Jak prasować odzież?

Jak prasować odzież? [1]
Jak prasować odzież? [2]
Jak prasować odzież? [3]
Jak prasować odzież? [4]
Jak prasować odzież? [5]

Prasowanie nie należy do ulubionych zajęć zarówno kobiet jak i mężczyzn, dlatego wykonując tą średnio przyjemną czynność, bardzo często korzysta się z takich form relaksu, jak słuchanie muzyki lub oglądanie telewizji. Niestety często jest tak, że ubrania są bardzo pogniecione, jest ich dużo, uszyte są z różnych tkanin, a nasze żelazko zaczyna szwankować. Sprawy nie ułatwia wspomniany również brak koncentracji. Dlatego najważniejsza jest dobra organizacja i umiejętność prawidłowego prasowania odzieży.

Jak prasować tkaniny

Chcąc dobrze wyprasować ubranie powinniśmy się dostosować do zaleceń producenta w tej kwestii. Dzięki temu nasze ciuchy nie będą posiadały zbędnych zagnieceń, unikniemy również ich przypalenia, co się zdarza szczególnie w przypadku, gdy zastosujemy wyższą temperaturę.

W zależności od rodzaju tkaniny koniecznym jest dobranie odpowiednich parametrów prasowania.

  • Bawełna - jej maksymalna temperatura prasowania to 180 stopni. Ciemne ubrania warto prasować na lewej stronie, dzięki temu unikniemy później ich świecenia się.
  • Poliester - jest tkaniną, która najczęściej się przypala, dlatego warto prasować go w bardzo niskich temperaturach, maksymalnie do 80 stopni.
  • Jedwab - zawsze należy prasować na lewej stronie, w wysokiej temperaturze- do 130 stopni.
  • Dżins - warto prasować na lewej stronie, dzięki temu nie będzie się świecił, w temperaturze do 220 stopni.
  • Sztruks - prasowany zawsze na lewej stronie, w temperaturze od 40 do 60 stopni.
  • Len - lniane ubrania bardzo trudno prasuje się na sucho, najlepiej używać więc w ich przypadku albo żelazka parowego albo prasować na wilgotno, w temperaturze 220 stopni.
  • Wiskoza - prasujemy podobnie jak jedwab, w temperaturze 120 stopni i na lewej stronie.
  • Wełna - prasując wełnianą odzież, warto robić to przez lnianą ścierkę, w ten sposób uzyskując pewność, że nie zostanie ona przypalona, tym bardziej, że jej temperatura prasowania wynosi od 180 do 220 stopni.

Dobre żelazko to podstawa

Dobre żelazko to podstawa idealnie wyprasowanych ubrań oraz sprawnego uporania się z tą nielubianą czynnością. Im lepsze żelazko wybierzemy, tym dłużej nam ono posłuży, dlatego na tym sprzęcie domowym nie warto oszczędzać.

Na rynku produktów przeznaczonych do gospodarstwa domowego możemy dostać różne rodzaje żelazek, zarówno te tradycyjne, jak i bezprzewodowe lub stacje parowe. Przede wszystkim warto jednak zwrócić uwagę na ich moc, która nie powinna być mniejsza niż 2000W, a także na możliwość regulacji temperatury. W tym przypadku im więcej opcji dostępnych tym lepiej.

Zawsze warto wybierać żelazka z funkcją pary, która znacznie ułatwi nam prasowanie. Należy zwrócić też uwagę, czy posiada ono funkcję samooczyszczania się z kamienia, czyli tak zwany system anty-wapienny. Istotną rzeczą jest również jakość stopy żelazka, ta bowiem musi być odporna na zniszczenia i zarysowania, tak aby nie dopuścić do przypalania się materiałów. Dostępne są trzy rodzaje dostępnej powierzchni stopy: stalową, ceramiczną i teflonową.

Wybieramy deskę do prasowania

Jednym z najważniejszych akcesoriów do prasowania jest deska. To ona bowiem gwarantuje nam nadanie ubraniom idealnej gładkości. Jest wręcz niezbędnym dodatkiem dla dobrej jakości żelazka, dlatego w tym przypadku niczym nie powinna mu ona ustępować.

Wysokość deski powinnyśmy dobrać indywidualnie do naszych potrzeb, tak aby podczas stania przy niej nie trzeba było się nad nią pochylać, a nasz kręgosłup był w pozycji pionowej.
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest stelaż, który musi być stabilny, tak aby nasza deska nie przewróciła nam się wraz z żelazkiem. Szerokość deski i jej miękkość zależy już tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i upodobań, koniecznie jednak musi się ona zwężać z jednej strony, aby możliwe było naciąganie na nią nogawek i rękawów.

Z dodatkowych elementów deski, które mają istotne znaczenie z perspektywy funkcjonalności, warto wymienić podstawkę na żelazko i wieszak na kabel.
Dodatkowym ułatwieniem przy prasowaniu będzie także pokrowiec odbijający ciepło. Wiele desek sprzedawana jest w tak zwanych dwupakach, czyli posiadają dodatkowo mini deskę, służącą do prasowania rękawów koszul.

Alternatywą dla tradycyjnych desek do prasowania są ich elektryczne kuzynki. Ten rodzaj desek jest chętnie wybierany przez kobiety ze względu na dodatkowe funkcje takie jak nagrzewanie deski, wyrzut czy odsysanie pary.

O tym należy pamiętać

Zanim jeszcze zaczniesz prasować warto, abyś poznała kilka sposobów na to, aby ułatwić sobie to zadanie.

Po pierwsze jak tylko wyjmiesz odzież z pralki strzepnij ją kilka razy i o ile to możliwe spróbuj rękami wygładzić. Dzięki temu jak ubranie wyschnie nie będzie mocno pomięte i łatwiej będzie je wyprasować.

Po drugie prasuj na wilgotno lub korzystaj ze spryskiwacza. W ten sposób łatwiej będzie osiągnąć idealną gładkość materiału, pamiętaj jednak, aby potem ubrań nie składać, powinny doschnąć powieszone na wieszakach.

Trzecia zasad to sortowanie ubrań według ich temperatury prasowania. Dzięki temu zaczniesz od tych, które potrzebują tej najniższej i będziesz ją powoli zwiększać. Taka organizacja pozwoli zaoszczędzić czas i wiele nerwów.

Zasada numer cztery: zawsze prasuj tylko i wyłącznie czyste ubrania, bowiem wprasowując brud w tkaninę możesz go potem nie doprać.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.