Jaki tablet kupić?

Jaki tablet kupić? [1]
Jaki tablet kupić? [2]
Jaki tablet kupić? [3]
Jaki tablet kupić? [4]
Jaki tablet kupić? [5]

Obecnie tablety są na tyle zaawansowanymi urządzeniami, że pozwalają one nie tylko na bezproblemowe czytanie wiadomości, korzystanie ze Skype'a, czy pracę z dokumentami, ale również na obsługę zaawansowanych aplikacji, oglądanie filmów czy granie w ulubione gry. Ich funkcjonalność stawia je pomiędzy smartfonami, a pełnowymiarowymi laptopami.

Decydując się na zakup tabletu powinniśmy rozważyć kilka kwestii. Pierwszą sprawą jest przeznaczenie tabletu. Jeśli ma on służyć jako pomoc w nauce dla dziecka lub jako urządzenie do przeglądania internetu to możemy ograniczyć się do mniej zaawansowanych i tańszych modeli, zwracając uwagę na takie parametry jak duży wyświetlacz, solidna obudowa czy pojemna bateria. W przypadku gdy tablet ma służyć jako platforma do gier czy urządzenie do pracy, powinniśmy zwrócić uwagę na parametry odpowiadające za wydajną pracę urządzenia, czyli wielordzeniowy procesor i duża ilość pamięci operacyjnej.

Ekran - rodzaj, rozmiar, rozdzielczość

Wśród tabletów zdecydowana większość modeli posiada 7 lub 10 calowe ekrany. Dostępne są również modele z większymi ekranami, nawet do 13 cali. Mniejsze tablety są poręczniejsze i wygodniejsze w transporcie i obsłudze. Natomiast tablety z większymi wyświetlaczami pozawalają na łatwiejszą pracę z dokumentami czy komfortowe oglądanie filmów. Parametrem powiązanym z rozmiarem ekranu jest jego rozdzielczość. W przypadku wyświetlaczy 7 calowych wybieramy te z rozdzielczością przynajmniej 1024 x 600, a dla modeli 10 calowych rozsądne minimum to 1280 x 800.
Wśród wszystkich rodzajów wyświetlaczy najbardziej polecane są dwa z nich, IPS i AMOLED.
Wyświetlacze IPS dają naturalne kolory, natomiast AMOLED większe kąty widzenia, bardziej żywe barwy i ostrzejszy kontrast. Wybór pomiędzy nimi zależy najbardziej od osobistych preferencji.

Pamięć wewnętrzna tabletu

Nie ma nic bardziej frustrującego niż brak miejsca na nowe dane, zdjęcia czy aplikacje. By tego uniknąć, już w momencie zakupu zwróćmy uwagę na ilość pamięci wewnętrznej posiadanej przez tablet. Generalnie panuje zasada " im więcej tym lepiej" przy czym obecnie 32 GB to zdecydowane minimum dla większości podstawowych zastosowań. Oczywiście istnieje możliwość rozbudowy pamięci o dodatkowe GB za pomocą kart micro SD przy czym istnieją bardzo duże różnice w rozmiarach obsługiwanych kart przez poszczególne modele tabletów.

Android czy Windows

Najpopularniejszym systemem spotykanym na tabletach jest znany ze smartfonów Android. Dzięki temu na system firmy Google dostępna jest niezliczona liczba dedykowanych, zarówno płatnych jak i w pełni darmowych aplikacji. Dodatkowo jeśli posiadamy już smartfon z Androidem, warto rozważyć zakup tabletu z tym samym systemem operacyjnym. To samo dotyczy innych systemów operacyjnych i gwarantuje dobrą współpracę obu urządzeń.
Windows w wersji na tablety jest dobrym rozwiązaniem dla tych którzy chcą mieć możliwość używania tych samych aplikacji co na komputerach stacjonarnych i laptopach.
Alternatywą dla dwóch powyższych jest iOS, system dedykowany dla urządzeń firmy Apple. Ma on opinię najbardziej dopracowanego i bezpiecznego, należy pamiętać jednak że tablety wyposażone w ten system są urządzeniami z wyższej półki cenowej.

Internet w tablecie

Każdy tablet posiada wbudowany moduł WiFi co pozwala na korzystanie z internetu wszędzie tam gdzie istnieje dostęp do sieci bezprzewodowej. Jeśli więc nie przeszkadza nam to ograniczenie, a z internetu korzystamy głównie w domu czy biurze, możemy zrezygnować z zakupu tabletu z wbudowanym modemem. Dla wszystkich zainteresowanych możliwością korzystania z internetu w każdym miejscu, koniecznym będzie zakup oddzielnego modemu co jest niezbyt wygodnym rozwiązaniem lub wybranie tabletu z wbudowanym modemem 3G lub LTE. Standard 3G pozwala na pobieranie danych z prędkością do 28 Mb/s i wysyłanie z prędkością 11 Mb/s. Natomiast standard LTE to pobieranie z prędkością do 300 Mb/s i wysyłanie maksymalnie z prędkością 50 Mb/s.

Ile wytrzyma bateria w tablecie?

Tablet w przeciwieństwie do laptopa przez większość czasu pracuje bez podłączenia do sieci elektrycznej. Z tego powodu czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu jest niezwykle ważnym parametrem. Na podstawie pojemności samej baterii ciężko jednoznacznie określić jak długo będzie pracował nasz tablet, dlatego należy posiłkować się informacjami pochodzącymi z testów lub z opinii użytkowników.

Klawiatura do tabletu

Tablety jako urządzenia przenośne zamiast klawiatury posiadają dotykowy ekran. Aby jednak ułatwić sobie pracę z aplikacjami możemy dokupić dedykowaną klawiaturę, która zmieni nasz tablet w mały laptop. Najpopularniejszym rozważaniem są etui z wbudowanymi klawiaturami. Pozwala nam to na jednoczesne zabezpieczenie tabletu i umożliwia wygodne pisanie bez konieczności podłączania osobnej klawiatury.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.