Headset dla graczy. Jak wybrać słuchawki do gier komputerowych?

Headset dla graczy. Jak wybrać słuchawki do gier komputerowych? [1]
Headset dla graczy. Jak wybrać słuchawki do gier komputerowych? [2]
Headset dla graczy. Jak wybrać słuchawki do gier komputerowych? [3]
Headset dla graczy. Jak wybrać słuchawki do gier komputerowych? [4]
Headset dla graczy. Jak wybrać słuchawki do gier komputerowych? [5]

O słuchawkach można pisać długo, a nawet bardzo długo. Zarówno same urządzenia jak i generowany przez nie dźwięk opisują dziesiątki cech i parametrów. Niektóre z nich są bardzo intuicyjne, a o ich odbiorze nierzadko decydują osobiste preferencje użytkownika. Jednym słowem, to co podoba się jednej osobie, drugiej może nie przypaść do gustu.

Sprawa jest "trochę" prostsza, gdy skupimy się na jednym rodzaju słuchawek, a mianowicie urządzeniach przeznaczonych dla graczy. Większość tego typu dedykowanych urządzeń występuje w postaci określanej mianem headsetów.

Zestaw taki składa się ze słuchawek oraz mikrofonu, zamkniętych w jednej konstrukcji. Będzie to idealne rozwiązanie dla osób grających w specyficzny rodzaj gier, jakim są gry wieloosobowe, kładące ogromny nacisk na zgranie poszczególnych członków drużyny. Sukces w takich tytułach jak League of Legends, Dota 2, Counter Strike czy World of Tanks, jest w dużej mierze zależny od zgrania naszych działań z poczynaniami pozostałych członków drużyny. Aby takie zgranie było możliwe, potrzebna jest szybka i sprawna komunikacja. Z tego też powodu gracze, w trakcie rozgrywki, porozumiewają się za pomocą komunikatorów głosowych takich jak Skype, TeamSpeak czy Ventrilo. Dlatego też producenci sprzętu komputerowego dla graczy mają w swej ofercie bogaty wybór zestawów łączących w sobie słuchawki i mikrofon, co pozwala na optymalne korzystanie z wyżej wymienionych komunikatorów i jednoczesne uczestniczenie w rozgrywce. Możliwość prowadzenia rozmowy w trakcie gry wydatnie zwiększając efektywność wszystkich działań i nie powoduje rozproszenia uwagi, z jaką mieli byśmy do czynienia w przypadku korzystania np. z chatu w grze.

Wygoda na pierwszym miejscu

Słuchawki dla graczy muszą być wygodne, szczególnie gdy używamy je każdego dnia przez wiele godzin. Dlatego przede wszystkim, przed dokonaniem zakupu, sprawdźmy czy dany model słuchawek dobrze leży na naszej głowie. W lepszym dopasowaniu pomocnym będzie szeroki zakres regulacji pałąka oraz miękkie, wykonane z wysokiej jakości materiału, nausznice. Dobrze też by słuchawki nie ważyły zbyt dużo. Na komfort użytkowania wpływ będzie mieć również wysoka jakość wykończenia i solidność wykonania. Oceniając to, zwróćmy uwagę na takie elementy jak pałąk, kabel (w przypadku słuchawek przewodowych) i mikrofon.

Pałąk pozwala na regulację słuchawek i ich dokładne dopasowanie do głowy. To właśnie on, w przypadku klasycznych konstrukcji nausznych i wokółusznych, utrzymuje słuchawki we właściwej pozycji. Aby zapobiec powstawaniu bolesnych odcisków, stosuje się różnego typu okładziny i izolacje. Szczególnie wygodnymi wydają się dosyć szerokie paski wykonane z przewiewnej siatki bądź tkaniny, gdyż poza stabilnym mocowaniem, zapewniają odpowiednią wentylację i zapobiegają nadmiernemu poceniu się głowy.

Kabel słuchawkowy to element niezwykle istotny w przypadku słuchawek przewodowych. Gdy jest on cienki i łamliwy, możemy się spodziewać, że będzie to pierwszy element, który spowoduje awarię naszych słuchawek. Wystarczy jedno, zbyt mocne szarpnięcie by doszło do jego naderwania i znacznego pogorszenia się jakości dźwięku oraz problemów z mikrofonem. Z tego też powodu wybierajmy headsety z mocnym kablem, posiadającym specjalny oplot. Zapewni on odpowiednią wytrzymałość, a dodatkowo będzie zapobiegać nadmiernemu plątaniu się przewodu. Alternatywą dla kabla w oplocie, pozwalająca na uzyskanie podobnego efektu będzie wybór słuchawek z płaskim przewodem.
Większość przewodowych headsetów posiada również pilota umieszczonego na kablu. Powinien on przynajmniej umożliwiać płynną i dokładną regulację głośności słuchawek, a także pozwalać na włączanie i wyłączanie mikrofonu.

Mikrofon, a dokładnie sposób jego mocowania, to kolejny element decydujący o jakości headsetu. Zazwyczaj spotykane są mikrofony na odchylanym ramieniu, bądź giętkie mikrofony chowane w muszli. Niekiedy trafiają się też modele ze stałymi, stosunkowo krótkimi mikrofonami, ale takie rozwiązanie pozostawia bardzo mało miejsca na regulację. Mikrofony mocowane na stałe, są, przynajmniej w teorii, mniej podatne na uszkodzenia, jednak trwałość mikrofonów potrafi być bardzo różna i zależy to nie tylko do tego czy jest on bardziej czy mniej sztywny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek do grania?

Jednym z najważniejszych aspektów, który czyni zakup słuchawek z segmentu gamingowego w ogóle sensownym, jest posiadanie przez nie cechy określanej jako pozycjonowanie dźwięku. Dlaczego tak ważne jest to, skąd dochodzi dany dźwięk? Jest tak, ponieważ gry od dawna oferują wysokiej jakości dźwięk przestrzenny. O tym jakie działania podejmiemy decyduje więc nie tylko to co widzimy, ale również i to co usłyszymy. Co więcej "zgranie" tych informacji i odpowiednie wyciągnięcie wniosków pozwala często uzyskać przewagę w trakcie rozgrywki. Podsumowując, nie trzeba widzieć przeciwnika by wiedzieć gdzie on jest albo co w danej chwili robi.

Rodzaj i typ słuchawek

Słuchawki gamingowe mogą posiadać przetworniki o konstrukcji otwartej, półotwartej lub zamkniętej.

  • Słuchawki otwarte - cechują się zazwyczaj lepszej jakości dźwiękiem (najlepsza przestrzenność, najlepsze pozycjonowanie), niż w przypadku słuchawek zamkniętych. Nie wytłumiają dźwięków pochodzących z zewnątrz.
  • Słuchawki półotwarte - wariant pośredni pomiędzy słuchawkami otwartymi i zamkniętymi.
  • Słuchawki zamknięte - bardzo dobrze izolują dźwięki otoczenia oraz charakteryzują się bardziej obfitymi basami.

Headsety, tak jak i pozostałe słuchawki komputerowe, są dostępne zazwyczaj w dwóch typach, różniących się wielkością muszli i sposobem w jaki mają one kontakt z uchem:

  • Słuchawki nauszne - mniejsze muszle opierające się bezpośrednio na małżowinie usznej.
  • Słuchawki wokółuszne - większe, okalające całe ucho. Jako że opierają się na głowie, są zazwyczaj wygodniejsze.

O rodzajach i typach słuchawek szerzej przeczytacie w artykule pt. Słuchawki komputerowe. Kupuj z głową!

Scena dźwiękowa a izolacja od otoczenia

Słuchawki gamingowe powinny dobrze izolować gracza od dźwięków otoczenia. Wymóg ten spełniają słuchawki o konstrukcji zamkniętej. Niestety tego typu budowa ma wpływ na stopień izolacji dźwięków pochodzących z otoczenia. Podczas rozgrywki niezwykle ważne jest to co słyszymy. Wszelkie hałasy z zewnątrz mogą spowodować, że nie będziemy w stanie skupić się na grze.

W przypadku komputerów gamingowych, podczas gry w bardzo wymagające pod względem graficznym produkcje, podzespoły komputera pracują pod stosunkowo dużym obciążeniem. Powoduje to generowanie znacznych ilości ciepła, a to wymusza bardziej wydajną pracę układu chłodzenia. Wiele systemów zwiększa w takich warunkach prędkości obrotowe wentylatorów, a te z kolei zaczynają pracować głośniej. Zamknięta konstrukcja muszli słuchawek pozwala na znaczne ograniczenie szumu jaki dociera do naszych uszu, czyli między innymi szumu wentylatorów. Fakt ten będzie doceniony przez nie jednego gracza.

Lepsza izolacja od dźwięków otoczenia w przypadku konstrukcji zamkniętych, okupiona jest gorszym pozycjonowaniem dźwięku. Wynika to z faktu, iż w zamkniętym przetworniku dochodzi do odbić i interferencji, z którymi radzą sobie jedynie droższe modele słuchawek. Dlatego też jeśli nie oczekujemy bezwzględnego wyciszenia, powinniśmy skierować naszą uwagę na modele otwarte lub półotwarte.

Mikrofon czyni headset

Niezwykle ważny element każdego headsetu. Chociaż nie brakuje zwolenników wykorzystania osobnego mikrofonu, to mikrofon wbudowany w słuchawki ma szereg zalet. Pozwala on na utrzymanie stałej odległości od ust co zapewnia, że nasz głos jest tak samo słyszalny, bez względu na to czy wykonujemy akurat dynamiczne ruchy głową, czy pozostajemy w bezruchu.

Jak już wspomniano wcześniej, bardzo pożądaną cechą mikrofonu wbudowanego w słuchawki jest wygoda użytkowania. W zależności od modelu, możliwe jest jego odchylenie, schowanie w muszli lub odłączenie. W części modeli, uniesienie mikrofonu do góry powoduje jego wyłączenie co jeszcze bardziej poprawia wygodę użytkowania.

Wadą takiego zestawu jest oczywiście fakt, że w przypadku awarii mikrofonu, nie ma możliwości jego szybkiej wymiany. Możemy oddać cały headset do naprawy lub dokupić osobny mikrofon, ewentualnie pomyśleć nad zakupem nowego headsetu.

Słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe dla gracza?

Zastanawiając się nad wyborem słuchawek, w pewnym momencie stawiamy sobie pytanie o to czy wybrać model przewodowy czy bezprzewodowy. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, a wszystko zależy od naszych priorytetów.

Słuchawki bezprzewodowe oferują dużą niezależność. Używając ich nie jesteśmy ograniczeni długością przewodu, co jest bardzo wygodne, gdyż eliminuje niebezpieczeństwo uszkodzenia kabla, w trakcie wykonywania nagłego ruchu. Komu z nas nie zdarzyło się zaplątać w kabel od słuchawek, bądź uszkodzić go np. najeżdżając krzesłem? Gdy używamy słuchawek bezprzewodowych, nic takiego nam nie grozi. Czy jest się więc nad czym zastanawiać? Czemu nie wybrać headsetu bezprzewodowego? Wszystkie słuchawki bezprzewodowe trapią dwie główne bolączki.

Pierwszą z nich jest wysoka cena. Nie wynika ona jedynie z chęci zarobienia przez producentów dodatkowych pieniędzy, na użytkownikach goniących za gadżetami. Słuchawki bezprzewodowe wymagają dodatkowych modułów odpowiadających za transmisję sygnału, przetwornika DAC (cyfrowo-analogowego), oraz zasilania w postaci akumulatorów. Wszystko to sprawia, że słuchawki są nie tylko droższe, ale i zwyczajnie więcej ważą.

Drugi problem z jakim mamy do czynienia w przypadku technologii bezprzewodowej zastosowanej w headsetach (i klasycznych słuchawkach, czy to komputerowych czy muzycznych) to utrata jakości dźwięku w wyniku kompresji przesyłanego sygnału (technologia Bluetooth) lub zakłóceń (technologia radiowa). Mimo że w przypadku najlepszych (i zazwyczaj najdroższych) modeli, problemy te w znacznym stopniu zminimalizowano, to jednak jakość dźwięku będzie co najwyżej dobra i jak na razie nie jest w stanie konkurować z tym, co oferują najlepsze modele przewodowe.

Dźwięk 7.1 w headsetach dla graczy. Czy warto?

Słuchawki oferujące dźwięk przestrzenny to zazwyczaj modele z najwyższej półki cenowej. Oferowany przez nie dźwięk jest szumnie określany przez producentów mianem przestrzennego. Prawdziwy przestrzenny dźwięk można uzyskać jedynie w przypadku dedykowanych zestawów głośnikowych. Słuchawki, ze względu na konstrukcję, mogą jedynie lepiej lub gorzej symulować ten efekt. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku części osób efekt ten będzie na tyle zadowalający, iż uzasadni on wyłożenie dodatkowej ilości gotówki na zakup takich słuchawek. Wszytko to jednak jest zależne od osobistych preferencji użytkownika.

Słuchawki na Jack czy USB?

Jaka jest podstawowa różnica pomiędzy headsetami ze złączem Jack i USB? Zestawy ze złączem USB posiadają wbudowaną kartę dźwiękową, natomiast słuchawki z wtyczką Jack wymagają podłączenia do wewnętrznej lub zewnętrznej karty dźwiękowej.

Płyty główne, w zależności od półki cenowej, do której należą, posiadają mniej lub bardziej zaawansowane, zintegrowane karty dźwiękowe. Pozwalają one w pełni wykorzystać możliwości większości słuchawek i headsetów komputerowych. Jeśli interesuje nas uzyskanie lepszej jakości dźwięku, możemy zainwestować w słuchawki USB posiadające zbudowaną kartę dźwiękową. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że koszt osobnej karty dźwiękowej to przynajmniej 200-300 złotych. Kupując słuchawki USB, w takiej właśnie lub niższej cenie, nie powinniśmy się spodziewać, że uzyskamy efekt lepszy niż w przypadku kart dźwiękowych zintegrowanych na płycie głównej, a sam zakup nie przyniesie nam spodziewanej poprawy w jakości dźwięku.

Podsumowanie

Słuchawki dla graczy muszą umożliwiać precyzyjną lokalizację źródeł dźwięku. Jest to niesamowicie istotna cecha, która odróżnia te słuchawki od słuchawek do muzyki. Nie oznacza to automatycznie, że słuchawki muzyczne nie nadają się do wykorzystania przez graczy, gdyż niektóre modele mogą świetnie sprawdzać się w tym zastosowaniu. W zasadzie, trzeba uczciwie przyznać, że jest wielu zwolenników stosowania do grania słuchawek muzycznych w zestawie z osobnym mikrofonem. Czy sprawia to, że szumnie promowane przez producentów, gamingowe słuchawki, są tak naprawdę wydmuszką i tanim chwytem marketingowym, obliczonym na łatwowierność klientów? Zdania są w tej kwestii podzielone, nie ulega jednak wątpliwości, że dostępne są zarówno dobre jak i słabe słuchawki dla graczy.

Jeśli wymagamy od naszych słuchawek, jak najlepszej jakości dźwięku przy odtwarzaniu muzyki, filmów, czy nawet grania w gry jednoosobowe, poważnie zastanówmy się nad zakupem dobrych słuchawek muzycznych. Jeśli jednak rozgrywka wieloosobowa to nasz priorytet, warto rozważyć zakup headsetu. Nie skazuje nas to oczywiście na słabej jakości dźwięk, gdyż bardzo wiele słuchawek gamingowych ma na tym polu bardzo wiele do zaoferowania. Nie mniej jednak należy pamiętać, iż same gry nie stawiają wobec słuchawek szczególnie wysokich wymagań pod względem dźwięku, dlatego też headsety dla graczy nie będą w tej kwestii prymusami. To czego powinniśmy się po nich spodziewać, to wygoda użytkowania, solidna konstrukcja, wytrzymująca niejednokrotnie wybuchy złości graczy, bardzo dobre pozycjonowanie dźwięku oraz solidny i trwały mikrofon.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.