Jaki telewizor wybrać, czyli urządzamy kino domowe

Jaki telewizor wybrać, czyli urządzamy kino domowe [1]
Jaki telewizor wybrać, czyli urządzamy kino domowe [2]
Jaki telewizor wybrać, czyli urządzamy kino domowe [3]
Jaki telewizor wybrać, czyli urządzamy kino domowe [4]
Jaki telewizor wybrać, czyli urządzamy kino domowe [5]

Dobra jakoś dźwięku i obrazu oraz wygoda, a to wszystko we własnym domu. Kino domowe nie jest wcale ekstrawagancją – to świetna metoda na wykończenie pokoju dziennego, który stanie się idealnym miejscem do wspólnego wypoczynku oraz rozrywki. Oto kilka wskazówek, dzięki którym uda ci się zaaranżować funkcjonalne i komfortowe kino domowe.

Najlepszym sposobem na kino domowe, jest wykonanie go w osobnym pomieszczeniu – w takim przypadku wystój całego wnętrza może być podporządkowany komfortowi oglądania filmów. Niestety na taki krok mogą pozwolić sobie jedynie właściciele naprawdę rozległych domów, dlatego jeśli chcesz urządzić kino domowe w swoim mieszkaniu, najlepszym miejscem dla niego będzie pokój dzienny.

Telewizor

Podstawą domowego kina jest naturalnie sprzęt, czyli telewizor oraz głośniki. Jaki telewizor najlepiej sprawdzi się w kinie domowym? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – pod uwagę należy brać różne parametry urządzenia. Zacznij zatem od wielkości ekranu – wbrew pozorom im większy, wcale nie oznacza lepszy. Jeśli ekran będzie zbyt duży w stosunku do wielkości pomieszczenia, będzie to z pewnością miało niekorzystny wpływ na komfort oglądania. Telewizor o przekątnej 60 cali powinien znajdować się w odległości przynajmniej 2,3 metra, a 46 calowy nie bliżej niż 1,75 m.

O tym, jakiej jakości będzie oglądany przez ciebie film czy program, decyduje standard wyświetlania obrazu w telewizorze. Na rynku dostępne są 3: 4k UHD, Full HD i HD ready. Najlepszą jakością oraz najwyraźniejszym odwzorowaniem szczegółów i obrazów charakteryzuje się pierwszy format, jednak znajdziemy go w telewizorach z najwyższej półki cenowej. Jaki telewizor będzie zatem najlepszy? Format Full HD wydaje się być najlepszym kompromisem pomiędzy ceną a jakością. W takim formacie dostępna jest również największa ilość filmów czy stacji cyfrowych nadających tego typu programy.

Nagłośnienie

Kolejnym elementem obowiązkowym w kinie domowym jest nagłośnienie. Składają się na nie 4 podstawowe elementy: zestaw głośników przednich, głośnik centralny, zestaw tylni oraz subwoofer. Parametry poszczególnych części systemu nagłaśniającego powinny być dobrane do wielkości pomieszczenia oraz do indywidualnych potrzeb – jeśli w kinie domowym będziesz odtwarzał filmy, lepszym rozwiązaniem będą systemy wielokanałowe, w przypadku muzyki i koncertów dwukanałowe.

Zadbaj o oświetlenie

Nawet najlepiej wyposażone kino domowe nie będzie spełniało swojej roli, jeśli odbiór obrazu będą zakłócały zbyt intensywne promienie słoneczne. Pomieszczenie, w którym zdecydujesz się urządzić swoją własną salę kinową, powinno być wyposażone w skuteczny system zaciemniający. Mogą to być rolety zewnętrzne, które dają pełne zaciemnienie – po ich opuszczeniu w pokoju zrobi się całkowicie ciemno.

Alternatywą dla nich będą dwuwarstwowe kotary zaciemniające – dadzą one dodatkowo wrażenie przytulności w pomieszczeniu. Innym sposobem są rolety wewnętrzne, jednak należy zwrócić uwagę, aby materiał wykorzystany do ich produkcji, miał faktycznie właściwości zaciemniające.

Jak widać urządzenie domowego kina wymaga przede wszystkim zakupienia odpowiedniego sprzętu. Aby poczuć pełnię komfortu wystarczy jeszcze zadbać o wygodne fotele i pełną miskę popcornu.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.