Zakup telewizora

Zakup telewizora [1]
Zakup telewizora [2]
Zakup telewizora [3]
Zakup telewizora [4]
Zakup telewizora [5]

Telewizor - rodzaje i parametry

Wśród dostępnych na rynku rodzajów telewizorów wyróżniamy obecnie najpopularniejsze LCD i ich nowszą odmianę LED, coraz trudniej dostępne telewizory plazmowe i ciągle jeszcze stanowiące nowość telewizory OLED. Każda z technologii posiada swoje mocne strony a wybór między nimi może nie być oczywisty.

Telewizory LCD są najbardziej rozpowszechnionym typem telewizorów. Nowszą odmianą telewizorów LCD są telewizory LED, w których w odróżnieniu od klasycznych ekranów LCD podświetlanych za pomocą świetlówek, wykorzystuje się diody LED. Ponadto wyróżniamy dwa typy podświetlenia LED: podświetlenie krawędziowe tzw. Edge LED oraz z równomiernie rozmieszczonymi diodami tzw. Full LED. W przypadku podświetlenia Edge LED zyskujemy ekrany o bardzo małej grubości. W porównaniu z ekranami Full LED są one również tańsze w produkcji lecz charakteryzują się gorszym odwzorowaniem barw i niższym kontrastem. Dodatkowo ekrany Full LED cechują się znacznie bardziej równomiernym podświetleniem co dodatkowo polepsza jakość obrazu. Niezależnie od tego czy rozpatrujemy klasyczne telewizory LCD czy nowsze LED, wszystkie one, w porównaniu z telewizorami plazmowymi, cechują się mniejszą grubością, wagą oraz znacznie mniejszym zużyciem energii. Należy też wspomnieć że telewizory LCD lepiej radzą sobie z wyświetlaniem bieli niż telewizory plazmowe.

Telewizory plazmowe są obecnie w odwrocie choć nadal są dostępne na rynku. Posiadają one szereg zalet do których należą bardzo duże kąty widzenia, bardzo niski czas reakcji i znakomite odwzorowanie barw. Kolory są żywe i naturalne, a ich gamut (przestrzeń określająca zakres możliwych do wyświetlania kolorów) jest zazwyczaj bogatszy niż w ekranach LCD. Kolejną przewagą ekranów plazmowych jest możliwość wyświetlania idealnej czerni, gdzie w przypadku ekranów LCD będą to zawsze odcienie szarości.

Telewizory OLED to najnowszy trend wśród producentów telewizorów. Są one wykonane z organicznych diod i w odróżnieniu od ekranów LCD nie wymagają podświetlenia. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami obrazu i jednocześnie bardzo niskim zużyciem energii. Niestety wykazują niską żywotność, a ich cena w porównaniu z telewizorami LCD jest nadal bardzo wysoka.

Pierwszym krokiem przy wyborze nowego telewizora będzie określenie jego rozmiaru. Jeśli tylko nie ograniczają nas czynniki zewnętrzne (np dostępne miejsce dla urządzenia), powinniśmy wybrać jak największy telewizor będący w zasięgu naszego budżetu. Do salonu średniej wielkości odpowiednim wyborem będzie telewizor o przekątnej przynajmniej 40 - 42 cale. W przypadku dużych, otwartych salonów nasza uwagę powinniśmy skierować na przynajmniej 50 calowe modele. Nie należy się obawiać że telewizor okaże się za duży, gdyż 40 calowy ekran można oglądać w komfortowych warunkach już z odległości 2 m. Mniejsze telewizory nadają się do instalowania w pomieszczeniach typu kuchnia gdzie można je umieścić na np. specjalnym wysięgniku.

Innymi parametrami na które należy zwrócić uwagę przy wyborze telewizora są:

  • czas reakcji - dotyczy wyłącznie ekranów LCD, gdyż zarówno ekrany plazmowe jak i OLED cechują się bardzo niskimi czasami reakcji na poziomie 0,001 ms i mniej. W przypadku LCD większość producentów deklaruje czas reakcji matrycy na poziomie 2-5 ms. Ze względu na różne sposoby pomiaru może okazać się że ekran z deklarowanym czasem reakcji na poziomie 2 ms jest wolniejszy niż ekran z czasem reakcji 5 ms.
  • kąty widzenia - jest to również parametr ważny jedynie z punktu widzenia telewizorów LCD , gdyż telewizory plazmowe i OLED pozwalają na oglądanie niezmienionego obrazu praktycznie pod każdym kątem.
  • rodzaj powłoki matrycy - dostępne na rynku telewizory mogą posiadać powłokę błyszczącą lub matową. Ekrany z powłoką błyszczącą charakteryzują się bardziej żywymi kolorami i większym kontrastem, ale jednocześnie bardzo wyraźnie obijają otoczenie, co może być uciążliwe, szczególnie w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Ekrany z powłoką matową znacznie słabiej obijają obrazy otoczenia, lecz wyświetlane kolory są przygaszone w porównaniu z matrycami błyszczącymi.

Telewizor 3D - w odróżnieniu od standardowych telewizorów, telewizory 3D posiadają możliwość wyświetlania obrazu, który widz odbiera jako przestrzenny. Oprócz telewizora potrzebne są nam również okulary, gdyż to one będą odpowiadać za jakość widzianego przez nas obrazu 3D. Na rynku współistnieją dwa rodzaje technologii "wyświetlania" obrazu 3D. Pierwszą z nich jest tzw. technologia aktywna. Telewizory pracujące w technologi aktywnej wyświetlają jeden obraz dla każdego z oczu. Natomiast dedykowane do nich okulary, tzw. okulary migawkowe, posiadające własne zasilanie, dzięki synchronizacji z telewizorem, zasłaniają odpowiednie szkło. Dzięki temu jesteśmy w stanie widzieć obraz trójwymiarowy. Drugim rodzajem uzyskiwania obrazu 3D jest technologia pasywna. W tym przypadku dwa obrazy są wyświetlane na ekranie przez dwa filtry polaryzacyjne, zgodne z filtrami polaryzacyjnymi umieszczonymi w okularach polaryzacyjnych. Dzięki nim do każdego z oczu dociera oddzielny obraz i w efekcie otrzymujemy wrażenie obrazu trójwymiarowego. W porównaniu z okularami aktywnymi, okulary pasywne są tańsze, ze względu na brak zasilania ich waga jest mniejsza, a fakt, że nie wymagają synchronizacji z telewizorem pozwala na stosowanie jednego modelu okularów do telewizorów różnych producentów, natomiast okulary aktywne nie powodują spadku rozdzielczości obrazu co wydatnie wpływa na jego jakoś. Obraz uzyskiwany za pomocą okularów aktywnych jest też jaśniejszy i bardziej ostry.

Wybierając telewizor należy zwrócić uwagę na to czy posiada on porty HDMI. Umożliwiają one podłączenie źródeł sygnału o wysokiej rozdzielczości, a co za tym idzie pozwalają na uzyskanie obrazu o wysokiej jakości.

Akcesoria do telewizora

Klawiatura do telewizora - specjalna grupa urządzeń stanowiących rozwinięcie funkcjonalności pilota, ułatwiająca obsługę nowoczesnych telewizorów Smart TV. Pełnowymiarowa klawiatura może ułatwić przeglądanie stron internetowych, obsługę chatu czy dodawanie wpisu na blogu lub portalu społecznościowym. Klawiatury takie są bardzo często wyposażone w panel dotykowy, który w pewnym stopniu pozwala na zastąpienie klasycznej myszy komputerowej.

Stolik pod telewizor - część producentów oferuje niektóre modele w zestawie ze specjalnymi, dedykowanymi stolikami, pasującymi stylistycznie do obudowy telewizora. W przypadku gdy wybrany przez nas model nie dysponuje dedykowanym stolikiem, możemy wybrać jeden z uniwersalnych modeli. Pozwala on na umieszczenie telewizora na odpowiedniej wysokości, zapewnia wygodne rozmieszczenie okablowania i dostarcza pozytywnych wrażeń estetycznych.

Uchwyt do telewizora - możemy wybierać wśród wielu rodzajów uchwytów, zaczynając od prostych uchwytów płaskich, pozbawionych regulacji, pozwalających na zawieszenie telewizora na ścianie w jednej pozycji, uchwytów uchylnych, dających możliwość zawieszenia telewizora na większej wysokości i nachylenie go pod kątem, uchwytów ruchomych pozwalających na regulację nie tylko w pionie ale i w poziomie, uchwytów sufitowych, na regulowanym ramieniu, stosowanych tam gdzie nie ma możliwości instalacji telewizora na ścianie, uchwytów narożnych, do mocowania telewizorów między ścianami, aż po uchwyty wbudowane w ścianę i zdalnie sterowane uchwyty automatyczne.

Głośniki do telewizora

Zdecydowana większość telewizorów, poza najdroższymi modelami, oferuje stosunkowo słabą jakość dźwięku. Dlatego w przypadku gdy nasz telewizor ma nam służyć nie tylko do oglądania wiadomości czy prognozy pogody, ale również do oglądania filmów, należy pomyśleć o zakupie dodatkowych głośników. Idealnym rozwiązaniem był by zestaw kina domowego, z osobno dobieranymi elementami, lecz gdy nie jest możliwy zakup kompletu nagłośnienia lub nie chcemy być zdani na łaskę najtańszych zestawów, możemy zacząć od zakupienia dwóch kolumn bocznych i jednego głośnika centralnego, aby z czasem rozbudować go o dodatkowe elementy.

Produkty

Zmień produkt
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.