Rzeczywistość wirtualna, rozszerzona i mieszana. Podobieństwa i różnice

Rzeczywistość wirtualna, rozszerzona i mieszana. Podobieństwa i różnice…
Rzeczywistość wirtualna, rozszerzona i mieszana. Podobieństwa i różnice…
Rzeczywistość wirtualna, rozszerzona i mieszana. Podobieństwa i różnice…
Rzeczywistość wirtualna, rozszerzona i mieszana. Podobieństwa i różnice…
Rzeczywistość wirtualna, rozszerzona i mieszana. Podobieństwa i różnice…

Dzisiejszy świat technologii daje bardzo dużo nowych możliwości, których po prostu nie było jeszcze kilka lat temu. Nazwy są bardzo podobne, ale nie zawsze oznaczają to samo. Człowiek, który nie ma na co dzień styczności z branżą IT może zwyczajnie nie wiedzieć o co chodzi. Bardzo długo było tak z drukiem 3D. Zawsze gdzieś słyszało się to określenie, jednak nie każdy wiedział dokładnie jak to działa, na jakich zasadach i jak trwałe przynosi to efekty. Dzisiaj wiele pojęć pozostaje w takiej samej sytuacji. Warto jednak się z nimi zapoznać, ponieważ za kilka lat będą wszechobecne a zawsze milej jest poznawać nowinki, niż nadrabiać zaległości.

Pojęcia, które na pewno staną się codziennością za kilka lat (pewność bierze się z tego, że już dzisiaj staje się to faktem) to rzeczywistość wirtualna, rzeczywistość rozszerzona oraz rzeczywistość mieszana. Już dzisiaj próbuje sprzedać się produkty z nimi związane zwykłemu użytkownikowi telefonu. W przyszłości techniki te będą o wiele bardziej zaawansowane.

Rzeczywistość wirtualna to ta, z którą najczęściej się spotykamy, taka która jest w zasadzie najłatwiej dostępna. Jest to system informatycznego kreowania przestrzeni oraz przedmiotów. Innymi słowami, zakładając na oczy specjalny sprzęt, wyświetlany jest widok (rzeczywistość), w którym możemy się poruszać i z którym możemy wchodzić w interakcję. Dzisiaj dostęp do rzeczywistości wirtualnej jest bardzo prosty. Wystarczy internet, telefon i specjalne okulary. Do okularów wkłada się telefon, na który została pobrana odpowiednia aplikacja wyświetlająca daną rzeczywistość. W internecie wirtualna rzeczywistość występuje bardzo często jako "VR".

Czym innym jest rzeczywistość rozszerzona. Łączy ona świat realny z informatycznym. Posiadając odpowiednie okulary czy też aplikację w telefonie, możemy patrzeć (albo to przez okulary albo przez kamerę w telefonie) na przedmioty, przy czym system informatyczny wyświetli do nich dodatki. Mogą to być informacje, mogą to być dodatkowe obrazy- wszystko zależy od aplikacji. Jest to sposób na faktyczne rozszerzanie fizycznego świata. Trzeba przyznać, iż jest to duże ułatwienie- zamiast samodzielnego wyszukiwania informacji w internecie, wystarczy samo spojrzenie.

Jak łatwo się domyślić, rzeczywistość mieszana to coś pomiędzy dwoma poprzednio opisanymi. Na prawdziwe przedmioty mogą zostać nałożone cyfrowe nakładki, dzięki czemu w pewien sposób dostajemy hybrydę, ale jakże użyteczną (chociażby w nauce technicznych umiejętności).

Bez wątpienia czymś, co łączy wszystkie opisywane rzeczywistości jest możliwość korzystania z nich dzięki specjalistycznym okularom. Do rzeczywistości rozszerzonej nie jest to konieczne, ale znacznie ułatwia z niej korzystanie. Oczywiście wspólny jest też fakt modyfikowania (o ile nie zmieniania) otaczającego nas świata i na bazie jego tworzenia czegoś całkowicie nowego. Komputer pomaga nam zrozumieć świat, albo projektuje nam całkowicie nowy - to jest główną różnicą pomiędzy tymi systemami. O ile wirtualna rzeczywistość odrywa nas od prawdziwego życia, pozostałe albo je modyfikują, albo usprawniają poszukiwanie informacji na jego temat.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.