Czym jest rozszerzona rzeczywistość?

Czym jest rozszerzona rzeczywistość? [1]
Czym jest rozszerzona rzeczywistość? [2]
Czym jest rozszerzona rzeczywistość? [3]
Czym jest rozszerzona rzeczywistość? [4]
Czym jest rozszerzona rzeczywistość? [5]

O rzeczywistości rozszerzonej zrobiło się głośno kilka lat temu, gdy Google ogłosił że pracuje nad innowacyjnymi okularami. I chociaż pierwszy eksperyment nie odniósł spektakularnego sukcesu, a Google Glass nie weszły do powszechne użycia, to jednak sama idea przetrwała i ciągle się rozwija. Ponadto, coraz więcej firm, dostrzegając drzemiący w tej technologii potencjał, regularnie dostarcza na rynek coraz bardziej dopracowane i zaawansowane rozwiązania. O tym jakie emocje budzi rzeczywistość rozszerzona, można było przekonać się latem 2016 roku, gdy świat oszalał na punkcie gry Pokemon Go, opartej na rozwiązaniach AR.

Definicja AR, czyli pojęcie rozszerzonej rzeczywistości

Aby zrozumieć ideę kryjącą się za pojęciem rzeczywistości rozszerzonej, należy zdać sobie sprawę z ogromnej ilości informacji, która dociera do nas z otoczenia. Informacje te są przetwarzane przez mózg i na ich podstawie, tworzony jest obraz rzeczywistości.

Idąc ulicą, mija się domy, sklepy, spotyka znajomych, czyta reklamy. Chcą trafić w konkretne miejsce, koniecznym jest połączenie informacji dotyczących adresu tego miejsca, z bieżącą lokalizacją. Odczytując nazwy ulic i kierując się wskazówkami nawigacji możliwym jest sprawne dotarcie pod wybrany adres. Rzeczywistość rozszerzona usprawnia ten proces, dzięki wykorzystaniu kamer i ekranów smartfonów lub w bardziej zaawansowanej wersji, okularów, nakładając na rzeczywisty obraz świata widzianego przez użytkownika, informacje dotyczące trasy, dystansu czy czasu potrzebnego na jego pokonanie.
Innymi słowy rzeczywisty obraz świata jest rejestrowany, analizowany i wzbogacany o szereg przydatnych informacji, a następnie informacje te, są wyświetlane tak, aby stworzyć jednolitą całość z otaczającą rzeczywistością.

Można pokusić się o stwierdzenie, że rzeczywistość rozszerzona to swoiste rozwinięcie idei HUD-a, czyli ekranu przeziernego, stosowanego początkowo w samolotach wojskowych, wyświetlającego przed pilotem obraz najważniejszych parametrów lotu, z jednoczesnym umożliwieniem obserwacji tego co znajduje się za ekranem. Na podobnej zasadzie funkcjonuje znana obecnie technologia rzeczywistości rozszerzonej.

Gdzie wykorzystuje się technologię AR

Rzeczywistość rozszerzona jest potężnym narzędziem, znajdującym rozliczne zastosowania. I mimo, że nadal jest to dopiero początek zmian, to bez problemu można wskazać obszary, gdzie AR jest z powodzeniem wykorzystywana w praktyce.

Pierwszym obszarem, gdzie zaczęto stosować elementy rzeczywistości rozszerzonej było lotnictwo wojskowe. Obecnie technologia ta jest powszechnie stosowana również w lotnictwie cywilnym. Zalety tego są oczywiste. Piloci muszą jednocześnie analizować jak największą ilość danych, bez utraty kontroli nad całością sytuacji. Dlatego, to w jaki sposób są prezentowane poszczególne parametry i informacje dotyczące bieżącej sytuacji, ma ogromny wpływ na pracę załogi i ogólne bezpieczeństwo lotu.

Nie tylko lotnictwo wykorzystuje dobrodziejstwa AR. Przykłady jego zastosowania można spotkać w transporcie lądowym, chociażby w postaci systemów nawigacji. Obraz wyświetlany na przedniej szybie sprawia, że kierowca w trakcie prowadzenia pojazdu, nie musi odrywać oczu od drogi. Wpływa to wydatnie na zwiększenie bezpieczeństwa i należy się spodziewać, że rozwiązania tego typu będą w przyszłości standardowym wyposażeniem.

Rzeczywistość rozszerzona to również przydatne narzędzie w przypadku edukacji i rozrywki. Już teraz wiele uczelni wyższych, a także takich instytucji jak muzea, wykorzystuje możliwości jakie daje rzeczywistość wirtualna, do wspomagania procesów nauczania.
Jeżeli natomiast chodzi o rozrywkę, to przedsmak tego czym może stać się AR pozwoliły poznać pokemony. Aplikacja Pokemon Go dedykowana na smartfony, w krótkim czasie pobiła wszelkie rekordy popularności i pokazała jak ogromny potencjał drzemie w połączeniu świata rzeczywistego z wirtualnym.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.