Komercyjne zastosowania drukarek 3D

Komercyjne zastosowania drukarek 3D [1]
Komercyjne zastosowania drukarek 3D [2]
Komercyjne zastosowania drukarek 3D [3]
Komercyjne zastosowania drukarek 3D [4]
Komercyjne zastosowania drukarek 3D [5]

Chociaż druk 3D pojawił się po raz pierwszy, już w latach 80-tych, dopiero w ciągu ostatnich lat technologia ta zyskuje sobie popularność. Dodanie kolejnego wymiaru, do „druku 2D", spotyka się z dużym entuzjazmem, wielu futurologów upatruje w nim potencjalnego źródła ogromnych przemian zarówno natury ekonomicznej, jak i społecznej. Czy entuzjazm ten jest uzasadniony, i rola jaką odegra druk 3D, będzie porównywalna z tą, jaką spełnił wynalazek Gutenberga? Jakie są komercyjne zastosowania drukarek 3D?

Jak działa druk 3D?

Drukowanie przestrzenne jest czasem nazywane „additive manufacturing". Określenie to bierze się stąd, że w odróżnieniu od konwencjonalnych metod obróbki kształtu, takich jak np. wycinanie, lub obróbka na tokarce, materiał nie jest stopniowo eliminowany, lecz dodawany.

Druk 3D wykorzystuje różnorodne technologie, niektóre funkcjonują w oparciu o spiekanie tworzyw sztucznych laserem, inne po prostu topią plastik ze szpuli, i nakładają go na wytwarzany przedmiot. Jeżeli nie planujemy produkcji seryjnej, ale interesuje nas wykonanie unikalnego obiektu, części zamiennej do starego urządzenia lub czegoś o kształcie, który trudno byłoby wytworzyć maszynowo, druk 3D sprawdzi się doskonale. Jest tak dlatego, że nie musimy zakupywać specjalistycznych maszyn i otwierać nowej linii produkcyjnej, wystarczy przygotować komputerowy model, i wysłać go do urządzenia drukującego.

Drukarka 3D wykona każdy kształt, o ile tylko zgadza się on z jej możliwościami, co do rozdzielczości i rozmiaru drukowanego przedmiotu. Niestety, druk przestrzenny jest powolny i kosztowny, bywa awaryjny, oraz może wykorzystywać dość ograniczony zakres materiałów. Z tego względu nie może on zastąpić konwencjonalnych metod produkcji masowej.

Najpopularniejsze wykorzystania druku 3D

Druk 3D najlepiej zastosować, gdy potrzebujemy małej ilości, bardzo specyficznych przedmiotów, których nie produkuje się masowo. Z tego względu stanowi ogromne ułatwienie w procesie przygotowywania prototypów nowych urządzeń i technologii. W ten sposób budżet konieczny na przygotowanie, przetestowanie, i zaprezentowanie próbnego modelu jest dużo mniejszy.

Drugim popularnym wykorzystaniem, jest stosowanie druku 3D w medycynie. Chodzi tu przede wszystkim o wykonywanie dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta protez, od stawów aż po całe kończyny, można także wspomnieć o stosunkowo taniej możliwości produkcji modeli anatomicznych. Futurolodzy przewidują, że w przyszłości możliwe będzie także drukowanie działających organów wewnętrznych.

Trzecie główne zastosowanie, jest w gruncie rzeczy zbliżone do drugiego: chodzi o produkcję trudnych do zdobycia części zamiennych. Dzięki drukarce 3D możemy uniknąć płacenia dużych pieniędzy za rzadką część, albo konieczności importu małego elementu zza oceanu.

Jako czwartą kategorię zastosowań, możemy wyszczególnić usługowe wykorzystania druku przestrzennego. Urządzenia są dalej na tyle kosztowne, że trudno mówić o domowych drukarkach, sensowne może więc być otwarcie własnej „drukarni 3D", i oferowanie klientom wytwarzania zamówionych przez nich przedmiotów. Może tu chodzić zarówno o personalizację przedmiotów codziennego użytku, wytworzenie fantazyjnej biżuterii, albo zestawu unikalnych pamiątek lub nagród.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.