Wersje PS4 - jaką wybrać?

Wersje PS4 - jaką wybrać? [1]
Wersje PS4 - jaką wybrać? [2]
Wersje PS4 - jaką wybrać? [3]
Wersje PS4 - jaką wybrać? [4]
Wersje PS4 - jaką wybrać? [5]

Kupując konsolę PlayStation 4, można wybierać wśród kilku wersji tego urządzenia. Poszczególne modele są dostępne w różnych pakietach, które poza samą konsolą mogą zawierać dodatki takie jak kontrolery czy gry lub zestawy gier. Z tego powodu warto, krótko i zwięźle, przeanalizować wszystkie opcje i możliwości.

Wersje PS4 dostępne na rynku

Konsola PlayStation 4 jest obecna na rynku od ponad 4 lat. To wystarczająco długi okres czasu, aby powstały różne wersje tego urządzenia.

  • PS4 - premiera - wrzesień 2013 roku,
  • PS4 Slim - premiera - wrzesień 2016 roku,
  • PS4 PRO - premiera - listopad 2016 roku.

Konsola PS4 Slim zastąpiła klasyczną PS4. Mimo to pierwsza wersja konsoli Sony nadal jest oferowana przez wiele sklepów, często w bardzo atrakcyjnej cenie i z licznymi bonusami.

PS4 Slim to w zasadzie "odchudzona" klasyczna PS4. Co można o niej powiedzieć?

Obie konsole mają identyczną wydajność. Wynika to z zastosowania dokładnie takich samych podzespołów: CPU, GPU, pamięci operacyjnej, czy dysków o takich samych parametrach. Oznacza to, że wszystkie gry będą działać i wyglądać tak samo na obu tych konsolach.

Największa różnica jest widoczna w wyglądzie zewnętrznym i wymiarach samej konsoli:

  • PS4 - wymiary - 265 × 36 ×288 [mm],
  • PS4 Slim - wymiary 275 × 55 × 327 [mm].

W efekcie tego "slimka" jest o blisko 40% mniejsza. Praktycznie jednak, różnica nie jest tak jaskrawa, gdyż sama konsola jest przede wszystkim wyraźnie niższa. Można to zauważyć, przyglądając się przytoczonym powyżej wymiarom. Nie mniej jednak samo urządzenie jest zdecydowanie bardziej kompaktowe, nawet jeśli weźmie się pod uwagę, że już pierwsza wersja konsoli była całkiem mała.

Zostając jeszcze przy zewnętrznych atrybutach konsoli PS4 Slim trzeba zaznaczyć, że sama obudowa przeszła znaczącą metamorfozę. Ostro zarysowane krawędzie zostały zaokrąglone, a na obudowę powróciły, znane z poprzednich generacji, klasyczne przyciski do włączania konsoli oraz obsługi napędu. Zastąpiły one obecne w wersji klasycznej przyciski dotykowe, których wygoda użytkowania była dyskusyjna.

Istotną wadą PS4 Slim jest brak wyjścia optycznego. Wyjście to pozwalałoby na podłączenie m.in. wysokiej klasy słuchawek, a jego brak jest istotnym ograniczeniem.
s
Odchudzona konsola ma za to jedną bardzo przyjemną cechę. Zużywa ona zdecydowanie mniej energii. Podczas gdy klasyczna PS4 potrzebowała 250 W, wersja Slim zadowala się "jedynie" 165 W. Oznacza to energooszczędność w stosunku do starszej siostry o całe 36%. Nie da się ukryć, że różnica jest znacząca.
Część użytkowników wspomina również o cichszej pracy nowszej konsoli. Jest to prawda, aczkolwiek konsoli z całą pewnością nie można nazwać bezgłośną.

Inaczej ma się sprawa w przypadku konsoli PS4 Pro. Zamontowano w niej nowe, bardziej wydajne podzespoły, a samo urządzenie jest określane mianem pierwszej konsoli dedykowanej rozgrywce w rozdzielczości 4K. Nie jest to do końca zgodne z prawdą, aczkolwiek możliwości konsoli są zaiste większe, szczególnie gdy sparuje się ją razem z telewizorem 4K obsługującym technologię HDR. Więcej o tym, co oferuje PS4 Pro można przeczytać tutaj [link do: Sony PS4 Pro - czy warto?].

Playstation 4 - do wyboru do koloru!

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze konsoli PS4?

Pojemność dysku twardego - wersje klasyczna i Slim są dostępne z dyskami w wersji 500 GB oraz 1 TB. Wersja Pro ma na pokładzie dysk 1 TB. Podstawowy dysk może być oczywiście zastąpiony dyskiem o większej pojemności. Dysk taki musi być dyskiem 2,5 calowym oraz nie może być grubszy niż 9,5 mm. Istnieją oczywiście dedykowane rozwiązania, pamiętać jednak warto, że przy rozbudowie, sensownym usprawnieniem jest dysk o pojemności przynajmniej 2 TB.
Od pewnego czasu, wraz z aktualizacją 4.50, konsola obsługuje również dyski zewnętrzne, o pojemności do 8 TB.

Pady - konsole PS4 są sprzedawana w komplecie z jednym lub z dwoma padami. O ile nie jest się całkowitym odludkiem czy mieszkającym w głuszy pustelnikiem (tylko po co wtedy takiemu komuś konsola), to z całą pewnością przydadzą się dwa pady. Warto więc rozejrzeć się za zestawem z dwoma kontrolerami, szczególnie że jego cena może być niższa niż sumaryczny koszt zakupu konsoli z jednym kontrolerem oraz osobno dodatkowego kontrolera.

Czy o kupnie konsoli może decydować jej kolor? Cóż zapewne znajdą się osoby, które chętnie nabędą dedykowane wersje konsol, których obudowy będą nawiązywać do ulubionej serii gier. Taka konsola ma również dodatkową wartość kolekcjonerską i z pewnością będzie się dobrze prezentować na tle wielu geekowych kolekcji.

Konsole są również bardzo często sprzedawane w zestawie z jedną, dwoma, a nawet trzema grami. To oferta warta rozważenia, nawet gdy dana gra nie koniecznie jest tą wymarzoną. Jest tak z powodu istnienia wielu punktów skupu, wymiany i sprzedaży gier dedykowanych na konsole. W miejscu takim można więc sprzedać lub zamienić, najlepiej jeszcze zafoliowaną, grę lub pakiet gier.

Jaką konsolę PS4 wybrać - szybka odpowiedź

Podstawowa wersja konsoli PS4 to najbardziej ekonomiczna opcja. Za stosunkowo niską cenę można nabyć platformę, która pozwoli na granie w każdą grę dedykowaną PS4.

Wersja Slim to obecnie podstawowa oferta wielu sklepów. Kompaktowa konsola dostępna jest w bardzo różnych zestawach, dzięki czemu bez problemu można wybrać najbardziej odpowiadającą wersję.

PS4 Pro to najmocniejsza wersja konsoli. Będzie idealnym wyborem dla osób posiadających telewizor 4K ze wsparciem dla technologii HDR lub dla tych którzy planują nabyć taki telewizor. Zakup najmocniejszej wersji konsoli ma również sens w przypadku telewizorów Full HD, aczkolwiek korzyści płynące z takiego wyboru będą mniej spektakularne.

Zakup wersji Pro powinni również rozważyć wszyscy wielbiciele gogli VR oraz gier dedykowanych tej formie rozgrywki.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.