Jak Cię widzą, tak Cię piszą - styl biznesowy kobiety

Jak Cię widzą, tak Cię piszą - styl biznesowy kobiety [1]
Jak Cię widzą, tak Cię piszą - styl biznesowy kobiety [2]
Jak Cię widzą, tak Cię piszą - styl biznesowy kobiety [3]
Jak Cię widzą, tak Cię piszą - styl biznesowy kobiety [4]
Jak Cię widzą, tak Cię piszą - styl biznesowy kobiety [5]

DRESS CODE? - co to takiego

Pojęcie to staje się coraz bardziej popularne, choć jeszcze dla wielu osób mało znane.
Dress code jest zestawieniem reguł, które dotyczą zasad doboru garderoby do okoliczności w określonym miejscu i czasie. Dress code jest etykietą czyli ustalonymi normami zachowania zarówno w sytuacjach towarzyskich jak i zawodowych.

Mówi się, że nie szata zdobi człowieka. Otóż rzeczywistość pokazuje inaczej. W większej mierze to jednak strój wpływa na nasz wizerunek.

Dress code służbowy to wewnętrzne standardy firmy, które dotyczą ubioru i wyglądu w godzinach i miejscu pracy.

 • Odzież jest elementem budowania wizerunku marki,
 • Zwiększa rozpoznawalność firmy na rynku,
 • Wyraźnie odróżnia pracowników firmy od klientów. Logo umieszczone na odzieży oraz identyfikator z imieniem i nazwiskiem dają możliwość identyfikacji pracowników,
 • Zapewnia dodatkowa reklamę,
 • Ubiór jest czynnikiem motywacji pracowników oraz daje poczucie przynależności do organizacji,
 • Eliminuje problem błędów w doborze garderoby,
 • Zwiększa pewność siebie, wpływa na dobre samopoczucie.

 

WIZERUNEK BIZNESOWY

Wizerunek- image to zespół informacji na temat osoby, czyli to jak odbierają nas inni. W dzisiejszych czasach odgrywa on pierwszorzędną rolę.
Profesjonalny wizerunek podkreśla naszą prawdziwość, autorytet i podnosi pewność siebie.
Dobry wizerunek to element pierwszego wrażenia, które bardzo często decyduje o konkretnych postawach klienta. Zatem musi:

 • Wzbudzać zaufanie,
 • Wskazywać na fachowość i kompetencje,
 • Wskazywać na prawdziwość, solidność, sumienność i odpowiedzialność,
 • Być spójny z wizerunkiem pracodawcy.

Wygląd często utożsamiany jest z wyglądem zewnętrznym, lecz powinniśmy zwrócić uwagę, że na wizerunek składają się również:

 • Profesjonalizm i kwalifikacje,
 • Maniery i zachowanie,
 • Cechy charakteru jak na przykład życzliwość, uprzejmość,
 • Sukcesy i porażki,
 • Styl życia.

Wizerunek nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość. Jest to zależne od chęci i woli zainteresowanych.
Wygląd zewnętrzny dlatego jest tak istotny, ponieważ wywołuje nieświadome oceny. Ludzie patrząc na nas, od razu kształtują sobie wizerunek naszej osoby. Strój, makijaż, fryzura stanowi wizytówkę każdego z nas. Wygląd zewnętrzny potrafi wzmocnić pierwsze wrażenie ale też może zdegradować.
Nienagannie wypracowany wizerunek, przede wszystkim wiarygodny, może znacznie przyczynić się do przyspieszenia tempa rozwoju sukcesu.
Dlatego warto zadbać o elegancki wygląd zarówno zewnętrzny, ale też warto pamiętać o elegancji w sposobie zachowania.

WIZERUNEK KOBIET

Kobiety zawsze chcą wyglądać perfekcyjnie, elegancko. Lubią podkreślać swoje wdzięki, atuty kobiecości. Lubią, gdy przyciągają spojrzenia innych. Jednakże nadmierne podkreślanie kobiecości w sferze biznesowej nie jest wskazane. Dlatego budując swój wizerunek biznesowy, kobiety powinny zrezygnować z takich elementów, które mogłyby wprowadzić w zakłopotanie, np.:

 • odsłonięte ramiona i plecy, brzuch,
 • zbyt głęboki dekolt,
 • eksponowanie pośladków i ud,
 • grzywka zasłaniająca oczy,
 • tkaniny przezroczyste i zbyt połyskujące,
 • zbyt krótkie spódnice,
 • neonowe kolory,
 • eksponowanie bielizny,
 • duże ilości biżuterii,
 • buty na bardzo wysokim obcasie
 • mocny makijaż,
 • jaskrawe lakiery do paznokci.

STRÓJ BIZNESOWY

Mimo tego, iż kobiety mają szerokie pole do popisu w kwestii garderoby, nie mogą sobie pozwolić na wszystko, co ukazują powyższe wytyczne. Ubiór kobiety przede wszystkim musi odpowiadać zajmowanej przez nią pozycji biznesowej, bez ewidentnego podkreślania kobiecych wdzięków.
Dobór odpowiedniego stroju nie jest łatwym zadaniem. Należy oddzielić w garderobie sferę prywatną od sfery biznesowej.
Wiedząc już czego w wyglądzie biznesowym należy przestrzegać, można przystąpić do wyboru stroju pasującego na określoną okazję:

Strój swobodny (casual) - obowiązuje poza pracą, dowolny, swobodny styl i kolorystyka, np. dżinsy, rybaczki, prosta spódnica, zwykły top itd. Do tego swobodna fryzura i dodatki. Należy również pamiętać, że swój wizerunek budujemy również po pracy, więc warto zadbać o charakter i jakość stroju Casual.

Sportowa elegancja (Casual Friday, przełanie stroju eleganckiego ze sportowymi dodatkami). Elegancję można łączyć z mniej eleganckimi akcesoriami jakimi są np. sportowa torba, zwykły top, buty na płaskim obcasie, sweterek sportowy. Dopuszczalne są dżinsy zamiast spodni lub spódnic.

Strój dzienny (do chodzenia po mieście, do godziny 14.00- 15.00) - idealne kreacje to np. jasna garsonka, garnitur lub marynarka, spódnica lub spodnie w kant, żakiet, bluzka koszulowa lub top pod marynarkę, buty na płaskim obcasie, sportowa torebka.

Strój biurowy (do chodzenia po biurze lub na spotkania z klientami, do godziny 18.00) - obowiązuje elegancka garsonka, szmizjerka lub garnitur w stonowanych, ciemniejszych kolorach, koszulowa bluzka lub top pod marynarkę, służbowy makijaż, eleganckie buty i dodatki.

Strój wizytowy (elegancki strój, który obowiązuje po godzinie 18.00 na kolacjach lub spotkaniach) - obowiązuje ciemna kolorystyka, suknia za kolano lub długa, może być elegancki kostium z długą spódnicą, szpilki, eleganckie dodatki. Makijaż wieczorowy.

Black tie (bardzo elegancki strój obowiązujący po godzinie 18.00 na wyjścia) - preferowana długa suknia bądź kostium z długą spódnicą, węższą niż w przypadku sukni balowej. Buty i dodatki powinny być nieco skromniejsze niż te dobierane do sukni balowej. Torebka do ręki lub z paskiem na ramię, mała. Makijaż wieczorowy.

White tie (najbardziej elegancki strój, obowiązujący po godzinie 18.00 w uroczystych okazjach) - długa, wieczorowa suknia bez rękawów, najlepiej z odsłoniętymi plecami. Dodatkiem może być szal zakrywający plecy. Mogą być długie, wieczorowe rękawiczki. Torebka mała, kopertowa do ręki. Biżuteria bogata, elegancka. Makijaż wieczorowy.

Zewnętrzny wygląd, postawa ciała i zachowanie osób, które reprezentują firmę świadczą nie tylko o nich samych, ale również mają umacniać wizerunek firmy.
Wizerunek biznesowy pracowników może ukształtować pozytywny lub negatywny obraz firmy w świadomości jej odbiorców.
Profesjonalny wizerunek umacnia poczucie własnej wartości, zwiększa pewność siebie, co przekłada się na wzrost efektywności i jakości pracy.
Reasumując, podstawą skutecznej kreacji wizerunku biznesowego jest bardzo dobra znajomość zasad dress code'u i etykiety biznesowej. Zasady te są podstawą profesjonalizmu w sferze zawodowej.

Torebki oraz inne części ubioru znajdziesz na znajdz-taniej.pl.

Produkty

brak domyślnego produktu
Wybierz produkt
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.