Zestaw komputerowy do VR

Zestaw komputerowy do VR [1]
Zestaw komputerowy do VR [2]
Zestaw komputerowy do VR [3]
Zestaw komputerowy do VR [4]
Zestaw komputerowy do VR [5]

VR to dość powszechne w dzisiejszych czasach zjawisko, z którym każdy miał prawdopodobnie chociaż raz styczność w swoim życiu. Choć na co dzień nie widać jeszcze tak szerokiego zastosowania wirtualnej rzeczywistości, to zajmuje ona coraz więcej miejsca w wielu dziedzinach i aspektach życia, które znacznie wpływają na jakość naszego codziennego funkcjonowania.

Rzeczywistość wirtualna pozwala nam dosłownie wsiąknąć w cyfrowy świat. Wystarczy odpowiedni sprzęt i trochę wyobraźni, by móc przenieść się do świata swojej ulubionej gry. Dobrze jest zatem wiedzieć, jakie podzespoły powinien posiadać nasz komputer, aby był całkowicie przystosowany do wymagań, jakie stawia przed nim rzeczywistość wirtualna.

Sprzęt do VR

Rekomendowane wymagania, które zostały oficjalnie zatwierdzone przez twórców tego magicznego sprzętu, to przede wszystkim:

  • karta graficzna - co najmniej Nvidia GTX 970 / AMD R9 290 lub odpowiednik (rekomendowane są natomiast karty graficzne z serii GTX 1080 i 1080 Ti. Szczególnie w przypadku tych pierwszych, obecnie (wrzesień 2017) mamy do czynienia z optymalnym stosunkiem ceny do możliwości, zwłaszcza na tle drogich i wyraźnie wolniejszych GTX 1070),
  • procesor - co najmniej Intel Core i5-4590 lub odpowiednik (aby w pełni cieszyć się możliwościami oferowany przez świat VR dobrze jest posiadać jeden z nowszych procesorów Core i7),
  • pamięć operacyjna - 8 GB+ RAM (rozsądną wartością będzie jednak przynajmniej 32 GB pamięci operacyjnej),
  • wyjście - HDMI 1.3,
  • wejścia - 3x USB 3.0 oraz 1x USB 2.0,
  • system operacyjny - Windows 7 SP1 (64 bit) lub nowszy.

Niektórzy twierdzą, że rzeczywistość wirtualna będzie przystosowana do komputerów z nieco niższymi parametrami, dobrze jednak zaopatrzyć się w wydajniejszy sprzęt, który pozwoli na przeżycie niezapomnianych chwil, na długo zapadających nam w pamięci.

Warto zainteresować się sprzętem jak najwyższej jakości. To nie tylko gwarancja dobrej zabawy, ale także niesamowitych doznań wizualnych, które nie będą możliwe do osiągnięcia przy mniej wydajnym sprzęcie.

Na czym polega fenomen VR?

Gry komputerowe to obecnie ogromny i nadal prężnie rozwijający się rynek. O serca i portfele graczy rywalizują zarówno producenci sprzętu, jak i oprogramowania, a mówiąc dokładniej gier.
To jednak nie wszystko. Aby się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się zjawisku e-sportu. Marzenie, które kiedyś było udziałem garstki zapaleńców, teraz jest na wyciągnięcie ręki, dla każdego kto ma ochotę wkroczyć w świat cyber sportu. Rozbudowane gry pozwalające na rywalizację graczy z całego świata, profesjonalne ligi oraz serwisy i platformy umożliwiające śledzenie i komentowanie najważniejszych turniejów i wydarzeń branżowych są elementami dzisiejszej rzeczywistości. A wszystko to na ekranie domowego komputera.

Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na rzeczywistość wirtualną? Podobnie jak kiedyś pojęcie e-sportu, tak i zagadnienie rzeczywistości wirtualnej, było zarezerwowane dla wąskiej grupy osób.
Wszystko uległo zmianie pod wpływem rozwoju technologii. W przypadku e-sportu ogromną rolę odegrało upowszechnienie się stosunkowo szybkich, a przy tym tanich w użytkowaniu łączy internetowych.
Natomiast dla rzeczywistości wirtualnej, szansą jest ciągły wzrost wydajności komputerów osobistych. Nie można ukrywać, że to właśnie możliwości podzespołów komputerowych były największą barierą dla upowszechnienia się rzeczywistości wirtualnej.

Obecnie, gdy komputery gamingowe są w stanie sprostać wymaganiom jakie stawia technologia VR, zaobserwować można dynamiczny rozwój tej gałęzi rozrywki elektronicznej. Zestawy do VR trafiają więc pod strzechy domów, a także pojawiają się jako wyposażenie pubów i kawiarni.

Dzięki rosnącemu zainteresowaniu tą technologią, producenci gier i aplikacji coraz chętniej sięgają po rozwiązania oferowane przez sprzęt VR. W efekcie powstają proste gry oraz symulatory, które pozwalają znaleźć się użytkownikowi wewnątrz świata, który do tej pory mógł być obserwowany jedynie na ekranie monitora.

Trudno powiedzieć co przyniesie przyszłość, można jednak założyć, że rzeczywistość wirtualna w takiej lub podobnej formie na stałe wpisze się w obraz świata gier komputerowych i przyczyni się do wyniesienia go na zupełnie nowy poziom.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.