Jakie korzyści płyną z automatyzacji produkcji?

Jakie korzyści płyną z automatyzacji produkcji? [1]
Jakie korzyści płyną z automatyzacji produkcji? [2]
Jakie korzyści płyną z automatyzacji produkcji? [3]

Wszelkiego rodzaju maszyny są wszechobecne we współczesnym biznesie. Dlaczego zarówno potężne korporacje jak i małe firmy korzystają z różnego rodzaju robotów przemysłowych? Czy automatyzacja produkcji niesie ze sobą jakieś zagrożenia? Czy nadzór człowieka może stać się całkowicie niepotrzebny?

  1. Czym jest robot przemysłowy?
  2. Jakie zalety mają systemy robotyczne w przemyśle?
  3. Wpływ robotyzacji na unowocześnienie polskiego przemysłu
  4. Czy maszyny mogą zastąpić ludzi?

Czym jest robot przemysłowy?

Część ludzi, kiedy myśli o robotach, ma przed oczami podobne do androidów roboty społeczne. Urządzenia wykorzystywane w przemyśle nie mają z tym wyobrażeniem nic wspólnego. Zazwyczaj są to różnego rodzaju manipulatory, ramiona chwytne, które odpowiadają za przenoszenie ciężkich elementów. Często też roboty wykorzystywane są do spawania ze sobą dużych elementów, klejenia, rozprowadzania, wytłaczania i wykonywania wielu czynności, które stwarzają zagrożenie dla człowieka.

Jakie zalety mają systemy robotyczne w przemyśle?

W czym tkwi sekret rozpowszechnienia się robotów przemysłowych? Ludzkość od zawsze próbowała ułatwić sobie codzienne życie. Dzięki wykorzystaniu maszyn firma jest w stanie pracować zdecydowanie bardziej wydajnie. Systemy zautomatyzowane są zaprojektowane w taki sposób, aby pracować jak najdłużej bez przerw i ograniczyć uczestnictwo człowieka do nadzoru. Maszyny mają także wysoką wydajność. Jeśli są regularnie serwisowane oraz wymieniane są w nich materiały eksploatacyjne (zgodnie z zaleceniami producenta), maszyny są niemalże niezawodne. Zaprojektowany system wykonuje każdą czynność identycznie, nie męczy się, nie potrzebuje snu i nie popełnia błędów.

Wpływ robotyzacji na unowocześnienie polskiego przemysłu

Wprowadzenie robotyzacji wpływa korzystnie na warunki pracy. Dzięki niej ludzie nie muszą wystawiać się na działanie niebezpieczeństw, a przynajmniej mogą je ograniczyć. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom niejako zmusza się pracowników do przekwalifikowania i podwyższania swoich umiejętności zawodowych. Zjawisko to przyczynia się do ogólnego wzrostu technologicznego.

Czy maszyny mogą zastąpić ludzi?

Wbrew obiegowej opinii, maszyny nigdy nie zastąpią w pełni ludzi. Przecież robot przemysłowy sam się nie zbuduje ani nie wymyśli, co ma produkować. Mogą jednak wyeliminować zawody, które nie wymagają wysokich kwalifikacji i jednocześnie są często niebezpieczne i szkodliwe. Jednak nie wyeliminują miejsc pracy, w których najważniejsze są umiejętności miękkie i społeczne, np. w usługach.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.