Telewizor 4K - czy warto w niego zainwestować?

Telewizor 4K - czy warto w niego zainwestować? [1]
Telewizor 4K - czy warto w niego zainwestować? [2]
Telewizor 4K - czy warto w niego zainwestować? [3]
Telewizor 4K - czy warto w niego zainwestować? [4]
Telewizor 4K - czy warto w niego zainwestować? [5]

Świat najnowszych technologii ciągle się zmienia. Jeszcze niedawno nowością był standard Full High Definition, a dzisiaj możemy już nabyć telewizor 4K, nazywany też Ultra High Definition. Czym wyróżnia się najnowszy model i kiedy warto zmienić telewizor?

Rynek najnowszych technologii

Urządzenia elektroniczne należą do przedmiotów, które są niezmiennie ulepszane. Obecnie zmiany zachodzą bardzo szybko. Kilka lat temu hitem był telewizor o przekątnej 32 cali, który teraz wydaje się nam mały. Kupując dzisiaj telewizor, prawdopodobnie zainwestujemy w ekran o wielkości 40 i więcej cali. Do wielkości monitora dostosowywana jest rozdzielczość. To jej dotyczą skróty Full HD czy właśnie 4K. W najnowszej technologi, czyli 4K, na ekranie znajduje się 3800 na 2160 pikseli, czyli łącznie razem 8 milionów pikseli. Dzięki takiej rozdzielczości możemy wypatrzeć najmniejsze szczegóły wyświetlanego obrazu.

Co zyskujemy kupując telewizor 4K?

Z powyższego akapitu jasno wynika, że nabywając telewizor Ultra HD, będziemy mogli oglądać obraz w najwyższej możliwej rozdzielczości. Jest to szerokoekranowa rozdzielczość, którą wykorzystują na przykład kina UHD. Jeśli będziemy posiadać taki telewizor w domu, to określenie ,,kino domowe" nabierze pełnego znaczenia. Ponadto obraz wyświetlany w technologii 4K jest bardzo ostry, przypominając tym obraz 3D. Nawet stare nagrania, na przykład zgrywane z VHS będą lepiej wyglądać. Wpłynie na to nie tylko wysoka rozdzielczość, ale również procesory obrazu poprawiające jego wygląd. Dzięki temu będzie można obejrzeć stare nagrania, które obecnie wydają się stracone. Telewizor Ultra HD równie doskonale nadaje się do wyświetlania zdjęć – jest to nowoczesna i wygodna forma prezentacji fotografii rodzinnych, ale nie tylko. Można wykorzystać tę technologię w biznesie, do wszelakich pokazów organizowanych dla klientów.

Wysoka rozdzielczość posiada jeszcze jedną, niemniej ważną zaletę. Większa ilość pikseli na takiej samej przekątnej sprawia, że można usiąść bliżej telewizora. Dokładność obrazu 4K najlepiej widać z odległości 1-3 metrów – przy Full HD jest to 3-6 metrów. Oznacza to, że można umieścić większy telewizor w mniejszym pomieszczeniu.

Co oglądać w 4K?

Technologia 4K będzie się dopiero szeroko rozwijać. Najlepszy obraz oferują filmy na dyskach BluRay, a niedługo możemy się spodziewać Ultra BluRay. Telewizja cyfrowa dąży do standardu HD, jednak ze ze względu na niezbędną kompresję danych, nadawany obraz nie zawsze jest idealny. Obecnie telewizor Ultra HD będzie się doskonale nadawał, tak jak już zostało wspomniane, do oglądania zdjęć i starych nagrań. W niedługim czasie możemy się spodziewać filmów nagrywanych w tej technologii, których obraz będzie porównywalny do kinowego. Duży ekran, koło którego można usiąść bliżej oraz obraz wysokiej jakości sprawią, że we własnym domu poczujemy się jak w sali kinowej. Kolejnym atrakcyjnym rozwiązaniem jest zakup kamery nagrywającej w jakości 4K – nasze własne filmy z podróży będą wyglądać niczym profesjonalne filmy przyrodnicze. To rozwiązanie powinno również zainteresować youtuberów, chcących sprostać wymaganiom fanów posiadających coraz lepsze ekrany.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.