Czas Świąt, czas kolędowania

Czas Świąt, czas kolędowania [1]
Czas Świąt, czas kolędowania [2]
Czas Świąt, czas kolędowania [3]
Czas Świąt, czas kolędowania [4]
Czas Świąt, czas kolędowania [5]

Jednym z pierwszych zwiastunów zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia są pojawiające się w radiu i telewizji świąteczne piosenki i kolędy. Trudno przecenić ich wpływ na budowanie nastroju, dlatego w tradycji większości Polaków, stały się one obowiązkowym elementem Bożego Narodzenia.

Kolędy są obecne przez cały świąteczny okres, jednak najchętniej śpiewa się je tuż po wigilijnej kolacji, gdy domownicy wspólnie zbierają się wokół choinki. W takiej atmosferze, nawet osoby, które uważają, że są pozbawione talentów wokalnych, ulegają nastrojowi i zazwyczaj dają się namówić na wspólne kolędowanie.

Kiedy narodził się zwyczaj śpiewania kolęd?

Kiedy narodził się zwyczaj śpiewania kolęd?

W czasach rzymskich mianem kolędy określano podarunek wręczany z okazji noworocznych spotkań, a sama nazwa może pochodzić od łacińskiego calendae, którym określano pierwszy dzień każdego miesiąca. Z tradycji pogańskiej znany jest również zwyczaj odwiedzania się z okazji Nowego Roku. Odwiedzinom tym towarzyszyły życzenia, mające często formę śpiewaną.

Na rozwój kolęd duży wpływ miały widowiska i przedstawienia bożonarodzeniowe, czyli tak zwane jasełka. Według tradycji, autorem pierwszych jasełek, które miały odbyć się w 1223 roku we Włoszech, był Franciszek z Asyżu.

Pastorałka natomiast to odmiana kolędy, w której motywami przewodnimi są sceny z życia codziennego.

Najstarszą polską kolędą jest "Zdrow bądź, krolu anjelski" spisana w 1424 roku i będąca prawdopodobnie tłumaczeniem z języka czeskiego. Wśród tradycyjnych polskich kolęd wymienić należy:

  • "Jezus malusieńki" - nie jest znany ani autor, ani dokładny czas powstania tej pastorałki (XVII lub XVIII wiek).
  • "Lulajże, Jezuniu" - pastorałka powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku, została m.in. przetłumaczona na język francuski i nosi tytuł " Nuit de lumiere".
  • "Oj, maluśki, maluśki" - pastorałka góralska pochodząca z Podhala, powstała w XVIII wieku.
  • "Przybieżeli do Betlejem" - kolęda powstała zapewne na początku XVII wieku. Przez lata ulegała licznym zmianom i modyfikacjom. Z tego też powodu nie możliwe jest jednoznacznie wskazać jej autora.
  • "W żłobie leży" - kolęda z przełomu XVII i XVIII wieku, jej autorstwo przypisuje się Piotrowi Skardze.

Jedną z najpopularniejszych kolęd świata jest "Cicha noc" napisana w Austrii w 1818 roku przez Józefa Mohra i Franza Xaver'ego Grubera i przetłumaczona na ponad 300 języków.

Nie tylko kolędy...

Nie tylko kolędy...

Poza kolędami utrzymanymi w konwencji religijnej, dużą popularnością cieszą się utwory o tematyce świątecznej, ale nie związane bezpośrednio z narodzinami Jezusa.

Wiele popularnych piosenek nawiązujących do świąt stało się światowymi przebojami. Niektóre z nich są całkiem nowe, inne mają ponad stuletnią tradycję, wszystkie jednak doczekały się wielu wykonań i stanowią obecnie bardzo ważny element tworzący świąteczną atmosferę:

  • "All I Want for Christmas Is You" - singiel z płyty Merry Christmas amerykańskiej piosenkarki Mariah Carey. Płyta została wydana w 1994 roku.
  • "Jingle Bells" - utwór autorstwa amerykanina Jamesa Pierponta z 1857 roku. Znany również pod tytułem "One Horse Open Sleigh" co oznacza otwarte sanie ciągnięte przez jednego konia.
  • "Last Christmas" - piosenka w wykonaniu Wham! (George Michael i Andrew Ridgeley) z roku 1984. Pochodzi z albumu Music from the Edge of Heaven.
  • "White Christmas" - autorem tej piosenki jest Irving Berlin. Utwór powstał w 1941 roku. W 1942 roku musical Gospoda świąteczna został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepsza piosenka, właśnie dzięki temu utworowi.

Wśród polskich piosenek świątecznych szczególne miejsce zajmuje "Jest taki dzień" Utwór powstał w 1966, autorem słów jest Krzysztof Dzikowski, a muzyki Seweryn Krajewski. Piosenka została po raz pierwszy wykonana przez Czerwone Gitary.

Rozśpiewane Święta

Rozśpiewane Święta

Powyższe przykłady to tylko niewielka część znanych i lubianych utworów świątecznych. Ich popularność można wykorzystać, organizując świąteczne karaoke. To doskonały sposób na urozmaicenie spotkania w gronie przyjaciół i znajomych. Świetna zabawa, świąteczny nastrój i możliwość popisania się umiejętnościami wokalnymi to przepis na udane przyjęcie.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej, wspaniałej możliwości jakie niosą ze sobą kolędy. Chodzi mianowicie o przygotowanie wyjątkowego prezentu, dla kogoś, kto jest zmuszony spędzać Święta Bożego Narodzenia daleko od domu. Członkowie rodziny mogą złożyć życzenia i zaśpiewać wspólnie ulubioną kolędę, a później wysłać nagranie w formie elektronicznej lub na wybranym nośniku. Taki prezent będzie bardzo dobrym remedium na samotność i osłodzi nieco rozłąkę.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.