Myszka dla graczy

Myszka dla graczy [1]
Myszka dla graczy [2]
Myszka dla graczy [3]
Myszka dla graczy [4]
Myszka dla graczy [5]

Jeszcze do niedawna, dzieciaki marzyły o tym by zostać policjantami, strażakami albo żołnierzami. Ale czasy się zmieniły. Obecnie, gdy spora część aktywności przeniosła się do sieci, rzeczywistość rozszerzona coraz śmielej wkracza w do życia codziennego, zmieniły się również priorytety, nie tylko młodych, ale też trochę starszych osób.

Jednym z takich marzeń jest zostanie profesjonalnym graczem w grach takich jak: CS, LOL, DOTA, itd. Jak spełnić to marzenie? Potrzeba odrobiny talentu, pewnej dozy szczęścia i dużo, dużo ciężkiej pracy. Tak, nie ma się co oszukiwać, granie na takim poziomie wymaga wielu poświęceń i ma się do zwykłej gry dla samej przyjemności, tak samo, jak gra z kolegami w piłkę na boisku po szkole, do gry w profesjonalnej lidze.

Niezależnie jednak od tego, czy marzy Wam się kariera pro-gamera, czy jesteście niedzielnymi graczami, szukającymi kilku godzin rozrywki w ulubionej grze, przyda się Wam odpowiedni sprzęt. Niesamowity rozwój e-sportu, zachęca producentów sprzętu komputerowego do wprowadzania na rynek coraz bardziej wyszukanych i rozbudowanych modeli peryferiów komputerowych. Wśród nich prym wiodą, niezastąpione od czasów dominacji joystików, myszki komputerowe.

Hasła o tym jaką to przewagę zapewni nam dany model myszy pozostawiamy do oceny Wam, natomiast chcemy zwrócić waszą uwagę na kilka uniwersalnych parametrów, które powinny mieć wpływ na ostateczny wybór myszy.

Po pierwsze - dotknij, pomacaj i poczuj

Nie, to nie jest żart. Polecamy i rekomendujemy zakupy online, gdyż dzięki nim można zaoszczędzić nie tylko sporą ilość pieniędzy (i przeznaczyć je np. na zakup podkładki), ale także czasu. Jednak, przed wybraniem konkretnego modelu, warto udać się do sklepu stacjonarnego i sprawdzić czy dany model myszy dobrze leży nam w dłoni.

Część modeli myszek komputerowych posiada możliwość regulacji wagi, za pomocą dodatkowych obciążników, nieliczne modele mają również możliwość modyfikacji wymiarów. W większości przypadków jednak, nie będziemy mieć wpływu na kształt, co najwyżej na wagę urządzenia.

Nie mniej ważne od kształtu czy wagi są, rozmiar i rozmieszczenie klawiszy i przycisków. W tym przypadku, nawet liczne recenzje i testy, które możemy odnaleźć w sieci, mogą okazać się niewystarczające. Każdy z nas ma inne dłonie oraz przyzwyczajenia. To co jest wygodne dla jednej osoby, dla innej może być przyczyną dyskomfortu. Tak więc jeszcze raz podkreślamy, jeśli wybieracie mysz, która dodatkowo różni się kształtem od dotychczas używanych przez was modeli, koniecznie wybierzcie się do sklepu, by "przymierzyć" ją do dłoni.

Po drugie - jakość wykonania

To bardzo istotny, jednocześnie nie zawsze łatwy do weryfikacji na pierwszy rzut oka parametr. Nie chodzi tu tylko o stronę estetyczną, która oczywiście jest niezwykle ważna, ale przede wszystkim o to, jak trwała okaże się nasza mysz. Najlepszym źródłem informacji na ten temat, będą opinie użytkowników, którzy posiadają daną mysz od jakiegoś czasu. Nie mniej, nawet nie dysponując tego tupu danymi, możemy samodzielnie wysunąć wnioski co do jakości użytych materiałów. I tu również niezastąpiona może okazać się wizyta w sklepie i obejrzenie danej myszki na własne oczy.

Mysz bezprzewodowa czy na kablu?

W przypadku myszy gamingowych istnieje praktycznie tylko jedno dobre rozwiązanie. Zdecydowanie, wybieramy myszki przewodowe, gdyż w ich przypadku opóźnienie ruchu kursora w stosunku do ruchu myszy jest maksymalnie małe. Jeśli jednak spodziewamy się wystąpienia sytuacji, w których wygodniejszą może okazać się mysz bezprzewodowa, wybierzmy model gamingowy z możliwością odłączania kabla i pracy bezprzewodowej jako opcja. Takie myszy są oczywiście zdecydowanie droższe niż modele pracujące wyłącznie na kablu, ale taka jest cena dodatkowych możliwości. W końcu, dysponując zasięgiem, standardowo ok. 5 m, jesteśmy w stanie wygodnie ułożyć się na kanapie i leżąc, korzystać z komputera. Nie jest to oczywiście priorytet w przypadku myszy gamingowych i można to traktować jako ciekawostkę lub sposób na wydanie dodatkowych kilkuset złotych :).

Laserowa czy optyczna - jaki sensor?

Zaprawieni w bojach, bardziej doświadczeni gracze, pamiętają jeszcze czasy, gdy na rynku panowały myszy mechaniczne, wyposażone w charakterystyczną kulkę. Obecnie tego typu rozwiązania możemy oglądać w muzeach.

Kupując mysz mamy do wyboru modele optyczne bądź laserowe. Jaka jest między nimi różnica? Pomimo zastosowania innych źródeł światła, zasada działania jest podobna. Powierzchnia, po której porusza się mysz, oświetlana jest przez źródło światła, diodę LED lub laser. Światło to odbija się od powierzchni i ulega rozproszeniu. Rozproszone światło jest następnie rejestrowane i najprościej rzec ujmując, różnice w rejestrowanym obrazie są przekładane na zmianę pozycji kursora na ekranie monitora. Zastosowanie lasera, jako źródło światła niesie za sobą pewne konsekwencje. Myszy laserowe wykazują znacznie większą dokładność i precyzję, osiągają też znacznie większe wartości DPI (CPI) (patrz niżej), co jednak niekoniecznie musi przekładać się na większą precyzję uzyskiwaną w grach. Duże DPI (CPI), paradoksalnie może przełożyć się na utrudnione celowanie i zmniejszenie precyzji w czasie rozgrywki. Podobnie ma się sprawa z LOD, czyli dystansem pomiędzy sensorem a podłożem, powyżej którego mysz przestaje reagować. Myszy optyczne mają zdecydowanie niższe LOD, co powoduje, że kursor pozostaje w miejscu, gdzie znajdował się w momencie, gdy mysz została uniesiona do góry. Ma to kluczowe znaczenie dla graczy korzystających z niskich ustawień DPI (CPI) i wykonujących szerokie ruchy myszką.

Myszy laserowe mogą wykazywać jeszcze jedną, nieporządną w przypadku gamingu cechę, określaną mianem akceleracji. Objawia się ona zmiennym dystansem, koniecznym do obrócenia kamery, w przypadku wolnego oraz bardzo szybkiego ruchu myszką. Powoduje to trudności w wyrabianiu odruchów, wymaganych w dynamicznych grach. Oczywiście samo zjawisko akceleracji może być niwelowane i w przypadku myszek laserowych z wyższej półki nie powinno mieć miejsca.

Podsumowując, mimo większej precyzji lasera i większej tolerancji odnośnie powierzchni po której porusza się myszka, zakup dobrej myszy optycznej może okazać się bardziej opłacalny. Sama mysz optyczna, używana w połączeniu z dedykowaną podkładką, nie odbiega precyzją jaką osiąga gracz w danej grze (nie mylić z dokładnością samego sensora), od tego co mógłby uzyskać przy pomocy myszy laserowej.

Mysz dla gracza - parametry i cechy ogólne

  • Czułość myszy - wyrażana jako bardzo popularne DPI (dots per inch, czyli ilość pikseli na cal), chociaż prawidłową jednostką powinno być CPI (counts per inch, czyli ilość zliczonych przez sensor, ruchów kursora na cal długości przebytej przez myszkę). Aby zobrazować o czym dokładnie mówi nam ilość DPI (CPI), rozważmy przypadek, w którym gracz używa myszki o czułości 400 i 1600 DPI, do obracania kamery. W pierwszym przypadku, przy mniejszym DPI, gracz będzie musiał przesunąć mysz o większy odcinek, niż w przypadku większego DPI. Dlaczego więc większe DPI jest w wielu przypadkach poważnym utrudnieniem? Mając do dyspozycji dłuższy odcinek przeznaczony na wykonanie danego ruchu, jesteśmy w stanie bardziej precyzyjnie kierować kursorem niż ma to miejsce w przypadku wyższej czułości. O samej czułości można by jeszcze wiele pisać, zaznaczyć należy jednak, że możliwość jej płynnej zmiany z poziomu samej myszki jest bardzo przydatną i pożądaną funkcją.
  • LOD (lift of distance) - jest to wysokość, na której sensor myszy przestaje rejestrować ruch myszy, a kursor przestaje reagować. Jest to niezwykle ważny parametr, a jego jak najniższa wartość gwarantuje, że kursor pozostanie w miejscu, w którym mysz została podniesiona do góry. Nie trzeba chyba tłumaczyć jak wielkie ma to znaczenie, szczególnie w przypadku dynamicznych gier, wymagających wykonywania szerokich ruchów i częstego odrywania gryzonia od podłoża.
  • Programowalne przyciski - kiedyś standardem były myszki z dwoma przyciskami i rolką. Obecnie nie ma praktycznie konstrukcji przeznaczonych dla graczy, które nie byłyby wyposażone w przynajmniej kilka dodatkowych guzików. Najbardziej standardowymi są te umieszczone pod kciukiem. Przy odpowiednim wyprofilowaniu, mogą one stanowić istotne udogodnienie. Niektóre myszki, szczególnie te bardziej zaawansowane i przeznaczone do gier mmo, mogą posiadać nawet kilkanaście przycisków. Niezależnie od ilości dodatkowych klawiszy, ich funkcjonalność jest wyznaczona przez ergonomiczne rozmieszczenie, a także intuicyjne oprogramowanie, pozwalające na tworzenie rozbudowanych makr i dowolne przypisywanie ich do wybranych przycisków.
  • Kształt i rozmiar myszy - ogólnie możemy wyróżnić myszy symetryczne oraz asymetryczne. Pierwsze są uniwersalne i będą pasować każdemu, natomiast myszy asymetryczne, są zaprojektowane z myślą o graczach praworęcznych. Kolejna sprawa to sam rozmiar oraz to w jaki sposób trzymamy mysz. Jest to indywidualna sprawa każdego z graczy, pamiętać należy jednak, że długie godziny spędzone na graniu w ulubioną grę, mogą skutkować bólem nadgarstka, gdy ten nie będzie miał odpowiedniego oparcia, wynikającego z wygodnego ułożenia dłoni.

Wybór odpowiedniej myszy potrafi być nie lada problemem. Aby jednak zwiększyć swoje szanse na dokonanie właściwego zakupu, należy dobrać mysz, przede wszystkim pod względem wygody użytkowania, a nie marketingowej ilości DPI (CPI). Sprawdzajcie opinie i recenzje, pójdźcie do sklepu i "przymierzcie się" do myszki, którą planujecie zakupić.

I na koniec, najważniejsze. To nie mysz zapewni Wam sukces, ona może tylko przechylić szalę w starciu równorzędnym przeciwnikiem. Najwięcej osiągniecie dzięki ciężkiej pracy i wielogodzinnym sesjom treningowym. To one powinny być na pierwszym miejscu. Unikniecie wtedy rozczarowania, gdy gracz grający na myszce za kilkadziesiąt złotych, sprawi lanie Wam i waszemu wypasionemu gryzoniowi. Trenujcie ciężko i do zobaczenia na wirtualnym polu bitwy.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.