Co kupić pod choinkę zapalonemu graczowi?

Co kupić pod choinkę zapalonemu graczowi? [1]
Co kupić pod choinkę zapalonemu graczowi? [2]
Co kupić pod choinkę zapalonemu graczowi? [3]
Co kupić pod choinkę zapalonemu graczowi? [4]
Co kupić pod choinkę zapalonemu graczowi? [5]

Końcówka roku to długo wyczekiwany czas, szczególnie przez społeczność graczy. Ostatecznie to właśnie na okres przedświąteczny przypadają zazwyczaj najgorętsze i najbardziej oczekiwane premiery gier i sprzętu komputerowego. Ma to oczywiście związek ze wzrostem ilości zakupów i chęcią osiągnięcia jak najlepszych wyników sprzedaży. Jednakże korzyść jest obopólna, gdyż miliony graczy na całym świecie otrzymują, w krótkim czasie wiele wyśmienitych produktów.

Jak kupić prezent osobie, która jest fanem elektronicznej rozrywki i jednocześnie nie zbankrutować? Nie jest to proste zadanie, gdyż sprzęt dla graczy potrafi kosztować naprawdę sporo, a Święta to czas, gdy wiele osób jest skłonnych do wydania większej niż zazwyczaj ilości pieniędzy.

Oczywiście, jeżeli dysponuje się odpowiednio dużym budżetem, wybór prezentu nie jest wielkim problemem. Nowa konsola albo gamingowy laptop zadowoli praktycznie każdego. Jeżeli jednak prezent ma być atrakcyjny i jednocześnie jego cena mieścić się ma w granicach rozsądku, konieczny jest mały rekonesans.

9 pomysłów na prezent pod choinkę dla gracza

9 pomysłów na prezent pod choinkę dla gracza

Poniżej przedstawiamy listę 9 oryginalnych pomysłów z opisem każdej opcji, orientacyjnym kosztem i wskazaniem potencjalnych zalet każdego rozwiązania.

Dysk SSD - drugie życie dla komputerowego seniora

Dysk SSD - drugie życie dla komputerowego seniora

Ciekawym pomysłem na prezent, który może dosłownie tchnąć nowe życie w starsze maszyny, jest dysk SSD. Faktem jest bowiem, że nie każdy gracz dysponuje nową, ultraszybką maszyną. To co cechuje prawdziwego gracza, to zamiłowanie do gier, a nie to, ile kosztował jego komputer i jak potężne podzespoły skrywa dana obudowa komputerowa.

Dlatego też, dla kogoś kto posiada starszy komputer, czy to klasycznego blaszaka czy laptopa, wyposażonego w standardowy dysk HDD, zmiana dysku na model SSD będzie skutkować znacznym zwiększeniem komfortu pracy. Szybsze ładowanie systemu i programów znacząco poprawi osiągi niejednego leciwego już komputera.

Zakup dysku SSD o pojemności ok. 120 GB to wydatek przynajmniej 220-230 złotych. To minimalna pojemność, która pozwala na zainstalowanie systemu i kilku często używanych aplikacji.

Oczywiście wraz ze wzrostem pojemności, a także parametrami takimi jak szybkość odczytu i zapisu rośnie również cena dysku. O tym jaki dysk SSD wybrać przeczytać można w osobnym artykule. Warto zwrócić uwagę na rodzaje dysków SSD oraz oferowane przez nie możliwości.

Klawiatura mechaniczna - wyśniony prezent dla fana komputerowych rozgrywek

Klawiatura mechaniczna - wyśniony prezent dla fana komputerowych rozgrywek

Obok myszki, klawiatura to podstawowe narzędzie jakim posługują się gracze komputerowi. Kiedyś zakup klawiatury był znacznie prostszy, a wybór dostępnych urządzeń stosunkowo ograniczony. Obecnie istnieje ogromny segment peryferiów dla graczy, a klawiatury gamingowe zajmują w nim bardzo silną pozycję.

Marzeniem większości graczy jest klawiatura mechaniczna. Jej specjalna konstrukcja sprawia, że znacząco podnosi ona komfort zarówno pracy, jak i pozwala na zachowanie lepszej kontroli nad rozgrywką. Niestety ten luksus ma swoją cenę. Klawiatury mechaniczne nie są tanie, jednak wiele osób uważa, że ich cena jest w pełni uzasadniona.

Zakup przyzwoitej klawiatury mechanicznej to wydatek około 250 złotych, trafiają się jednak tańsze oferty. Oczywiście ceny bardziej zaawansowanych modeli od czołowych producentów sprzętu przekraczają zwykle kwotę 500 złotych.

Poza klawiaturami mechanicznymi dostępne są również liczne modele klasycznych klawiatur membranowych. Od "cywilnych" modeli odróżniają je takie cechy jak dodatkowe, często programowalne klawisze, regulowane podświetlenie czy dodatkowe gniazda np. jack lub USB.

Wybierając klawiaturę jako prezent dla fana gier komputerowych, polecamy przyjrzeć się modelom mechanicznym. Niezależnie od decyzji warto zapoznać się z zaletami poszczególnych rozwiązań, tak aby wybrać optymalną klawiaturę dla gracza.

Mysz gamingowa pod choinkę

Mysz gamingowa pod choinkę

Prawdziwą klasyką świątecznych prezentów dla graczy są myszy gamingowe. Niestety zakup odpowiedniego urządzenia może być pewnym problemem. Wybór optymalnej mysz komputerowej wymaga indywidualnego podejścia. Trudno bagatelizować ten fakt, gdyż jednym z kluczowych czynników wpływających na efektywność gracza jest wygoda. Liczą się więc tu takie cechy jak rozmiary urządzenia, jego kształt i waga oraz ilość i rozmieszczenie przycisków. To oczywiście nie wszystkie niuanse. Ogromne znaczenie ma również sensor użyty w danej myszce, jego czułość i zachowanie na różnych powierzchniach. Kupując mysz, warto przemyśleć wszystkie te aspekty. Pewną wskazówką co do kształtu i gabarytów urządzenia może być aktualnie używana przez adresata prezentu myszka.

Tak jak w przypadku większości zakupów, kluczową rolę będzie tu odgrywać cena. Podstawowe modele myszy gamingowych kosztują w granicach 60-70 złotych. Aby jednak móc wybierać wśród bardziej rasowych modeli, należy przeznaczyć ok. 120-180 złotych i więcej. Górna granica jest ustawiona bardzo wysoko i spokojnie przekracza kwotę 1000 złotych, nie zawsze jest ona jednak współmierna do oferowanych możliwości.

O tym, że zakup myszy komputerowej nie jest sprawą prostą, można przekonać się korzystając z licznych poradników i testów sprzętu. Będą one nieocenioną pomocą przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Podkładka chłodząca pod laptopa - prezent z praktycznym akcentem

Podkładka chłodząca pod laptopa - prezent z praktycznym akcentem

Laptopy gamingowe, mimo że droższe i mniej wydajne niż ich stacjonarne odpowiedniki, mają całkiem sporą rzeszę zwolenników. Fakt, że zajmują one stanowczo mniej miejsca oraz to, że mogą być wygodnie transportowane sprawia, że znajdują one całkiem liczne grono nabywców.

W przypadku tych maszyn, jedna kwestia jest pewna i można stawiać w ciemno, że będzie stanowić sporą niedogodność. Mowa tu o problemach z nadmiernym nagrzewaniem się sprzętu. Wydajne podzespoły zamknięte w zgrabnej obudowie będą generować spore ilości ciepła, które musi być sprawnie odprowadzane. Sporą poprawę w tej kwestii oferują podkładki chłodzące do laptopów. Są to proste urządzenia składające się z systemu wentylatorów umieszczonych w specjalnej obudowie, mające umożliwić lepsze odprowadzanie ciepła z umieszczanych na nich laptopach.

Ceny podkładek chłodzących zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, jednak dostępne są również konstrukcje za kilkaset złotych, o większej powierzchni roboczej oraz oferujące wyższa kulturę pracy.

Podstawową kwestią przy wyborze właściwej podkładki chłodzącej jest takie dobranie rozmieszczenia poszczególnych wentylatorów, aby pasowały one do położenia otworów w obudowie laptopa. Dlatego też, dobrze jest wiedzieć jaki model laptopa posiada osoba, której chcemy sprezentować podkładkę. Można wtedy znaleźć informacje na temat optymalnych modeli podkładek dla danego komputera.

Półka na gry - dodatkowe miejsce do wyeksponowania kolekcji

Półka na gry - dodatkowe miejsce do wyeksponowania kolekcji

Prezent tego typu może wydawać się nieco dziwny, ale to tylko pozory. Wielu graczy z uwielbieniem kolekcjonuje gry i związane z nimi gadżety. Każda kolekcja wymaga natomiast odpowiedniego wyeksponowania. Dlatego też, poszukując niebanalnego prezentu dla gracza, można rozważyć zakup półki ściennej lub stojącej. Ogromny wybór modeli sprawia, że możliwe jest takie dobranie półki, by pasowała ona do konkretnego wnętrza.

Półka może być wykonana z bardzo różnych materiałów, co określa zarówno jej styl jak i cenę. Podstawową kwestią będą tu jednak wymiary. Koniecznym jest wybranie takiego mebla, aby bez problemu zmieścił się on w miejscu, gdzie ma być zamocowany.

Podkładka gamingowa pod mysz

Podkładka chłodząca pod laptopa - prezent z praktycznym akcentem

Ciekawym i całkiem rozsądnym prezentem będzie dedykowana podkładka dla graczy. Uznani producenci sprzętu gamingowego mają w swej ofercie liczne modele podkładek o rozmiarach dostosowanych do różnych stylów rozgrywki oraz o powierzchniach ułatwiających gładki i płynny ruch myszki.

Podkładki dla graczy są wykonane z materiałów dedykowanych do współpracy zarówno z myszkami wyposażonymi w sensor optyczny jak i laserowy.

Często dobrym wyborem jest zakup podkładki tego samego producenta co producent myszki, która ma być używana z podkładką. Zwiększa to szansę na optymalne dopasowanie i uzyskanie ponadprzeciętnych rezultatów.

Rozważając zakup podkładki pod mysz na prezent, nie można pominąć modeli z unikalnymi nadrukami pochodzącymi z różnych gier. Nabycie podkładki nawiązującej do konkretnego tytułu może być nie lada wyzwaniem, aczkolwiek jest jak najbardziej możliwe. Wymaga to oczywiście poświęcenia dodatkowego czasu na poszukiwania oraz odpowiednio wcześnie zaplanowanego zakupu, tak aby zdążył on dotrzeć jeszcze przed Świętami.

Ceny podkładek dla graczy są bardzo różne, jednak już za kwotę kilkudziesięciu złotych można nabyć bardzo dobre egzemplarze. Im większa powierzchnia podkładki tym oczywiście wyższa cena. Duże podkładki przydadzą się graczom preferującym dynamiczne gry, aczkolwiek trzeba pamiętać, że podkładka musi zmieścić się na biurku.

Rękawiczki do ekranów dotykowych

Rękawiczki do ekranów dotykowych

Jako że Święta Bożego Narodzenia zbiegają się z początkiem zimy, można ten fakt wykorzystać przy wyborze świątecznego prezentu.

Dla graczy preferujących gry korzystające z dobrodziejstw rzeczywistości rozszerzonej, rozgrywających się świecie rzeczywistym, jednym z przeciwników są nierzadko warunki pogodowe. Dotyczy to między innymi zimna, które jest szczególnie uciążliwe dla dłoni. Dlatego też, bardzo dobrym pomysłem na prezent dla osób namiętnie grających w takie gry jak Ingress czy Pokemon Go, będzie para ciepłych rękawiczek, dedykowanych do obsługi ekranów dotykowych. Taki prezent będzie z pewnością doceniony, szczególnie podczas długich zimowych rozgrywek w plenerze.

Zestaw kontrolerów gamingowych

Zestaw kontrolerów gamingowych

Klasyka świątecznych prezentów. W skład typowego zestawu wchodzi zazwyczaj mysz oraz klawiatura, ale czasem może się w nim znaleźć również podkładka pod mysz lub keypad.

Zakup zestawu akcesoriów gamingowych jest szczególnie sensowny w przypadku młodszych graczy, którzy dopiero wyrabiają sobie nawyki i przyzwyczajenia. Nie oznacza to jednak, że bardziej doświadczeni użytkownicy nie znajdą tu nic dla siebie.

Zaletą zestawu akcesoriów gamingowych jest zazwyczaj niższa cena zakupu, w porównaniu do kosztu poszczególnych elementów nabywanych osobno. Jeżeli już o cenach mowa to zestaw akcesoriów dla gracza, w skład którego wchodzić będzie gamingowa mysz i klawiatura, kosztuje w granicach 120-160 złotych. W tej cenie można znaleźć naprawdę sensowne oferty, aczkolwiek zarówno poniżej jak i sporo powyżej tej kwoty również można nabyć atrakcyjne zestawy.

Mówiąc o kontrolerach gamingowych nie powinno zapominać się o zestawach dedykowanych do symulacji. Głównym elementem takich zestawów, w zależności od przeznaczenia, może być kierownica lub joystick. Kontrolery tego typu stosuje się w ściśle określonych rodzajach gier, związanych z prowadzeniem maszyn takich jak samochody czy samoloty. Sprawia to, że grono odbiorców takie sprzętu jest stosunkowo wąskie, aczkolwiek na tyle liczne, że regularnie pojawiają się dedykowane dla tej grupy graczy urządzenia.

Zestaw słuchawkowy dla graczy

Zestaw słuchawkowy dla graczy

Ostatnim, ale z całą pewnością nie najgorszym pomysłem na prezent dla gracza, jest zestaw słuchawkowy, tak zwany headset.

Rozwój gier multiplayerowych sprawił, że komunikacja w grach stała się czymś całkowicie niezbędnym. Dlatego na biurku każdego gracza, obok gamingowej myszy i klawiatury, powinien znajdować się dedykowany zestaw słuchawkowy.

Duża ilość dostępnych modeli sprawia, że bez problemu można wybrać zadowalającą konstrukcję, praktycznie w każdym przedziale cenowym. Słuchawki dla graczy można nabyć zarówno w cenie poniżej 100 jak i znacznie powyżej 1000 złotych.

Pamiętać należy, że słuchawki dedykowane dla graczy to sprzęt różniący się od typowych słuchawek muzycznych. Wiele osób, po części słusznie, wytyka im braki w zakresie reprodukcji dźwięku oraz sztucznie zawyżone ceny, nieadekwatne do możliwości.

Prawdą jest, że niewiele słuchawek gamingowych sprawdzi się jako słuchawki muzyczne, równie dobrze jak klasyczne modele słuchawek przeznaczonych do słuchania muzyki, z podobnego przedziału cenowego. Jednakże headsety dla graczy spełniają trochę inną rolę. Dobre słuchawki gamingowe powinny kłaść nacisk na pozycjonowanie dźwięku, solidny i wygodny w użyciu mikrofon, czy komfortowe użytkowanie przy długich sesjach spędzanych przy ulubionych tytułach gier.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.