Jak dbać o buty?

Jak dbać o buty? 1
Jak dbać o buty? 2
Jak dbać o buty? 3
Jak dbać o buty? 4
Jak dbać o buty? 5

Buty to element garderoby, który w największym stopniu narażony jest na działanie czynników zewnętrznych. Każdego dnia zmagać muszą się one z błotem, deszczem czy dziurawymi chodnikami. Znaczący wpływ na ich kondycję ma także pot oraz pleśń. W jaki sposób należy je pielęgnować, by mogły nam służyć przez wiele lat?

Czyszczenie i impregnacja

O buty dbać należy tak samo jak o naszą cerę - czyścić nawilżać i chronić. Zanim nałożymy na nie stosowną pastę dobraną do koloru oraz materiału z jakiego zostały wykonane, konieczne będzie usunięcie z nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. W przypadku butów skórzanych najlepiej sprawdzi się tu wilgotna szmatka oraz miękka szczotka.

Gdy na naszym obuwiu pojawiły się mało estetyczne zacieki z soli, możemy spróbować usunąć je przy pomocy szmatki zwilżonej roztworem łyżki octu rozpuszczonej w szklance wody. Z butów nubukowych zanieczyszczenie tego typu usuniemy przy pomocy miąższu podsuszonego chleba.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami butów wykonanych z zamszu, pamiętajmy, aby czyścić je wyłącznie przy pomocy specjalnej szczotki, którą zakupić możemy w sklepie obuwniczym.

Raz na jakiś czas do pielęgnacji obuwia warto wykorzystać renowator, czyli krem, który ma na celu odżywienie skóry oraz usunięcie nałożonych wcześniej kosmetyków, a także wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Rozprowadza się go po całej powierzchni buta przy pomocy szmatki, odczekuje kilka minut i przeciera obuwie szczotką.

Do impregnacji najlepiej sprawdzi się natomiast specjalny preparat, który zapewnia wodoodporność, ułatwia czyszczenie zabrudzeń i blokuje przed wnikaniem błota, wilgoci oraz brudu w strukturę buta. Warto z niego korzystać w szczególności w sezonie zimowym, kiedy śnieg, błoto oraz sól mogą trwale uszkodzić obuwie.

Pielęgnacja wnętrza

Buty czyścić należy nie tylko od zewnątrz - równie istotne jest pielęgnowanie ich wnętrza. Do tego celu najlepiej sprawdzi się szmatka zwilżona w wodzie, dzięki której usuniemy wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Potu, który stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i jest powodem powstawania przykrego zapachu, skutecznie pozbędziemy się natomiast przy pomocy specjalnego dezodorantu lub wkładek. Wypróbować można także domowego sposobu, czyli spray'u wykonanego z roztworu sody oczyszczonej.

Suszenie butów

Butów, które zmoczyły się podczas noszenia czy czyszczenia, nigdy nie należy stawiać na słońcu czy w pobliżu otwartych źródeł ciepła, jak kaloryfer czy kominek. Zbyt wysoka temperatura przyczynić może się bowiem do przesuszenia skóry, a w efekcie - jej pękania. Najlepiej umieścić je w temperaturze pokojowej, w przewiewnym miejscu. Podczas suszenia buty należy rozsznurować i wywinąć ich języki na zewnątrz, a następnie usztywnić przy pomocy gazety lub specjalnych wkładek.

Rozciąganie butów

Jeżeli okazało się, że buty które kupiliśmy są za małe, nic straconego! Istnieje bowiem kilka sposobów na ich rozciągnięcie. Najbardziej skuteczne są preparaty w spray'u, które wchodzą w reakcję pod wpływem ciepła, jakie wytwarza stopa podczas noszenia. Inny patent to włożenie wilgotnych skarpetek i noszenie za małych butów przez kilkanaście minut dziennie. Buty można także spróbować rozciągnąć w zakładzie szewskim przy pomocy specjalnego prawidła.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.