Jak sprawić, by odzież służyła nam na dłużej?

Jak sprawić, by odzież służyła nam na dłużej? [1]
Jak sprawić, by odzież służyła nam na dłużej? [2]
Jak sprawić, by odzież służyła nam na dłużej? [3]
Jak sprawić, by odzież służyła nam na dłużej? [4]
Jak sprawić, by odzież służyła nam na dłużej? [5]

Kilka słów o tym jak dbać o ubrania tak, aby zachowały swój kolor i fason! Kupując odzież mamy zazwyczaj nadzieję, że będzie to zakup, który posłuży nam dłużej niż przez jeden sezon. Nie każdy z nas może sobie przecież pozwolić na wymianę garderoby co kilka tygodni. Niezależnie od tego czy kupujesz tanie ubrania czy markową odzież z najdroższych sklepów, istnieje kilka wskazówek, które na pewno ci się przydadzą. Dzięki nim twoje bluzki, sukienki i spódnice zachowają swój wygląd z momentu zakupu, a Ty będziesz mogła cieszyć się nimi przez długie miesiące, a może nawet lata.

Metka prawdę ci powie

I wcale nie chodzi tu o metkę z nazwą producenta, a o wewnętrzną metkę z której dowiesz się z jakiego materiału wyprodukowano twoje ubranie. Wielu producentów umieszcza tam też instrukcje odnośnie rekomendowanego sposobu czyszczenia odzieży. Zwróć więc uwagę na to czy twoje bluzki należy prać ręcznie, w jakiej temperaturze powinna być prana twoja ulubiona sukienka lub czy spódnice, które wiszą w twojej szafie można odwirowywać. Stosowanie się do zaleceń producenta powinno uchronić twoje ubrania przed zmianą kształtu w trakcie prania – w tym rozciągnięciem, bądź skurczeniem materiału.

Dobierz właściwy detergent

Proszki i płyny do prania oznaczone są jako przeznaczone dla konkretnej grupy ubrań nie bez powodu. O ile użycie proszku do kolorowej odzieży gdy pierzesz białe ubrania będzie jedynie małym grzechem, o tyle użycie proszku do bieli przy kolorowym praniu może mieć swoje konsekwencje. Detergenty przeznaczone do białej odzieży bardzo często zawierają w swoim składzie wybielacze, które nie tylko odbarwiają kolorowe i czarne ubrania, ale także mogą zostawiać na nich smugi. Pamiętaj również, ze proszki trudniej się wypłukują, dlatego aby cieszyć się głębią koloru ciemnych ubrań sięgnij raczej po płyn do prania niż po proszek.

Zanim wypierzesz – posegreguj!

Mimo że wyjęcie ubrań z bieliźniarki i włożenie ich wprost do pralki może wydawać się wygodne to jednak na pewno nie jest korzystne. Zanim przystąpisz do prania musisz odpowiednio posegregować swoją odzież. Osobno pierzemy więc ubrania białe, osobno kolorowe, a osobno ciemne. Jeżeli nie widzisz zaleceń producenta to pamiętaj, że odzież w intensywnych kolorach powinna być prana w niższych temperaturach. To samo dotyczy delikatnych ubrań takich jak np. jedwabne bluzki czy wełniane swetry – w tym przypadku polecane jest pranie ręczne. Dzięki niemu masz kontrolę nad każdą z pranych rzeczy, widzisz czy puszczają one barwnik i wiesz kiedy wymienić wodę, aby uniknąć wzajemnego farbowania ubrań.

Odpowiednie kosmetyki

Nawet markowe ubrania z dobrej jakości tkanin narażone są na zniszczenia, ponieważ plamy czy odbarwienia na ubraniach to nie tylko wina złej jakości barwników i nieodpowiedniego czyszczenia odzieży. Dzieła zniszczenia dopełnić mogą dezodoranty, które bardzo często zostawiają pod pachami nieestetyczne ślady. Jest to szczególnie uciążliwe na ubraniach czarnych na których widoczny staje się szary ślad oraz na ubraniach białych, na których dezodoranty potrafią zostawić żółte zacieki. Kupując dezodorant zwróć więc uwagę na to czy został on przetestowany pod kątem pozostawiania śladów. Jest to niewielka rzecz, a jednak może uchronić cię przed bezpowrotnym zniszczeniem twojego ulubionego ciuszka.

Secondhand - Gliwice
Szafa Pełna Ciuchów


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.