Drony jako narzędzie pracy fotografa

Drony jako narzędzie pracy fotografa [1]
Drony jako narzędzie pracy fotografa [2]
Drony jako narzędzie pracy fotografa [3]
Drony jako narzędzie pracy fotografa [4]
Drony jako narzędzie pracy fotografa [5]

W dzisiejszych czasach fotografia znacznie różni się od tego, do czego przyzwyczaiły nas poprzednie dziesięciolecia. Fotograf to nie osoba posiadająca unikalny sprzęt, która spędza dodatkowo długie godziny przy wywoływaniu zdjęć. Fotografia cyfrowa znacznie zmieniła podejście. Sprzęt stał się o wiele tańszy i o wiele bardziej dostępny. Różne modele aparatów pokazały, że można osiągać podobne efekty na różnym poziomie cenowym. Producenci akcesoriów pokazali, jak wiele może zmienić dobry filtr i jak wiele może zdziałać sprawny obiektyw. Wreszcie producenci aplikacji mobilnych pokazali, że na użytek dnia codziennego można zrobić bardzo ładne zdjęcia posiadając tylko i wyłącznie smartphone. Fotograf dzisiaj używa różnych narzędzi- nawet telefonów. Wyłoniła się nawet nowa gałąź - fotografia mobilna. Bardzo popularne stają się nowe formy, które nie korzystają z klasycznych już aparatów.

Prawdziwą rewolucję wywołało pojawienie się dronów. Ściślej mówiąc, chodzi o drony potrafiące utrzymać prosty lot, będące dobrze sterowne, długo latające oraz potrafiące utrzymać aparat bądź kamerę, co będzie pozwalać na robienie zdjęć. Bardzo dużo zmieniło to w fotografii wielkich miast czy też obszarów leśnych. Do tej pory, by zrobić ładną panoramę miasta należało wjechać na jakiś bardzo wysoki budynek, lub znaleźć możliwość lotu helikopterem. W przypadku obszarów leśnych tylko to drugie rozwiązanie wchodziło w drogę. Dobry sprzęt oraz korzystne warunki pogodowe musiały iść w parze, by sesję można było uznać za udaną. Dzisiaj to wszystko wydaje się śmieszne. Wystarczy zakup dobrego drona i odpowiednie pozwolenie, żeby spokojnie móc wykonać zdjęcie panoramy miasta. A chętnych na oglądanie takich rzeczy jest dużo.

Bardzo często zdarza się, że ktoś przechodzi jedną ulicą codziennie, nie dostrzegając w niej niczego atrakcyjnego. Patrzenie na rynek miasta nie przywodzi żadnych pozytywnych emocji. Ale kiedy wieczorem widzi się w internecie tą ulicę czy też ten rynek z lotu ptaka - można się w tym miejscu zakochać. Fotografia z lotu ptaka bardzo zmienia patrzenie na konkretne miejsca. Pokazuje jak magiczne i jak piękne mogą być lokacje, w których codziennie jesteśmy. Zdjęcia pod odpowiednim kątem, w odpowiedniej porze i z odpowiednim naświetleniem potrafią zrobić furorę. Potrzeba tylko zdolności i dobrego oka. Oczywiście jest wiele ludzi, którzy chętnie takie zdjęcia zamówią. Jeszcze więcej jest osób, które będą chciałby mieć swoje reklamy na stronie fotografa umieszczającego takie zdjęcia. Wszystko dlatego, że najwięcej jest jednak osób, które będą chciały takie zdjęcia oglądać. Oglądać, by zobaczyć swoje miasto takim, jakim go jeszcze nigdy nie widzieli. A to jest bardzo kuszące.

Drony coraz bardziej podporządkowują sobie fotografię miejską. Nie jest to oczywiście krok w kierunku całkowitego wyeliminowania czynnika ludzkiego - on jest tutaj najważniejszy. Dron samodzielnie nie wykona dobrego zdjęcia. Potrzebny jest dobry fotograf. Dobry fotograf jednak potrzebuje też dobrego narzędzia, a dron jest nim w stu procentach.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.