Licencja na oprogramowanie. Legalny software w firmie

Licencja na oprogramowanie. Legalny software w firmie [1]
Licencja na oprogramowanie. Legalny software w firmie [2]
Licencja na oprogramowanie. Legalny software w firmie [3]
Licencja na oprogramowanie. Legalny software w firmie [4]
Licencja na oprogramowanie. Legalny software w firmie [5]

Programy komputerowe podlegają ogólnym przepisom prawa autorskiego. Co do zasady są chronione tak jak utwory literackie. Mimo, że używanie programów komputerowych podlega innym zasadom niż ma to miejsce w przypadku pozostałych rodzajów utworów takich jak muzyka, film książka, obraz... Różnica polega przede wszystkim na rozróżnieniu użytku prywatnego i publicznego. W przypadku softwaru prawo nie rozróżnia użytku prywatnego i publicznego, a wręcz odwrotnie czyli w każdym wypadku należy nabyć licencję do oprogramowania. Właściciel licencji tworzy tzw. umowę adhezyjną, narzuca warunki w umowie i obliguje użytkownika do jej podpisania.

Przepisy mówią, że zabrania się uzyskiwania, posiadania, korzystania lub kopiowania programów komputerowych bez zgody właściciela licencji, najczęściej producenta. Gdy w jakiejkolwiek firmie wykryje się w jej zasobach informatycznych nielegalne oprogramowanie, odpowiedzialne za to osoby, najczęściej jest to jednak właściciel firmy, podlegają karze grzywny, a nawet ograniczeniu lub pozbawieniu wolności do lat 5. Jeżeli instalacja nielegalnego oprogramowania była całkowicie świadoma, (co trzeba udowodnić) przedsiębiorstwo może stracić swoje serwery i komputery, na których nielegalne oprogramowanie było zainstalowane.

Umowa licencyjna to formalno-prawny kontrakt zawierany pomiędzy producentem oprogramowania, jednocześnie właścicielem praw autorskich, a osobą fizyczną lub przedsiębiorstwem używającym tego oprogramowania. Licencja określa warunki użytkowania oraz zasady płatności. W praktyce mamy kilka rodzajów licencji, różniących się co do sposobu użytkowania produktu.

Licencja firmware

To licencja, która obejmuje oprogramowanie układowe, czyli to, które znajduje się w sprzętowej części systemu komputerowego na stałe

Licencja freeware

To darmowe oprogramowanie, jego koszt wpisany jest w cenę nośnika danych

Licencja grupowa

Określa zasady użytkowania oprogramowania w sieci lub w zestawie komputerów odbiorcy zbiorowego, np. szkoły, określa przede wszystkim ilość stanowisk, na których może zostać zainstalowany

Licencja jednostanowiskowa

Umowa uprawniająca do zainstalowania zakupionego oprogramowania tylko na jednym stanowisku bez prawa odstępowania, zezwala jednak na wykonanie kopii zapasowej oprogramowania

Licencja na obszar

Zezwala na sporządzenie określonej ilości kopii oprogramowania na swój własny użytek.

Licencja dobroczynna

Określa warunki użytkowania oprogramowania jako własności ogółu, a autorzy oprogramowania odstępują od swoich praw autorskich na rzecz wszystkich użytkowników

Licencja shareware

Rodzaj licencji zezwalającej na bezpłatne użytkowanie oprogramowania przez okres np.: jednego miesiąca, zachęcając w ten sposób użytkownika do jej zakupu.

Licencja GPL

To określone przez konsorcjum Free Software Foundation zasady użytkowania zakazujące redystrybucji oprogramowania w sposób binarny, jeżeli wprowadza się do obiegu oprogramowanie zawierające którąkolwiek z części regulowanej licencją GPL, to należy udostępnić również jej postać źródłową.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.