Zakup zestawów Hi-Fi

Zakup zestawów Hi-Fi [1]
Zakup zestawów Hi-Fi [2]
Zakup zestawów Hi-Fi [3]
Zakup zestawów Hi-Fi [4]
Zakup zestawów Hi-Fi [5]

Pojęcie Hi-fi to skrót od słów high fidelity, czyli z angielskiego wysoka wierność. Termin ten jest stosowany w odniesieniu do sprzętu audio, który generuje dźwięk o bardzo wysokiej jakości, maksymalnie zbliżony w swym brzmieniu do oryginału.

Amplituner

To serce każdego zestawu Hi-Fi i kina domowego, przeznaczony do obsługi wielokanałowych systemów dźwięku. Składa się ze wzmacniacza i tunera i jest wyposażony w dekodery dźwięku oraz szereg gniazd pozwalających na podłączenie głośników. Wybierając amplituner zwracamy uwagę przede wszystkim na liczbę kanałów (w przypadku popularnych zestawów 5.1, mamy do czynienia z 5 kanałami dla głośników przednich/ surround lub głośnika centralnego, natomiast 1 oznacza jeden kanał dla głośnika niskotonowego). Moc amplitunera musi być dopasowana do mocy głośników (zbyt duża moc wzmacniacza w stosunku do możliwości głośników może prowadzić do ich uszkodzenia).

Głośniki hi-fi

Wybór odpowiednich kolumn głośnikowych jest podstawowym warunkiem uzyskania zadowalającego efektu podczas korzystania z zestawu Hi-Fi. Najlepszym i najpewniejszym sposobem na przekonanie się czy sposób w jaki grają dane kolumny nam odpowiada, jest udanie się do sklepu i osobisty odsłuch. Istnieje szereg cech na które powinno zwracać się uwagę, dobierając kolumny. Najbardziej podstawowym jest rodzaj materiału, z którego wykonane jest pudło. Najlepsze kolumny wykonane są z drewna gdyż właśnie ono zapewnia najlepsze odwzorowanie dźwięku, jest też najdroższym materiałem. Tańsze modele wykonane są z płyty wiórowej lub tworzyw sztucznych, lecz ma to negatywny wpływ na jakość brzmienia głośników. Dodatkowo aby poprawić jakość brzmienia kolumn można umieścić je na specjalnych podstawach. Podstawy takie, poprzez usztywnienie obudowy, wpływają na poprawę dynamiki i barwy dźwięku.

Innym bardzo ważnym aspektem jest dopasowanie wielkości kolumn do pomieszczenia w którym będą użytkowane, tak by nie zabrakło nam niskich tonów lub co gorsza by nie było ich w nadmiarze. Kolejną bardzo ważną kwestią jest dobranie impedancji i mocy kolumn do parametrów wzmacniacza. Zarówno zbyt mocny jak i zbyt słaby wzmacniacz może uszkodzić głośniki.

Gramofon - ponadczasowa klasyka

Sprzęt przeznaczony dla koneserów analogowego dźwięku, ceniących możliwość słuchania ulubionej muzyki, odtwarzanej z płyt winylowych. Obecnie gramofony przeżywają drugą młodość, a na rynku dostępna jest stosunkowo szeroka gama urządzeń, zarówno nowych jak i używanych. Gramofony możemy podzielić ze względu na rodzaj napędu. Wyróżniamy gramofony z napędem bezpośrednim, stosowanym w sprzęcie DJ-skim ze względu na możliwość szybszej regulacji obrotów okupionej przenoszeniem wibracji z układu napędowego na talerz oraz napędem paskowym, lepiej izolującym płytę od wibracji silnika i z tego powodu bardziej polecanym do zastosowań domowych.

Kable do zestawów hi-fi

Niezwykle istonym elementem każdego systemu audio. Stosując przewody wysokiej klasy jesteśmy w stanie otrzymać dźwięk o wyższych parametrach niż ma to w przypadku wykorzystania najtańszych kabli, a nasz sprzęt, niezależnie od półki cenowej z której pochodzi, będzie wstanie wykorzystać sto procent swoich możliwości. Dlatego też wśród specjalistów panuje opinia że odpowiednio dobrane kable stanowią od 10 do 20 procent ceny zestawu audio czy kina domowego.

Słuchawki muzyczne

Wybór rodzaju słuchawek powinien być zależny od sytuacji w których mają być one używane, co w przypadku zestawów Hi-Fi oznacza domowe zacisze. Dlatego też słuchawki do takiego zestawu powinny oferować przede wszystkim jak najwyższe parametry generowanego dźwięku. Ze względu na budowę wyróżniamy kilka podziałów rodzajów słuchawek.

Pierwszym z podziałów jest podział na słuchawki douszne i dokanałowe oraz nauszne i wokółuszne. Słuchawki douszne opierają się na małżowinie, a dokanałowe wprowadzane są bezpośrednio do kanału usznego. Oba typy słuchawek są bardzo małe i lekkie, nie przeszkadzają również w przypadku noszenia okularów czy nakryć głowy. W wielu przypadkach oferują jednak dźwięk słabszej jakości i są polecane raczej do zestawów przenośnych (nie jest to jednak regułą gdyż najbardziej zaawansowane modele są w stanie dorównać jakością dźwięku najlepszym słuchawkom wokółusznym). Słuchawki nauszne i wokółuszne są przede wszystkim duże i wyposażone w pałąk który zapewnia stabilne mocowanie słuchawek na głowie. Słuchawki nauszne opierają się bezpośrednio na małżowinie usznej, zakrywając ją. Natomiast słuchawki wokółuszne posiadają duże obudowy pozwalające zmieścić wewnątrz nich całe ucho tak, że słuchawki opierają się na głowie, nie naciskając bezpośrednio na ucho. Z tego względu słuchawki wokółuszne cechują się najbardziej zbliżonym do naturalnego odbiorem dźwięku i zapewniają jego wysoką jakość a także komfort użytkowania.

Innym podziałem słuchawek jest podział na modele otwarte, półotwarte i zamknięte. Słuchawki zamknięte mają szczelną obudowę zapobiegającą wydostawaniu się dźwięku na zewnątrz, a także izolującą przed dźwiękami otoczenia. Słuchawki otwarte wręcz przeciwnie, pozwalają na wydostawanie się dźwięku na zewnątrz jak i na dopływ dźwięków z otoczenia, a jednocześnie zapewniają lepszą wentylację i zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się uszu.

Parametry na które należy zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek:

  • SPL [dB] - poziom ciśnienia akustycznego - mówi nam o tym jak głośno mogą zagrać dane słuchawki,
  • impedancja [Ohm] - im mniejsza impedancja tym mniejsza moc potrzebna do uzyskania maksymalnej głośności, ale tym większe zniekształcenia,
  • czułość [dB/mW] - pozwala określić z jaką sprawnością słuchawki przekształcają prąd elektryczny na dźwięk,
  • moc [mW] - mówi nam o tym jaką moc maksymalną mogą wykorzystać słuchawki. Zbyt duża moc odtwarzacza w stosunku do słuchawek może spowodować ich uszkodzenia natomiast słuchawki o mocy większej niż odtwarzacz będą grały bardzo cicho.


Cechy takie jak niska waga czy mały rozmiar schodzą na plan dalszy. Ze względu na stacjonarny charakter zestawu jak i lepsze parametry dźwięku wybieramy modele przewodowe. Ponadto słuchawki powinny być wygodne, pałąk nie powinien uwierać, jego regulacja powinna być wygodna, a raz ustawiony rozstaw nauszników powinien pozostać niezmieniony w trakcie użytkowania.

Produkty

Zmień produkt
 
3,889.00
Zmień produkt
 
Zmień produkt
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.