Okulary przeciwsłoneczne dla niej

Okulary przeciwsłoneczne dla niej [1]
Okulary przeciwsłoneczne dla niej [2]
Okulary przeciwsłoneczne dla niej [3]
Okulary przeciwsłoneczne dla niej [4]
Okulary przeciwsłoneczne dla niej [5]

Modne, zgodne z najnowszymi trendami lub klasyczne i ponadczasowe, okulary przeciwsłoneczne to element garderoby o wyjątkowych właściwościach. Odpowiednio dobrane, mogą w istotny sposób wpłynąć na poprawę wizerunku, a jednocześnie polepszyć komfort widzenia i przynieść ulgę dla oczu. Te ogromne zalety sprawiają, że warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z kilkoma zagadnieniami, pozwalającymi na podjęcie optymalnej decyzji przy zakupie okularów przeciwsłonecznych.

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne to obowiązkowy element każdej letniej czy wiosennej stylizacji. Przyciemniane szkła będą jednak przydatne o każdej porze roku, szczególnie w zimowej, śnieżnej scenerii, przy intensywnym nasłonecznieniu.

To, jak ogromny wpływ na wygląd mają okulary przeciwsłoneczne jest wręcz trudne do przecenienia. Odpowiedni ich dobór pozwala stworzyć kompletną stylizację, praktycznie w dowolnej konwencji. Okulary na plażę, do krótkich spodenek i luźnej, zwiewnej bluzki lub stroju kąpielowego, do ubioru biznesowego lub ubrania sportowego. Do każdej okazji, która nie wyklucza z góry możliwości założenia okularów przeciwsłonecznych, można dobrać optymalne oprawki oraz szkła i w efekcie uzyskać zdecydowanie ponadprzeciętne rezultaty.

Wygląd, chociaż tak istotny, nie jest jedyną korzyścią płynącą z noszenia okularów przeciwsłonecznych. Ogromną zaletą takich okularów jest ochrona wzroku przed niekorzystnym promieniowaniem ultrafioletowym, podniesienie bezpieczeństwa np. podczas jazdy samochodem lub rowerem, a także poprawa komfortu w czasie przebywania na świeżym powietrzu w trakcie słonecznego dnia.

Więcej o zagrożeniach płynących z narażenia wzroku na nadmierne promieniowanie słoneczne oraz o korzyściach płynących z noszenia okularów przeciwsłonecznych można przeczytać tutaj.

Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne?

Pytanie wydaje się prozaiczne - wystarczy udać się na przymiarkę i wybrać takie, w których czujemy się dobrze. Cóż, postępowanie takie ma sens w przypadku niedrogich okularów, które mogą wpisywać się w definicję chwilowego kaprysu. Wybierając model droższy, z zamiarem noszenia go przez dłuższy czas, warto rozważyć kilka aspektów.

Okulary powinny być dopasowane do kształtu twarzy. W ten sposób można zawęzić obszar poszukiwań i wykluczyć modele całkowicie nie pasujące do danego typu twarzy.

Druga istotna kwestia to dopasowanie oprawek oraz szkieł do ubioru i okazji. Typowo sportowe okulary będą niezbyt szczęśliwym połączeniem w zestawieniu z mniej lub bardziej oficjalnym ubiorem. Dlatego też osoby, które szczególnie upodobały sobie noszenie okularów chroniących przed światłem słonecznym, powinny nastawić się na nabycie kilku odmiennych egzemplarzy, odpowiednich na różne okazje, tak aby pasowały do pory dnia, fryzury i ubioru.

Style opraw okularowych można porównać np. do rodzajów butów. I tak jak posiadanego obuwia nie ogranicza się tylko do jednego rodzaju, tak samo posiadane okulary przeciwsłoneczne powinny mieć różne style: klasyczne, casualowe czy sportowe.

Jak dobrać kształt oprawek? Kilka uniwersalnych porad

Zadanie to nie jest proste, dlatego warto sprowadzić je do kilku nieskomplikowanych zasad i zdać się na instynkt oraz własne wyczucie smaku. A oto te zasady:

 1. Oprawki nie powinny mieć kształtu zbliżonego do tego jaki ma dana twarz. Przykład: okrągłe oprawki będą raczej złym wyborem dla osoby posiadającej okrągłą twarz i w niekorzystny sposób podkreślą te krągłości.
 2. Wielkość oprawek powinna współgrać z wielkością twarzy. Duża twarz i małe wąskie okulary lub twarz mała i smukła w zestawieniu z dużymi szerokimi oprawkami, może prowadzić do powstania karykaturalnego połączenia.
 3. Szukając idealnych oprawek warto wybrać i przymierzyć kilka, diametralnie różniących się modeli. Pozwoli to na szybką identyfikację najlepiej pasującego kształtu oprawek i skupieniu się na mniejszych detalach.
 4. Problemy z podjęciem decyzji co do wyboru oprawek może rozwiązać... pstryknięcie selfie. Warto zrobić sobie zdjęcia w kilku oprawkach i na chłodno przeanalizować ich wygląd. Można również zasięgnąć opinii rodziny lub znajomych.

W ramach podpowiedzi warto podsumować i uwypuklić, jakie typy oprawek współgrają z danym kształtem twarzy:

 • twarz kwadratowa - oprawki owalne, okrągłe i półokrągłe, łagodzące "kanciaste" rysy twarzy,
 • twarz okrągła - należy zrezygnować z oprawek okrągłych, a skierować swoją uwagę w kierunku oprawek prostokątnych (taki kształt pozwala na optyczne wydłużenie twarzy),
 • twarz owalna - taki kształt twarzy dobrze współgra praktycznie z każdym typem oprawek. Warto zwrócić uwagę na to, aby oprawki miały tą samą szerokość co twarz,
 • twarz prostokątna - oprawki owalne to zdecydowanie słuszny kierunek poszukiwań,
 • twarz trójkątna - nie najlepszym wyborem będą oprawki w kształcie kociego oka. Lepiej zrezygnować z dużych, szerokich modeli. Dobrym wyborem będą wąskie, cienkie oprawki.

Kształt oprawek to jednak nie wszystko. Ważny jest również ich kolor. Aby odpowiednio dobrać kolor oprawek, trzeba go zgrać z typem karnacji, kolorem oczu i włosów. Mówiąc najogólniej, warto łączyć:

 • chłodny typ urody z kolorami chłodnymi takimi jak: srebrny, szary, stalowy, niebieski,
 • ciepły typ urody z kolorami ciepłymi takimi jak: złoty, brązowy, bursztynowy.

Okulary przeciwsłoneczne - kilka faktów, porad i ciekawostek

 • warto inwestować w klasyki - klasyczne modele okularów cieszą się od lat niesłabnącą popularnością i moda na nie nigdy nie przemija. Kupując dobrej jakości, firmowe okulary, można mieć pewność, że wystarczą one na lata i staną się bardzo spersonalizowanym elementem garderoby,
 • eksperymentując z kształtem oprawek i rodzajem szkieł, warto zwrócić uwagę na tańsze modele. Takie rozwiązanie ma również sens w przypadku bardziej ekstrawaganckich oprawek, które będą noszone okazjonalnie.
 • okulary przeciwsłoneczne stwarzają pewnego rodzaju barierę, za którą czasami warto się ukryć. To namiastka prywatności, a jednocześnie element, który dodaje aury tajemniczości.

Więcej na temat tego, w jaki sposób dobierać oprawki, można przeczytać tutaj.

Okulary to nie tylko szkła

Tak jak w przypadku okularów korekcyjnych, tak i przy okularach przeciwsłonecznych ogromną rolę odgrywają materiały, z których wykonane są oprawki.

Wspomniane materiały mają wpływ nie tylko na wygląd oprawek, ale również na ich trwałość oraz komfort użytkowania. Wśród materiałów, z których wykonane są oprawki okularów przeciwsłonecznych, wyróżniamy:

 • plastik - jest lekki, tani ale stosunkowo mało trwały. Jest też niezbyt odporny na wysokie temperatury,
 • metal - pozwala na tworzenie bardzo cienkich, minimalistycznych oprawek. Wykorzystuje się tu takie metale jak tytan czy stal szlachetna. Limitowane serie oprawek mogą posiadać pozłacaną powierzchnię lub być w całości wykonane ze złota (takie oprawki kosztują fortunę),
 • włókno węglowe - lekkie i wytrzymałe (ma świetny stosunek wytrzymałości do wagi), kojarzy się ze sportowych charakterem,
 • drewno - egzotyczny wśród oprawek, ale zyskujący ostatnio sporą popularność materiał.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Często bywa tak, że aby dopasować idealne okulary, trzeba je po prostu przymierzyć. Każdy posiada indywidualne cechy twarzy i odmienne preferencje co do stylu. Dwie, na pierwszy rzut oka podobne osoby, mogą wybrać zupełnie odmienne okulary przeciwsłoneczne, a mimo to obie mogą wyglądać i czuć się w nich wyśmienicie.

Dlatego nic nie zastąpi przymiarki i osobistego przekonania się jak się wygląda w danym modelu okularów. Nie wyklucza to oczywiście zakupów online. Interesujący nas model można przymierzyć w sklepie stacjonarny, a potem zamówić online. Sklepy internetowe pozwalają często również na bezpłatną przymiarkę wybranych modeli, w domowym zaciszu, pokrywając koszty dostawy i zwrotu przesyłki z okularami.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.