Czy drony zastąpią ludzi?

Czy drony zastąpią ludzi? [1]
Czy drony zastąpią ludzi? [2]
Czy drony zastąpią ludzi? [3]
Czy drony zastąpią ludzi? [4]
Czy drony zastąpią ludzi? [5]

Popularność zdalnie sterowanych bezzałogowców ciągle rośnie. Początkowo drony stanowiły głównie zabawki. Uatrakcyjniały czas wolny, umożliwiając swobodne eksploatowanie nieba. Wprowadzanie do wyposażenia drów najwyższej jakości kamer oraz perfekcyjnego systemu stabilizacji opartego na gimbalu, pozwoliło na komercyjne wykorzystanie dronów.

Bezzałogowce uczestniczyły w przemyśle kinematograficznymi. Powszechnym stało się również profesjonalne utrwalanie różnych uroczystości np. ślubów, pikników itp. Z każdym dniem drony coraz bardziej wkraczają w naszą rzeczywistość.

W ostatnim czasie rozpoczęły się testy wykorzystania dronów do działań operacyjnych policji. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wraz z pracownikami Politechniki Śląskiej z pomocą dronów patrolował zachowanie kierowców i pieszych w kluczowych miejscach miasta. Na Politechnice Wrocławskiej trwają pracę nad budową drona do transportu krwi. Z kolei strażacy uważają drony za nieodzowną pomoc w ratowaniu życia i mienia, dla których bezzałogowce są szansą na szybką i bezpieczną ocenę występującego zagrożenia. Wykorzystanie dronów w działaniach służb państwowych jest w fazie testów i planów. Są jednak miejsca gdzie bezzałogowece z powodzeniem zastępują ludzi.

W Wal-Mart sklep drony pełnią rolę magazynierów. Wal-Mart posiada sieć logistyczną obejmującą 100 centrów dystrybucyjnych, które zaopatrują ponad 4500 sklepów w całych Stanach Zjednoczonych. By zwiększyć efektywność firmy, do ogromnych magazynów centrów logistycznych wprowadzono drony. Bezzałogowce są w stanie w 1 godzinę wykonać pracę, którą pracownikowi zajmuje niemal miesiąc czasu. Dony lecąc między półkami z towarami wykonują 30 zdjęć na sekundę. Ich błyskawiczna analiza umożliwia rozpoznanie czy dany towar jest na miejscu i czy jego ilość jest wystarczająca. Gdy dron odnajduje towar nie na swoim miejscu lub zanotuje jego brak, pracownik w centrum obsługi widzi w programie komputerowym czerwony znacznik na mapie obiektu. Firma Amazon planuje w przyszłości wykorzystać drony jako kurierów dostarczających zamówienia bezpośrednio do klienta. Zezwolenie na wykonanie odpowiednich testów dla tego projektu skierowano do amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa. Testy z pewnością potrwają kilka-kilkanaście miesięcy. Wygląda jednak na to, że już niedługo drony zajmą miejsce także kurierów.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.