Materiały używane w drukarkach 3D

Materiały używane w drukarkach 3D [1]
Materiały używane w drukarkach 3D [2]
Materiały używane w drukarkach 3D [3]
Materiały używane w drukarkach 3D [4]
Materiały używane w drukarkach 3D [5]

Popularność drukarek 3D nieustannie rośnie, a urządzenia te trafiają coraz częściej nie tylko do firm i laboratoriów, ale i do indywidualnych użytkowników . Nic w tym dziwnego - druk 3D to bardzo innowacyjne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu dziedzinach. Zanim zaczniemy jednak korzystać z takich drukarek, niezbędnym jest dowiedzieć się, jakie materiały do druku 3D są dostępne na rynku oraz które będą najbardziej odpowiednie do naszych indywidualnych potrzeb.

W zależności od typu urządzenia, możliwe jest użycie różnych materiałów do wykonania wydruku. Każdy z nich będzie nadawał wydrukowi specyficznych cech i właściwości.

Dostępne materiały dzielimy na:

  • materiały plastikowe,
  • materiały metalowe,
  • materiały żywiczne,
  • materiały szklane,
  • materiały gumopodobne,
  • materiały drewnopodobne.

Materiały plastikowe charakteryzują się raczej wysoką wytrzymałością (wyjątkiem będzie plastik PLA), raczej średnią lub niską elastycznością (oprócz plastiku BendLay), a jeśli interesuje nas wysoka dokładność wykonanych elementów, najlepszym wyborem będzie plastik PLA lub kopoliester XT.

Jeśli jednak potrzebujemy naprawdę wytrzymałego elementu, warto sięgnąć po materiały metalowe. Najpopularniejsze to kobalt w połączeniu z chromem, stal nierdzewna oraz srebro. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że materiały te gwarantują raczej średnią dokładność, a na przykład stal nierdzewna dodatkowo charakteryzuje się niską elastycznością.

Ciekawym rozwiązaniem są materiały żywiczne. Choć na wysoką wytrzymałość możemy liczyć jedynie przy takich materiałach, jak żywica Spot-HT oraz żywica wysokiej jakości, to nie powinniśmy się zrażać. Żywica wysokiej jakości dodatkowo gwarantuje wysoką dokładność wykonanych elementów.

Jeśli chodzi o materiały szklane, mamy tu mniejsze pole do manewru. Najbezpieczniej chyba jest wybrać TGlase. Ten materiał odznacza się wysoką wytrzymałością przy jednoczesnej niskiej elastyczności, co jest zrozumiałe i wynika z charakterystyki materiału, jakim jest szkło.

Naprawdę godne polecenia są materiały gumopodobne, czyli tak zwany plastik NinjaFlex. Zapewni on wysoką wytrzymałość, elastyczność oraz dokładność wykonanych elementów, więc wydawałoby się, że spełnia wszystkie najważniejsze warunki. Niestety, specyfika niektórych branży nie pozwala na używanie w nich elementów gumopodobnych, jednak każdy, kto nie znajduje ku temu przeciwwskazań, powinien być z takich elementów zadowolony.

Materiał drewnopodobny, któremu warto się przyjrzeć, to tak zwany LayWood. Cechuje go średnia wytrzymałość i elastyczność.

Jeśli jednak jesteśmy ciekawi, z jakich innych materiałów jeszcze można wykonać elementy za pomocą drukarki 3D, to warto przyjrzeć się ceramice, woskowi, czekoladzie oraz materiałowi piaskowcopodobnemu (tak zwany LayBrick). Niestety, te materiały cechują się raczej niską wytrzymałością i elastycznością, a jedyny, który odwzoruje dany element z bardzo satysfakcjonującą dokładnością, jest wosk.

Jeśli wiemy już, jakie materiały możemy wykorzystać do drukowania elementów 3D, warto zastanowić się nad tym, jaki materiał najlepiej sprawdzi się w tej konkretnej sytuacji. Wiadomo, że każdy użytkownik drukarki 3D będzie potrzebował jej do tworzenia innych, specyficznych materiałów, więc warto porównać swoje wymagania z powyższą listą.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.