafiło do centrali, ale okazało się, że poszukiwany produkt jest już w innym miejscu. W przypadku posługiwania się standardowym arkuszem kalkulacyjnym do prowadzenia stanów wymagałoby to kilku zmian, wprowadzanych przez różne osoby (nie wiadomo kto i kiedy miał dostęp do pliku!). W przypadku wykorzystania systemu ERP wszystkie transakcje i stany magazynowe aktualizowane są na bieżąco dla całej firmy, dlatego problemy z ręcznym liczeniem towaru odchodzą do przeszłości.

- Zarówno w przypadku posiadania jednego, jak i wielu obiektów rozproszonych geograficznie, czytelna i jasna struktura odwzorowana w systemie znakomicie usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Należy też pamiętać o obsłudze magazynu wysokiego składowania z dokładnością do regału, półki oraz wsparcia pracownika poprzez urządzenie mobilne. To elementy, które niezwykle usprawniają pracę - mówi Piotr Bargieł starszy specjalista ds. konsultingu i sprzedaży w Kotrak S.A., firmy wdrażającej zarówno dedykowane, jak i gotowe integracje ERP. - Dobry program musi zarządzać stanami magazynowymi, sygnalizować stany minimalne indeksów magazynowych i w inteligentny sposób sugerować optymalne pod kątem ilościowym zakupy, biorąc przy tym pod uwagę czas realizacji, dane historyczne oraz prognozy sprzedaży generowane przez moduł typu Business Intelligence. Do tego dochodzi również efektywne zarządzanie trasami oraz flotą pojazdów - dodaje Bargieł.

...oceną pracowników

Rejestrujące każdą transakcję systemy ERP pomagają w ocenie i rozwoju pracowników, szczególnie w firmach handlowych. Dzięki temu, premie, nagrody i awanse mogą być przyznawane na podstawie jasnych i czytelnych kryteriów, ocenianych obiektywnie przez system, a nie uznaniowo przez przełożonego. To dobre rozwiązanie również dla pracowników, z których każdy ma takie same szanse na karierę w firmie, bez względu na stanowisko i otoczenie z jakiego startuje.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.