Jak wybrać idealny płaszcz męski na jesień i zimę?

Jak wybrać idealny płaszcz męski na jesień i zimę? [1]
Jak wybrać idealny płaszcz męski na jesień i zimę? [2]
Jak wybrać idealny płaszcz męski na jesień i zimę? [3]
Jak wybrać idealny płaszcz męski na jesień i zimę? [4]
Jak wybrać idealny płaszcz męski na jesień i zimę? [5]
Jak wybrać idealny płaszcz męski na jesień i zimę? [6]
Jak wybrać idealny płaszcz męski na jesień i zimę? [7]

Każdy elegancki mężczyzna powinien mieć w swojej szafie przynajmniej jeden elegancki płaszcz na sezon jesienno-zimowy. Wybór modeli tego typu odzieży jest spory, lecz, na szczęście, pewne kanony mody męskiej nie zmieniają się znacząco z biegiem lat.

Podstawowe rodzaje płaszczy jesienno-zimowych

Płaszcz jednorzędowy

Jak sama nazwa wskazuje, jest to płaszcz wyposażony w jeden rząd guzików. Jego historia sięga wieku XVIII, kiedy to chętnie nosili go żołnierze wojsk lądowych. Wówczas najczęściej występował on w wersji za kolano, jako że zapewniała ona perfekcyjną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Obecnie największą popularnością cieszą się płaszcze jednorzędowe sięgające do kolan. Tego typu fason wyszczupla optycznie sylwetkę, w związku z tym bardzo dobrze będą prezentować się w nich krępi panowie chcący odjąć sobie kilka kilogramów.

Płaszcz jednorzędowy występuje w kilku odmianach. Zalicza się do nich:

 • Cromble - płaszcz o prostym fasonie sięgający za kolano. Posiada kołnierz ze skierowanymi ku górze wyłogami, który eksponuje koszulę i krawat.
 • Cover coat - posiada charakterystyczne cztery linie szwów na mankietach i w klasycznej wersji występuje występuje w kolorze brązowym.
 • Loden coat - płaszcz sięgający za kolano, który zamiast wyłogów posiada odwrócony kołnierz. Produkuje się go z wełny i/lub alpaki.

Płaszcz dwurzędowy

Płaszcz z dwoma rzędami guzików, którego największa popularność przypadła na epokę wiktoriańską, kiedy to pełnił funkcję płaszcza militarnego. Większość klasycznych modeli sięgała za kolano. Jako że płaszcz dwurzędowy dodaje kilogramów, najlepiej sprawdzi się na szczupłej sylwetce.

Wśród płaszczy dwurzędowych można wyróżnić:

 • Trencz - płaszcz przewiązywany w talii, ze ściąganymi paskami materiału przy nadgarstkach i pagonami na ramionach. Klasyczna jego wersja produkowana jest z bawełny.
 • Ulster coat - płaszcz z rękawami zakończonymi mankietami i wyłogami kołnierza skierowanymi w dół. Tradycyjnie noszono go z sięgającą za ramiona peleryną.
 • Polo coat - płaszcz wykonany z wielbłądziej wełny, który posiada kołnierz z wyłogami skierowanymi w dół.
 • Great coat - prosty, sięgający za kolano płaszcz z pagonami na ramionach i głębokimi kieszeniami. Produkuje się go z grubej, ciężkiej wełny.

Dobór płaszcza jesienno - zimowego do sylwetki

Nawet najbardziej elegancki płaszcz nie będzie się dobrze prezentował, jeżeli nie zostanie odpowiednio dopasowany do sylwetki. Oto kilka przydatnych porad na ten temat:

 • Posiadacze klasycznej męskiej sylwetki przypominającej odwrócony trójkąt mają pełną dowolność, jeżeli chodzi o dobór płaszcza.
 • Panowie bardzo szczupli, którzy chcąc dodać sobie kilogramów, najlepiej prezentować będą się w płaszczu o luźnym fasonie, wykonanym z wzorzystego materiału z pagonami na ramionach i dużą ilością kieszeni. Zrezygnować powinni natomiast z modeli przylegających do ciała.
 • W przypadku mężczyzn o krępej budowie, najlepiej sprawdzą się dopasowane, lecz nie obcisłe, fasony i płaszcze przewiązywane w pasie. Ci, których największym problemem jest brzuch, wybrać powinni krótszy płaszcz z pagonami i kieszeniami piersiowymi, które skutecznie odciągną uwagę od okolic pasa.
 • Panowie, których problemem są wąskie ramiona, zaopatrzyć powinni się w model z wszywanymi poduszkami lub pagonami, które optycznie je poszerzą.

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.