Jak ubierać niemowlaka do snu?

Jak ubierać niemowlaka do snu? [1]
Jak ubierać niemowlaka do snu? [2]
Jak ubierać niemowlaka do snu? [3]
Jak ubierać niemowlaka do snu? [4]
Jak ubierać niemowlaka do snu? [5]

Sen jest niezbędny w prawidłowym rozwoju malucha, dlatego młode mamy powinny zapewnić swoim dzieciom odpowiedni komfort wypoczynku. Jednym z elementów, które muszą wziąć pod uwagę jest odpowiednio dopasowany ubiór.

Niemowlę przeciętnie przesypia nawet 14 godzin w ciągu dnia. Sen w komfortowych warunkach wpływa na jego rozwój, a także stan zdrowia. Z tego powodu, powinno się robić wszystko, aby móc stworzyć małemu śpiochowi jak najbardziej korzystne warunki do spania. Oznacza to między innymi zakładanie ubranek, które nie będą zakłócać jego wypoczynku.

Odpowiednie warunki do snu

Najlepszą temperaturą w pomieszczeniu, w którym będzie spało dziecko jest ta w przedziale 20-22 stopni Celsjusza. Jest to temperatura, w której swobodnie czuje się ubrany dorosły. Podobnie niemowlę powinno dobrze się w niej poczuć i swobodnie zasnąć. Pediatrzy i położne twierdzą, że położyć dziecko do snu także przy uchylonym oknie, jednak wtedy ubranie malucha powinno być odpowiednio dopasowane do warunków panujących w pomieszczeniu, a nawet podobny do tego, którego używamy wychodząc na spacer. Przed nocą pokój powinien być przewietrzony.

W przypadku, kiedy nie do końca wiadomo, w jaki sposób ubrać dziecko do snu, trzeba zbadać ciepłotę jego ciała. Pediatrzy zalecają nie sugerować się temperaturą rąk ani nóżek, ponieważ ta zawsze będzie nieco niższa. Właściwym sposobem jest dotknięcie karku niemowlaka – jeśli skóra jest przyjemnie ciepła, wszystko jest w normie. Jeśli jest za gorąca i wilgotna, jest zbyt ciepło. Ponadto, mogą pojawić się potówki.

Jakie ubranka do snu?

O ile w pomieszczenie zadbamy o odpowiednią temperaturę, najlepszym ubraniem do spania dla niemowlaka powinien być pajacyk. Takie, zapewniające największy poziom komfortu, to modele posiadające z przodu zapięcie na zatrzaski na całej długości również na nogawkach.

Warto pamiętać, że jeszcze kilka lat temu zalecano, aby nakładać dzieciom do snu bardzo lekką, wyprodukowaną z bawełny, czapeczkę. Obecnie odchodzi się od tego, jednak nakazuje nałożenie tego nakrycia głowy chociażby na trzydzieści minut lub nawet na całą godzinę bezpośrednio po wykąpaniu malucha.

Do przykrycia z pewnością przydadzą się lekkie kołderki lub kocyki albo śpiworki. Tutaj oczywiście trzeba pamiętać o kontrolowaniu temperatury ciała niemowlaka, ponieważ zbyt ciepłe okrycie może spowodować przegrzanie się młodego organizmu. Z drugiej jednak strony, małe dzieci potrzebują okrycia składającego się z jednej warstwy więcej niż dorośli.

Szczególną uwagę trzeba zachować przygotowując niemowlę do snu w lecie. Z pewnością młodym mamom przykrywanie dziecka kołderką może wydawać się zbędne, jednak nie ulega wątpliwości fakt, że maluchowi odkrytemu przyjemną w dotyku tkaniną śpi się bardziej przyjemnie. Z tego powodu dobrze jest postawić na lekkie kocyki wykonane z przewiewnego materiału albo po prostu tetrową pieluszkę.

Biorąc pod uwagę materiały, z jakich powinny być wykonane ubranka do snu, najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest postawienie na bawełniane. Naturalne materiały pozwolą skórze dziecka oddychać i nie doprowadzą do przegrzania.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.