Klawiatura dla gracza

Klawiatura dla gracza [1]
Klawiatura dla gracza [2]
Klawiatura dla gracza [3]
Klawiatura dla gracza [4]
Klawiatura dla gracza [5]

Klawiatura to urządzenie z którym, obok myszy, mamy styczność przy każdorazowym korzystaniu z komputera, a często i tabletu. Wybierając klawiaturę bardzo często zwracamy uwagę na jej kształt i rozmiary, na wysokość klawiszy, czy dodatkowe klawisze funkcyjne. Wiele osób wymaga też by ich przyszła klawiatura posiadała podświetlenie. Znacznie mniej uwagi poświęca się zagadnieniu samej konstrukcji klawiszy, a jest to jeden z najważniejszych parametrów warunkujących zarówno komfort obsługi jak i żywotność urządzenia. Niniejszy opis ma na celu wskazanie najistotniejszych parametrów, które należy rozważyć przy wyborze klawiatury z naciskiem na zastosowania gamingowe.

Klawiatura membranowa

Klawiatury z niższej półki cenowej, a nawet większość tych ze średniej, to klawiatury membranowe. Co to oznacza? Klasyczna klawiatura membranowa posiada warstwę złożoną z kilku membran, umieszczoną pod wszystkimi przyciskami. Między membraną a przyciskiem znajduję się gumowa kopułka, która przenosi nacisk na membranę, generując w ten sposób sygnał. Po ustaniu nacisku kopułka powoduje cofnięcie się przycisku do pozycji wyjściowej. Ten typ konstrukcji klawisza jest bardzo prosty i tani w produkcji, posiada jednak szereg ograniczeń. Aby klawisz zaskoczył należy wcisnąć go na ok. 4 mm, to jest ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku klawiszy z przyciskiem mechanicznym. Żywotność klawiszy w klawiaturze membranowej przewidziana jest na ok. 2-3 miliony wciśnięć, maksymalnie, w niektórych przypadkach, do 10 milionów. Ponadto w trakcie użytkowaniu zachodzi zmiana we właściwościach membrany, a my czujemy, że klawisze się wyrabiają, przez co te używane częściej będą reagować inaczej niż te, które wciskamy rzadziej.

Modyfikacją klasycznej klawiatury membranowej, jest nożycowa klawiatura membranowa. W tym przypadku pomiędzy przyciskiem a membraną znajdują się nożycowe łączniki. Są ta klawiatury znane z laptopów, a ich cechą charakterystyczną jest skrócony, w porównaniu do klasycznych klawiatur, dystans wymagany do aktywacji, w tym przypadku wynoszący 2 mm. Ten typ klawiatur membranowych charakteryzuje się również większą trwałością, od 10 do 20 milionów wciśnięć. Pewną modyfikacją klawiatur nożycowych jest mechanizm motylkowy opracowany przez firmę Apple. Tak jak w przypadku klawiszy z mechanizmem nożycowym mamy tu do czynienia ze skróceniem dystansu aktywacji, a także zapewnieniem równomiernego nacisku na klawisz bez względu na miejsce naciśnięcia oraz na wydłużenie żywotności samej klawiatury.

Klawiatura mechaniczna

Zupełnie inną konstrukcją są klawiatury mechaniczne. Podstawową różnicą jest fakt, że w przypadku tego typu klawiatur, każdy z przycisków posiada osobny mechanizm rejestrujący wciśnięcie. Istnieje kilka rodzajów przełączników mechanicznych. Część z nich jest dedykowana dla osób przede wszystkim nastawionych na pisanie dużej ilości tekstów, inne mają typowo gamingowe zastosowania, istnieją również rozwiązania pośrednie, polecane szczególnie dla osób mających pierwszy raz kontakt z tego rodzaju klawiaturami. Ich cechy i oznaczenia różnią się w zależności od producenta. Najpopularniejsze z nich to Cherry MX.
W przypadku tych przełączników do wyboru mamy:

Cherry MX BLACK - przełączniki działające w sposób liniowy, bez wyraźnego oporu ani dźwięku na całej długości skoku. Dedykowane dla graczy, przede wszystkim fanów RTSów. Są one najbardziej sprężyste, wymagają "pełnego" dociśnięcia i z tego względu nie są optymalnym wyborem dla osób poszukujących klawiatury głównie do pisania. Jak na przełączniki mechaniczne są one również bardzo ciche.

Cherry MX BLUE - najmniej sprężyste i najgłośniejsze przełączniki, idealne dla osób szukających klawiatury do pisania. Podobnie jak w przypadku przełączników Cherry MX BROWN mamy do czynienia z wyczuwalnym oporem w połowie wciśnięcia. Dodatkowo faktowi aktywacji klawisza towarzyszy wyraźny dźwięk. Klawiatura z takimi przełącznikami sprawdzi się również jako uniwersalna klawiatura dla gracza.

Cherry MX CLEAR - zbliżone do Cherry MX BROWN, wymagają jednak nieco większej siły nacisku. Są to przełączniki uniwersalne, odpowiednie zarówno do zastosowań gamingowych jak i do pisania.

Cherry MX BROWN - bardzo uniwersalne przełączniki, dobre zarówno do pisania jak i do gier.
W przypadku tych przycisków, w połowie naciśnięcia wyczuwamy lekki opór. Pochodzi on od specjalnej wypustki której przejście oznacza aktywację przycisku. W przeciwieństwie do Cherry MX BLUE, momentowi aktywacji nie towarzyszy żaden dźwięk. Ich konstrukcja ułatwia pisanie gdyż nie wymaga dociśnięcia klawisza do końca.

Cherry MX GREEN - bardzo podobne do Cherry MX BLUE, jednak nieco twardsze.

Cherry MX RED - przełączniki działający w sposób liniowy. Charakteryzują się mniejszą siłą nacisku wymaganą do aktywacji przycisku niż w Cherry MX BLACK i dedykowane są przede wszystkim dla graczy. Są one również najbardziej miękkimi ze wszystkich przełączników Cherry. Z tego względu są dobrym wyborem dla osób grających głównie w FPSy.

Fakt istnienia wielu rodzajów przycisków sprawia, że możemy wybrać klawiaturę najlepiej pasującą do naszych potrzeb. Wspólną cechą wszystkich klawiatur mechanicznych jest krótki dystans wymagany do aktywacji klawisza. Wynosi on maksymalnie 2 mm, a często zawiera się poniżej tej wartości. Druga sprawa to bardzo duża żywotność klawiszy przewidziana na 20 do nawet 60 milionów wciśnięć. Co więcej klawisze zachowują swoje właściwości przez cały czas użytkowania przez co nie odczuwamy różnicy między działaniem mniej i bardziej używanych klawiszy.

Cechą wyróżniającą klawiatury mechaniczne jest również znacznie większa liczba klawiszy które mogą być jednocześnie wciśnięte. W zależności od modelu może to być 7, 20, a nawet wszystkie na raz. Specyficzną cechą klawiatur mechanicznych jest odgłos wydawany przy wciskaniu klawiszy. Jest on bardzo charakterystyczny, a same klawiatury są sporo głośniejsze niż modele membranowe, lecz w części przypadków producenci redukują ten efekt przez stosowanie gumek montowanych pod przyciskami. Podstawowe modele są z reguły droższe niż bardziej zaawansowane modele membranowe, dlatego wybierając klawiaturę mechaniczną należy liczyć się z wyższą ceną, usprawiedliwioną jednak w pełni bardzo długim okresem eksploatacji.

Podsumowując, klawiatura mechaniczna nie sprawi, że staniemy się lepszymi graczami czy zaczniemy pisać dwukrotnie szybciej, z całą pewnością dostarczy nam jednak wielu pozytywnych wrażeń i pozwoli przez długie lata cieszyć się solidnie wykonanym kawałkiem hardware'u.

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa

W przypadku klawiatur dedykowanych dla graczy nawet topowe modele to modele przewodowe. Dlaczego tak się dzieje. Powodem, dla którego ten rodzaj klawiatur jest preferowany zarówno przez producentów jak i przez graczy jest ich niezawodność. W przypadku klawiatur bezprzewodowych z powodu wyczerpania baterii, możemy zostać zaskoczeni brakiem odpowiedzi ze strony urządzenia w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego też klawiatury bezprzewodowe są polecane do pracy szczególnie z urządzeniami mobilnymi lub do zastosowań biurowych gdzie brak dodatkowego kabla jest istotną zaletą.

Klawiatura dla gracza - dodatkowe klawisze?

Większość klawiatur posiada dodatkowe klawisze multimedialne. Często ich obecność jest wręcz niepożądana szczególnie gdy mamy mocno ograniczone miejsce na biurku i zależy nam na stosunkowo małej klawiaturze. Zupełnie inaczej ma się sprawa z dodatkowymi przyciskami programowalnymi. Umożliwiają one przypisanie nawet bardzo rozbudowanych makr, szczególnie przydatnych podczas rozgrywki w bardziej wymagające gry. Ponadto część producentów pozwala na przypisywanie makr do wszystkich klawiszy co również bywa przydatne. Najlepiej by klawiatura posiadała obie te cechy, czyli dodatkowe klawisze jak i możliwość programowania każdego klawisza, niezależnie od funkcji.

Anti-Ghostin - co to takiego?

Tak jak wspominaliśmy, klawiatury membranowe posiadają zazwyczaj możliwość jednoczesnego wciśnięcia 3 klawiszy. Gdy gramy w bardziej wymagające gry często zachodzi konieczność użycia większej liczby klawiszy w tym samym momencie. Może to spowodować zacięcie sie klawiatury. Funkcja Anti-Ghosting zwiększa liczbę wykrywanych klawiszy, może być ona jednak ograniczona, w zależności od modelu, tylko do pewnej grupy klawiszy np. WSAD.

Klawiatura podświetlana

Na pytanie czy potrzebujemy klawiatury z podświetleniem każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Obecność podświetlenia podnosi walory wizualne klawiatury, a także niesie ze sobą istotne usprawnienia, o ile tylko przy wyborze klawiatury uwzględnimy kilka istotnych spraw.
Po pierwsze podświetlenie powinno mieć możliwość włączenia / wyłączenia i także w miarę możliwości regulację intensywności świecenia. W ten sposób, podczas rozgrywki przy zgaszonym świetle będzie dokładnie widzieć wszystkie klawisze. Jednocześnie w czasie oglądania filmu, podświetlenie nie będzie nas rozpraszać. Kolejna sprawa to wybór oświetlenia dla poszczególnych stref klawiatury np. podświetlany WSAD czy strzałki. Selektywnie podświetlane klawisze są bardzo ciekawym rozwiązaniem i mogą okazać się przydatne podczas nocnych rozgrywek. Oczywiście miłym akcentem jest możliwość zmiany koloru podświetlenia naszej klawiatury, czy to całego bloku czy poszczególnych stref.

Kształt klawiszy, wygląd i materiał klawiatury

Obecnie do wyboru mamy dwa rodzaje klawiszy. W przypadku klawiatur nisko profilowych kojarzonych z laptopami mamy do czynienia z klawiszami płaskimi, natomiast klasyczne klawiatury posiadają wgłębienia w kształcie zbliżonym do cylindra.
Bardzo ważne jest rozmieszczenie klawiszy. Na szczęście w przypadku klawiatur gamingowych spotykamy zazwyczaj klasyczny układ klawiszy, zarówno podstawowych jak i dodatkowych, umieszczonych zazwyczaj w bloku po lewej stronie. Wszelkie odstępstwa od tej reguły powinny być traktowane z duża dozą nieufności, gdyż niestandardowe rozmieszczenie klawiszy bądź ich rozmiar mogą znacznie utrudnić korzystanie z klawiatury.
Inną ważną kwestią jest obecność podpórki na dłonie. Nie każdy jest do niej przyzwyczajony i nie każdy będzie w stanie wygodnie pracować na klawiaturze z danym typem podpórki. Z kolei niektórzy doceniają ich obecność i nie będą wyobrażali sobie korzystania z klawiatury bez wygodnego oparcia pod nadgarstki. Najlepiej więc, gdy nie jesteśmy absolutnie pewni, że podpórka jest nam zbędna, by nasza klawiatura była wyposażona w podpórkę z możliwością demontażu.

Przydatne funkcje klawiatury

Na co jeszcze możemy zwrócić uwagę? Przydatne mogą się okazać wszelkiego rodzaju porty zarówno USB jak i wejścia mini jack. Część klawiatur z wyższej półki posiada dodatkowe wyświetlacze pozwalające na wyświetlanie parametrów związanych zarówno z grą, w którą aktualnie gramy jak i ogólne parametry komputera.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.