Zakup projektora

Zakup projektora [1]
Zakup projektora [2]
Zakup projektora [3]
Zakup projektora [4]
Zakup projektora [5]

Projektor

Wybierając projektor należy zwrócić uwagę na szereg cech, które będą miały wpływ na jakość otrzymanego obrazu. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje projektorów, różniące się technologią przetwarzania obrazu. Pierwszym rodzajem projektorów są urządzenia wykorzystujące technologię DLP, gdzie obraz generowany jest przez chip DMD, składający się z tysięcy mikro luster. Każde lustro sterowane jest osobno i odpowiada, poprzez odpowiednie kierowanie światłem do obiektywu, za pojedynczy piksel wyświetlanego obrazu. Zaletami projektorów DLP są: wysoki kontrast i dobre odwzorowanie czerni, także mniej widoczne piksele na generowanym obrazie. Projektory DLP są również stosunkowo małe.

Drugim rodzajem projektorów są projektory LCD. W ich przypadku obraz powstaje przez nałożenie i skierowanie do obiektywu obrazów jednobarwnych (czerwonego, zielonego i niebieskiego), generowanych przez osobne matryce. Matryce składają się z siatki punktów, z których każdy jest odpowiedzialny za pojedynczy piksel na ekranie. Projektory LCD charakteryzują się lepszym odwzorowaniem kolorów, lepszą ostrością i jaśniejszym obrazem niż projektory DLP i z tego powodu są one szczególnie polecane do dużych sal konferencyjnych gdzie bardzie widoczne piksele nie będą przeszkadzać w tak dużym stopniu jak np. przy wykorzystaniu w domowym zestawie kinowym.

Trzecim, najnowszym rodzajem projektorów są projektory LED. Część modeli ma bardzo kompaktowe rozmiary przez co można je zabrać ze sobą np. na działkę, nie nadają się jednak do zastosowania w kinie domowym. Większe modele o większej jasności z powodzeniem mogą być użyte w domowych zestawach kinowych, a ich niewątpliwą zaletą jest bardzo duża żywotność lampy i bardzo niskie zużycie energii.

Dla osób gotowych na wydatek rzędu przynajmniej kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych warte rozważenia są projektory wykonane w technologii LCOS stanowiącej swego rodzaju połączenie technologii znanych z projektorów DLP i LCD. Projektory LCOS charakteryzują się wysoką jakością wyświetlanego obrazu, bardzo wysoką rozdzielczością, wysokim kontrastem i głębią koloru.

Parametrami które powinniśmy rozważyć przy zakupie projektora są:

  • jasność - w przypadku gdy projektor będzie używany w ciemnym pomieszczeniu wystarczy gdy będzie posiadał jasność z zakresu 300-600 lumenów. Dla komfortowej pracy w częściowo zaciemnionych pomieszczeniach lepiej wybrać model o jasności około 1000 lumenów.
  • rozdzielczość - wyróżniamy dwa rodzaje rozdzielczości: rzeczywistą (odpowiadającą ilości pikseli na ekranie) i kompresowaną.
  • kontrast - projektor o wysokim kontraście potrafi wygenerować głęboki czarny kolor, a wyświetlany obraz posiada głębię i nabiera cech obrazu przestrzennego.
  • maksymalna przekątna wyświetlanego obrazu - jest to największa przewaga projektorów nad telewizorami, pozwala otrzymać ekran o przekątnej kilku metrów, nieosiągalny dla telewizorów.

Ekran do projektora

Farba projekcyjna - specjalny rodzaj farby przeznaczony do wykonywania na ścianach, ekranów dla projektorów. Ekran namalowany na ścianie potrafi być bardzo dobrą alternatywą w stosunku do specjalnych ekranów projektorowych gdyż parametry obrazu w obu przypadkach są porównywalne, natomiast koszt wykonania ekranu za pomocą farby projekcyjnej może być wielokrotnie niższy. Wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania odpowiedniej powierzchni, która przekształcimy w ekran. Musi być ona gładka pozbawiona porowatości, co nie zawsze jest łatwe do osiągnięcia

Ekran stały lub rozwijany - w przypadku gdy nie możliwe jest wykonanie ekranu bezpośrednio na ścianie, za pomocą specjalnej farby, pozostaje nam zakupienie ekranu projekcyjnego. Ekrany produkowane są z różnymi rodzajami powierzchni projekcyjnej różniącej się przede wszystkim stopniem odbicia światła, kątem oglądalności i grubością materiału. Do prezentacji biznesowych używamy najczęściej powierzchni Matt White, Matt White S, Matt White M, White Ice, do kina domowego High Kontrast S, Datalux M, Galss Beaded, Matt Grey, do tylnej projekcji New Coral. Ekrany mogą być montowane bezpośrednio na ścianie, podwieszane pod sufitem lub umieszczane w specjalnych stelażach lub na statywach. Poza rodzajem mocowania należy również zdecydować o tym czy ekran ma być stały czy rozwijany. W przypadku ekranów rozwijanych, szczególnie gdy są podwieszone pod sufitem, ekran nie zabiera nam miejsca w pomieszczeniu gdy nie jest używany. Wadą tego rozwiązania jest konieczność każdorazowego rozwijania ekranu co może być uciążliwe przy częstej eksploatacji.

Stoliki, uchwyty, windy

Prawidłowe zamocowanie projektora jest kluczowe dla wygodnej i bezpiecznej obsługi urządzenia. W zależności od potrzeb i dostępnych funduszy dostępne są różne rozwiązania umożliwiające zainstalowanie projektora w sposób umożliwiający wygodną obsługę jak i zabezpieczenie urządzenia przed uszkodzeniem. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem kwestii związanej z umiejscowieniem projektora są dedykowane stoliki projektorowe. W zależności od modelu są one wyposażone w regulowane podstawy pozwalające na ustawienie wysokości i kąta pod którym umieścimy projektor, kółka umożliwiające łatwy transport, dodatkowe półki na akcesoria, komputer itp. Gdy brakuje nam miejsca na stolik, a projektor ma być stale wykorzystywane w jednym miejscu, dobrym rozwiązaniem może okazać się uchwyt sufitowy. Dla jeszcze lepszej ochrony projektora i jednocześnie ukryciu urządzenia gdy nie jest ono wykorzystywane, stosuje się specjalne windy projektorowe, pozwalające na schowanie projektora w podwieszanym suficie. Przy wyborze konkretnego rodzaju mocowania należy upewnić się że pasuje ono wymiarami do naszego projektora oraz że posiada wystarczający udźwig.

Głośniki

Od jakości głośników zależy jakość dźwięku i co za tym idzie końcowy efekt jaki uzyskamy, a projektory, mimo że czasem wyposażone w głośniki, nie są w stanie zapewnić dźwięku o odpowiednich parametrach dla innych zastosowań niż prezentacje multimedialne. W przypadku wykorzystania projektora w zestawie kina domowego, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw głośnikowy. Dobierając głośniki (zarówno ich ilość jak i moc) należy dopasować je do rozmiarów pomieszczenia. Małe kompaktowe głośniki można umieścić na pułkach lub zawiesić na ścianie lub pod sufitem. Większe modele, umieszczone na stojakach będą wymagać dodatkowej przestrzeni.

Akcesoria dodatkowe

Wśród akcesoriów dodatkowych dostępne są torby i walizki przydatne gdy często podróżujemy z projektorem, prezentery zastępujące mysz i klawiaturę, ułatwiające obsługę projektorów w trakcie prezentacji multimedialnych. Innym mniej popularnym dodatkiem mogącym jednak uatrakcyjnić projekcje, są dedykowane adaptery 3D montowane na projektorach i dopasowane do nich okulary 3D.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.