Zakup kina domowego z telewizorem lub projektorem

Zakup kina domowego z telewizorem lub projektorem [1]
Zakup kina domowego z telewizorem lub projektorem [2]
Zakup kina domowego z telewizorem lub projektorem [3]
Zakup kina domowego z telewizorem lub projektorem [4]
Zakup kina domowego z telewizorem lub projektorem [5]

Elementy wchodzące w skład kina domowego

Amplituner - to serce każdego zestawu Hi-Fi oraz kina domowego, przeznaczony do obsługi wielokanałowych systemów dźwięku. Składa się ze wzmacniacza i tunera i jest wyposażony w dekodery dźwięku i szereg gniazd pozwalających na podłączenie głośników. Dobrze dobrany amplituner wraz z dopasowanymi głośnikami może nam posłużyć znacznie dłużej, niż pozostałe elementy kina domowego. Wybierając amplituner zwracamy uwagę przede wszystkim na liczbę kanałów (w przypadku popularnych zestawów 5.1, mamy do czynienia z 5 kanałami dla głośników przednich / surround lub głośnika centralnego, natomiast 1 oznacza jeden kanał dla głośnika niskotonowego). Moc amplitunera musi być dopasowana zarówno do mocy głośników (zbyt duża moc wzmacniacza w stosunku do możliwości głośników może prowadzić do ich uszkodzenia) jak i wielkości pomieszczenia w którym będzie używane kino domowe.

Głośniki - zestawy głośnikowe do kina domowego mogą zawierać pięć, siedem lub więcej małych głośników oraz znacznie większy subwoofer, który odtwarza dźwięki o niższej częstotliwości. Mniejsze głośniki można podzielić na przednie, odtwarzające kanał lewy i prawy, głośnik centralny oraz głośniki surround. Moc głośników powinna być dobrana do możliwości amplitunera. Należy odpowiednio dobrać zarówno ilość obsługiwanych głośników jak i ich moc i impedancję. W przypadku gdy nasze kino domowe ma służyć nie tylko do odtwarzania filmów lecz również do odtwarzania muzyki, powinno się rozważyć osobny zakup poszczególnych elementów systemu dźwiękowego. Zaopatrując się w głośniki osobno, w pierwszej kolejności wybieramy głośnik centralny oraz głośniki przednie, lewy i prawy. Z czasem gdy dojdziemy do wniosku że potrzebujemy wzmocnienia niskich tonów, możemy dokupić subwoofer. Podobnie ma się sprawa z uzupełnieniem naszego zestawu o głośniki surround.

Konsola do gier - opisane szerzej w schematach kalkulacyjnych "zestawy konsolowe", konsole mogą stanowić integralną część kina domowego, spełniając rolę nie tylko urządzenia do gier, ale także odtwarzacza Blu-ray z możliwością nagrywania filmów na wbudowany dysk twardy, a także urządzenia dającego dostęp do stron internetowych. Wśród najnowszych konsol czwartej generacji mamy do wyboru PlayStation 4 lub Xbox One, lecz nadal są dostępne ich odpowiedniki z poprzedniej generacji PlayStation 3 i Xbox 360 oraz konsole innych producentów.

Odtwarzacz, nagrywarka DVD, Blu-ray - dzięki odtwarzaczowi możliwe jest nie tylko oglądanie filmów ale również słuchanie muzyki czy oglądanie zdjęć. Nowoczesne odtwarzacze DVD obsługują większość popularnych rodzajów nośników, w tym nośniki jednokrotnego -R i wielokrotnego -RW zapisu, czy np. nośniki dwuwarstwowe, o dwukrotnie większej pojemności w stosunku do standardowych nośników. Odtwarzacze Blu-ray obsługują nośniki o bardzo dużej pojemności, standardowo 16 GB, co umożliwia zapis materiału filmowego w bardzo dużej rozdzielczości. Ma to znaczenie przy korzystaniu z telewizora o rozdzielczości Full HD lub większej gdyż wyraźnie wpływa na jakość obrazu. Odtwarzacz Blu-ray czy DVD powinien posiadać wyjście HDMI służące do przesyłu wysokiej jakości dźwięku i obrazu, wejście USB pozwalające na podłączenie zewnętrznych dysków twardych, złącze optyczne do podłączania amplitunera oraz złącze DV służące do podłączania kamery cyfrowej i tunera telewizji satelitarnej. Nagrywarka wyposażona w dysk twardy lub możliwość nagrywania płyt pozawala na zapis materiału filmowego. W przypadku wbudowanego dysku twardego możliwe jest nagrywanie np z pominięciem reklam, lecz dysk twardy posiada ograniczoną pojemność i z czasem może zaistnieć konieczność archiwizacji nagranego materiału na innym nośniku. Odtwarzacze multimedialne to bardziej zaawansowane urządzenia pozwalające na dostęp do sieci i korzystanie z serwisów internetowych takich jak YouTube.

Zestaw kina domowego - gotowe zestawy przeznaczone są dla odbiorcy niezainteresowanego własnoręcznym składaniem kina domowego. Zaletami takiego rozwiązania jest otrzymanie kompletnego zestawu gotowego do użytku, często w stosunkowo niskiej cenie. Jednocześnie poszczególne podzespoły zestawu charakteryzują się gorszymi parametrami niż urządzenia dobierane osobno, co jest wynikiem kompromisu pomiędzy ceną, a funkcjonalnością.

Projektor do kina domowego

Do wyboru mamy projektory DLP, LCD lub LED. Te pierwsze cechują się przede wszystkim małymi rozmiarami i wagą oraz mniejszą podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie ze względu na duży kontrast i mniejszą widoczność pikseli w generowanym obrazie, projektory DLP wydają się lepszym wyborem dla domowego kina domowego. W przypadku projektorów LCD, dzięki ich dużej jasności, możliwe jest ich użytkowanie nawet w stosunkowo jasnym pomieszczeniu. Zapewnią nam one również obraz o lepszym odwzorowaniu barw niż projektory DLP. Należy jednak pamiętać, że w przypadku projektorów LCD, ich matryce zużywają się w miarę upływu czasu, a także mogą występować tzw. martwe piksele.

Trzecim, najnowszym rodzajem projektorów są projektory LED. Część modeli ma bardzo kompaktowe rozmiary przez co można je zabrać ze sobą np. na działkę, nie nadają się jednak do zastosowania w kinie domowym. Większe modele o większej jasności z powodzeniem mogą być użyte w domowych zestawach kinowych, a ich niewątpliwą zaletą jest bardzo duża żywotność lampy i bardzo niskie zużycie energii. Projektory i dostępne do nich akcesoria zostały szerzej opisane w schemacie "Projektor".

Telewizor do kina domowego

Decydując się na wybór pomiędzy projektorem, a telewizorem należy uwzględnić jak będziemy korzystać z naszego kina domowego i jakim budżetem dysponujemy. Z kupnem projektora wiąże się szereg dodatkowych zakupów i pewne ograniczenia. Projektor nie nadaje się do codziennego oglądania telewizji. Poza modelami LED, żywotność lamp projektorów jest bardzo ograniczona (średnio 4 tys. godzin). Sprawia to że codzienne użytkowanie przez średnio 5 h dziennie staje się nieekonomiczne. Jednocześnie aby obraz wyświetlany przez projektor miał optymalne parametry konieczne jest odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia, a także odpowiedniej jakości ekran. Ściana pomalowana na biało to najtańsza z opcji ale by polepszyć efekt ściany boczne powinny mieć ciemną barwę. Odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia wiąże się z koniecznością zakupu rolet, a sam projektor powinien być umieszczony pod sufitem na specjalnym uchwycie.

Biorąc to wszystko pod uwagę każdorazowe uruchomienie kina domowego z projektorem wiąże się z koniecznością zasłonięcia rolet i rozwinięciem ekranu co jest dosyć kłopotliwe w porównaniu ze zwykłym włączeniem telewizora. Projektory mają jednak ogromną przewagę nad telewizorami w budowaniu klimatu kinowego. Pozwalają otrzymać nieporównywalnie większy obraz, nieosiągalny dla telewizorów. Dlatego też w przypadku gdy dysponujemy osobnym pomieszczeniem przeznaczonym do projekcji filmowych i planujemy wykorzystać nasze kino domowe do oglądania filmów czy np transmisji sportowych kilka razy w tygodniu, projektor wydaje się optymalnym wyborem. Jeśli zależy nam na większej uniwersalności, chcemy często korzystać z naszego kina domowego i jednocześnie nie posiadamy odpowiednich warunków do stworzenia sali projekcyjnej o odpowiednim zaciemnieniu, znacznie lepszym wyborem będzie odpowiedniej klasy telewizor. Rodzaje telewizorów i dostępne do nich akcesoria zostały szerzej opisane w schemacie "Telewizor".

Wyposażenie dodatkowe do kina domowego

Fotele i sofy kinowe - specjalnie dedykowane do domowych sal kinowych serie mebli. Dostępne są zarówno pojedyncze, podwójne lub potrójne fotele jak i kanapy proste jaki narożne. Wszystkie one mogą być wyposażone w systemy efektów 4D generujących drgania siedzeń zsynchronizowane z pracą głośników niskotonowych, dzięki czemu potęgują efekty oglądania filmów w technologii 3D.

Stoliki po telewizory i zestawy kina domowego - część producentów oferuje niektóre modele w zestawie ze specjalnymi, dedykowanymi stolikami, pasującymi stylistycznie do obudowy telewizora. W przypadku gdy wybrany przez nas model nie dysponuje dedykowanym stolikiem, możemy wybrać jeden z uniwersalnych modeli. Pozwala on na umieszczenie telewizora na odpowiedniej wysokości, zapewnia wygodne rozmieszczenie okablowania i dostarcza pozytywnych wrażeń estetycznych.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.