Adidasy męskie – jak wybrać odpowiednie?

Adidasy męskie – jak wybrać odpowiednie? [1]
Adidasy męskie – jak wybrać odpowiednie? [2]
Adidasy męskie – jak wybrać odpowiednie? [3]
Adidasy męskie – jak wybrać odpowiednie? [4]
Adidasy męskie – jak wybrać odpowiednie? [5]

Jeśli chcesz zacząć poważnie uprawiać sport, to nie możesz kupić pierwszych lepszych butów sportowych, ponieważ mogą być niedostosowane do Twoich potrzeb oraz rodzaju stóp. Dobre adidasy męskie mają odpowiednią podeszwę, dobrze trzymają nogę, są lekkie i wygodne. Wiele zależy jednak od dziedziny sportu, którą chcesz uprawiać. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie adidasy męskie.

Buty sportowe do biegania

Buty sportowe do biegania są skonstruowane inaczej niż uniwersalne buty sportowe, dlatego zdecyduj się na nie wyłącznie wtedy, gdy Twoja aktywność faktycznie sprowadza się w dużej mierze do biegania lub chodzenia. Adidasy do biegania mają specjalnie skonstruowaną podeszwę, która ułatwia prawidłowe stawianie kroków i wspiera ruch „pięta-palce". Dobrze dobrane i dopasowane buty sportowe powinny być wygodne i zapewnić biegającemu komfort. Równie istotne jest również zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Uniwersalne buty sportowe

Jeśli Twoja aktywność sportowa skupia się wokół sportów typu siłownia czy sporty walki, to lepiej kup uniwersalne buty sportowe. Są lepiej przystosowane do sportów statyczno-dynamicznych, balansowania i przenoszenia ciężaru ciała z nogi na nogę. Podeszwa powinna zapewnić dobrą przyczepność do podłoża, również na sali gimnastycznej oraz ustabilizować całe ciało, zmniejszając ryzyko upadku. Warto też sprawdzić, czy wybrany model adidasów ma amortyzację. Dodatkowa poduszka żelowa w podeszwie zmniejsza ryzyko kontuzji.

Rodzaj stopy ma znaczenie

Oczywiście istnieją znaczne różnice w budowie stóp różnych osób. Niektórzy mają wysokie podbicie, inni mają bardzo wąskie stopy, a jeszcze inni płaskostopie. W zależności od typu stóp, podeszwa będzie się inaczej obciążona, co z kolei oznacza, że będzie się ścierać w innych miejscach. Warto sprawdzić podeszwę starych butów i na tej podstawie ocenić, gdzie jest kładziony największy nacisk i pod tym kątem dobrać najlepsze buty z odpowiednią podeszwą. W ten sposób zapewnisz sobie dużo większy komfort i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów sportowych?

Adidasy męskie muszą być dopasowane do stopy i ściśle do niej przylegać. Nie mogą jednak cisnąć. O ile pięta powinna być usztywniona i unieruchomiona, o tyle duży palec u nogi powinien mieć swobodę ruchu. Żeby mieć pewność, że kupuje się buty w odpowiednim rozmiarze, należy przymierzać je w sportowych skarpetkach do ćwiczeń. W ten sposób zyskuje się pewność, że buty nie są za luźne lub zbyt ciasne. Koniecznie trzeba się przejść po sklepie, warto też kilka razy podskoczyć lub wykonać jakieś proste ćwiczenia. Jeśli w którymkolwiek momencie adidasy będą niewygodne, to nie należy ich kupować. Obuwie sportowe nie powinno się rozdeptywać i nie da się go rozchodzić.

Istotną rzeczą, o której często się zapomina jest fakt, że podczas wysiłku puchną nogi. Oznacza to, że lepiej pójść na zakupy wczesnym wieczorem, gdy stopy są zmęczone i lekko opuchnięte po całym dniu. Dzięki temu zyskuje się pewność, że nawet po treningu buty nie będą za ciasne.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.