Sony PS4 Pro - czy warto?

Sony PS4 Pro - czy warto? [1]
Sony PS4 Pro - czy warto? [2]
Sony PS4 Pro - czy warto? [3]
Sony PS4 Pro - czy warto? [4]
Sony PS4 Pro - czy warto? [5]

Najnowsza odsłona PlayStation 4 oznaczona jako Pro, jest obok wersji Slim, jedną z dwóch, powszechnie dostępnych wersji konsoli od firmy Sony. Oznaczenie Pro wskazuje, że jest to wydajniejsza odmiana urządzenia. Stworzyło to nową w świecie konsol sytuację, gdy w ramach tej samej generacji sprzętu pojawiają się modele znacznie różniące się możliwościami. Czy zatem zakup "topowej" konsoli PS4 ma sens?

PlayStation 4 Pro - rzut oka pod "blachy"

Konsola PS4 w momencie swej premiery budziła mieszane uczucia. Entuzjazm towarzyszący pojawieniu się nowego urządzenia studziła obecność bardzo przeciętnych podzespołów, które nie wróżyły "epickiej" wydajności. Upływ czasu pokazał, że PS4 to solidna, ale od samego początku łapiąca nieco zadyszki konsola. Było to szczególnie widoczne w postaci braku wsparcia dla rozdzielczości 4K.

Brak dostatecznej mocy zainicjował wprowadzenie w obrębie tej samej generacji konsol, nowego urządzenia. Zgodnie z zapowiedziami, nie były to zmiany kosmetyczne, a konsola PS4 Pro dostała nowe podzespoły.

Różnice między PS4 (oraz PS4 Slim) a PS4 Pro

  • wydajność układu graficznego (GPU) - PS4 posiada układ o wydajności na poziomie 1,84 TFLOPS, natomiast PS4 Pro 4,2 TFLOPS. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost wydajności, aczkolwiek jest to obserwowane w przypadku dedykowanych testów. Nie można tego przekładać bezpośrednio na wzrost wydajności w grach. Okazuje się ponadto, że zmiana ta nie jest w pełni wystarczająca do płynnej obsługi rozdzielczości 4K. Konsola jednak stosuje zabiegi, które pozwalają na uzyskanie obrazu o parametrach znacznie zbliżonych do prawdziwego 4K,
  • wydajność procesora (CPU) - była to pięta achillesowa podstawowej PS4. Wydajność CPU w przypadku PS4 Pro wzrosła o ponad 30%,
  • pamięć operacyjna (RAM) - tu można odnotować wzrost wydajności o ok. 23%, jest to jednak za mało, by liczyć na drastyczną poprawę w jakości samych tekstur,
  • wyjście HDMI 2.0a oraz nowy standard WiFi.

Co można zyskać wybierając PS4 Pro?

Najwydajniejsza wersja konsoli Sony jest dedykowana do współpracy z telewizorami 4K obsługującymi technologię HDR. To właśnie takie telewizory pozwolą odczuć w pełni to, co ma do zaoferowania PS4 Pro. A będzie to obraz w większej rozdzielczości lub większa liczba FPS-ów. Końcowy efekt zależy oczywiście od danej gry i tego jak została ona dostosowana do specyfikacji konsoli.

Warto zaznaczyć, że PS4 Pro może przynieść poprawę wyświetlanego obrazu również w przypadku telewizorów Full HD. Więcej klatek, tekstury lepszej jakości czy bardziej wygładzone krawędzie, zdecydowanie pozytywnie wpłyną na odbiór danej gry. Trzeba jednak przyznać, że różnice bywają czasem bardzo subtelne lub wręcz niezauważalne i należ mieć tego świadomość.

Kolejnym zastosowaniem dla PS4 Pro będzie wykorzystanie gogli VR. Większa wydajność podzespołów znacząco poprawi jakość wyświetlanego obrazu, zwiększy jego płynność i umożliwi znacznie przyjemniejszą interakcję z wirtualnymi światami. Jeżeli więc rozważany jest zakup konsoli PlayStation 4 z myślą o korzystaniu z technologii VR, wersja Pro jest zdecydowanie najlepszą opcją.

Łyżka dziegciu...

Największym rozczarowaniem (poza brakiem wsparcia dla "pełnego i prawdziwego 4K") jest zainstalowany w konsoli napęd optyczny. Niestety nie obsługuje on formatu 4K UHD, co w pewnym stopniu ogranicza funkcjonalność samej konsoli.
Na osłodę można jednak dodać, że powróciło nieobecne w wersji Slim wyjście optyczne. Możliwe jest zatem podłączenie do konsoli "audiofilskich" słuchawek.

Dla kogo wersja Pro...

Każdy kto posiada już podstawową wersję konsoli PS4 lub PS4 Slim, nie znajdzie raczej przekonujących powodów do zakupu wersji Pro. Zmiany, które oferuje najsilniejsza PS4 nie są raczej dostatecznym powodem do kupna kolejnej, w dodatku najdroższej konsoli.

Inaczej ma się sprawa w sytuacji, gdy planowany jest zakup konsoli po raz pierwszy. W tym przypadku warto bardzo poważnie rozważyć wybór wersji Pro, szczególnie, że różnica w cenie nie jest tak wielka i oscyluje w granicach 300 złotych. Jeżeli dodatkowo nowo konsola ma współpracować z telewizorem 4K z HDR, to wersja Pro jest wręcz rekomendowana.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.