Uniwersalne kontrolery gamingowe

Uniwersalne kontrolery gamingowe [1]
Uniwersalne kontrolery gamingowe [2]
Uniwersalne kontrolery gamingowe [3]
Uniwersalne kontrolery gamingowe [4]
Uniwersalne kontrolery gamingowe [5]

Kontrolery gamingowe

Gamepad

Znana z zestawów konsolowych, pecetowa wersja kontrolera (istnieje również możliwość podłączenia pada konsolowego do peceta). W zależności od modelu, pady posiadają różną liczbę dodatkowych klawiszy, przy czym szczególnie użyteczne mogą okazać się tzw. mini joysticki. W znaczący sposób ułatwiają one kontrole w grach zręcznościowych (bijatykach, wyścigach itp.) Pady mogą występować w wersji przewodowej lub bezprzewodowej przy czym ze względu na wygodę podczas dynamicznej rozgrywki, modele pozbawione kabli mogą okazać się wygodniejsze w użyciu.

Keypad

Stanowi połączenie myszy i klawiatury. Na małej przestrzeni, w możliwie optymalny sposób, rozmieszczone są standardowe klawisze z klawiatury. Pozwala to na obsługę stosunkowo dużej liczby klawiszy za pomocą jednej dłoni. Keypady tak jak większość peryferiów występują w wersji przewodowej i bezprzewodowej.

Klawiatura gamingowa

Cechuje się szeregiem ułatwień, mogących poprawić osiągi w grach komputerowych. Są to między innymi programowalne klawisze, umożliwiające tworzenie zaawansowanych makr, klawisze o dużej czułości i podwyższonej żywotności. Wiele klawiatur gamingowych posiada również podświetlenie (w tym przypadku użyteczna jest funkcja jego regulacji), dodatkowe porty pozwalające na bezpośrednie podłączenie słuchawek, mikrofonu, zewnętrznej karty dźwiękowej lub pamięci USB. Użyteczna może być wbudowana pamięć pozwalająca na przechowywanie ustawień klawiatury dla różnych gier. Wśród klawiatur gamingowych specjalne miejsce zajmują klawiatury mechaniczne. Klawiatury wyposażone w przełączniki mechaniczne (w odróżnieniu od standardowych klawiatur ze specjalnie wyprofilowanymi gumkami), charakteryzują się bardzo dobrą informacją zwrotną. Siła nacisku wymagana do "zaskoczenia" zależy od typu przełącznika. Dostępne typu klawiatur mechanicznych pozwalają na dobranie charakterystyki pracy klawiszy zgodnie z osobistymi preferencjami. Należy dodać również że klawiatury z przełącznikami mechanicznymi są zauważalnie głośniejsze od klawiatur standardowych. Dźwięk jest zazwyczaj określany jako bardzo przyjemny dla użytkownika, lecz może przeszkadzać osobą z otoczenia.

Mysz gamingowa

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli myszy dedykowanych graczom. Myszy te charakteryzują się powiększoną w stosunku do standardowych modeli, liczbą klawiszy oraz możliwością regulacji ciężaru i w niektórych przypadkach również wymiarów. Dzięki dołączonemu oprogramowaniu, w wielu przypadkach możliwe jest tworzenie zaawansowanych makr i przypisywanie ich dowolnie wybranym klawiszom. W przypadku gdy mysz posiada wbudowaną pamięć, ustawienia myszy (czułość, makra) zapisywane są bezpośrednio w urządzeniu. Usuwa to konieczność każdorazowego ustawiania parametrów urządzenia przy korzystaniu z kilku komputerów. Myszy gamingowe dostępne są w wersjach przewodowych i bezprzewodowych.

Wybór między urządzeniem przewodowym i bezprzewodowym ogranicza się do dwóch podstawowych kwestii. Pierwszą z nich jest stabilność pracy. W przypadku myszy bezprzewodowych mogą wystąpić problemy z komunikacją co moze w przypadku zastosowań gamingowych negatywnie wpływa na wynik rozgrywki. Druga kwestia to zasilanie. W przypadku modeli bezprzewodowych musimy pamiętać o ładowaniu akumulatora lub wymianie baterii. Rozwiązaniem tego problemu są myszy mogące pracować zarówno w trybie przewodowym jak i bezprzewodowym. Myszy bezprzewodowe cechują się także zazwyczaj wyższą ceną w stosunku do modeli przewodowych.

Innymi parametrami decydującymi o użyteczności myszy są rozdzielczość i typ sensora. Generalnie sensory laserowe o jak największej maksymalnej rozdzielczości gwarantują największą precyzję. Bardzo przydatna jest też funkcja regulacji czułości myszy za pomocą dodatkowego przycisku.

Akcesoria gamingowe

Podkładka gamingowa pod mysz

Specjalna podkładka o powierzchni ułatwiającej płynne przesuwanie myszy. Myszy gamingowe z górnej półki posiadają czasem rekomendowaną przez producenta podkładkę.

Ślizgacze do myszy

Taśmy i kształtki teflonowe mocowane do spodu myszy, zmniejszające tarcie pomiędzy podkładką a myszą. Mogą być stosowane zamiennie z podkładką gamingową lub jako zestaw, zapewniając dodatkowo mniejsze opory podczas przesuwania myszy.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.