Koszula z krótkim rękawem - hit czy kit?

Koszula z krótkim rękawem - hit czy kit? [1]
Koszula z krótkim rękawem - hit czy kit? [2]
Koszula z krótkim rękawem - hit czy kit? [3]
Koszula z krótkim rękawem - hit czy kit? [4]
Koszula z krótkim rękawem - hit czy kit? [5]

Z nadejściem cieplejszych dni nastaje czas, gdy sięga się do szafy po cieńsze, letnie ubrania. Jednym z kontrowersyjnych elementów męskiej garderoby, zarezerwowanym na upalne dni, jest koszula z krótkim rękawem. Ten rodzaj koszuli ma zarówno wiernych zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Po której stronie leży słuszność? Czy koszula z krótkim rękawem może być atrybutem dobrze ubranego mężczyzny czy jest wyłącznie symbolem kiczu i złego smaku?

Klasyka męskiej elegancji?

Koszule z krótkim rękawem mają stosunkowo długi i całkiem szlachetny rodowód. Ich historia zaczyna się ponad 100 lat temu i związana jest z kilkoma różnymi aspektami życia.

Pierwszym z nich jest sport. Słynny tenisista Rene Lacoste wypromował ten rodzaj koszuli, nosząc ją już w późnych latach dwudziestych XX wieku. Koszule z krótkim rękawem były też popularnym elementem strojów myśliwych oraz podstawowym elementem odzienia dla osób wybierających się w tropikalne rejony świata.
Omawiane koszule stały się również elementami mundurów dla żołnierzy państw kolonialnych, stacjonujących w krajach o gorącym klimacie.

Tak oto prezentowały się początki opisywanego tu elementu męskiej garderoby. Na ugruntowanie pozycji koszul z krótkim rękawem miały Stany Zjednoczone. Ten rodzaj koszuli stał się bowiem obowiązkową częścią składową ubioru roboczego pracowników biurowych.

Kiedy nosić koszulę z krótkim rękawem?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się banalna - wtedy, gdy jest ciepło. Niestety w rzeczywistości nie jest aż tak proste. Dlatego właśnie przytoczone zostały przykłady z historii, aby pokazać w jakich okolicznościach zrodziła się sama idea tego typu koszuli i, aby w razie wątpliwości, powrócić do tych źródeł w poszukiwaniu odpowiedzi.

Koszula z krótkim rękawem będzie dobrym wyborem na plażę. Do tego szorty, klapki, a na głowę kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Wakacyjne klimaty to, ogólnie, naturalne środowisko dla omawianego tu typu koszuli, tak więc bez obawy można zakładać ją w takich okolicznościach.

Innym przykładem sytuacji, gdy założenie koszuli z krótkim rękawem nie jest bluźnierstwem to np. jazda na rowerze czy inna, podobna do tej aktywność. Dzięki temu elementowi ubioru możliwe będzie stworzenie czegoś na kształt "swobodnej elegancji".

Tylko dla koszul z długim rękawem

Wiedząc, na jakie okazje można zdecydować się na krótki rękaw, warto pamiętać i podkreślić, kiedy jest on absolutnie nieodpowiedni.

Najczęściej spotykanym przypadkiem jest zakładanie koszuli z krótkim rękawem pod marynarkę. Powód - "jest ciepło, a poza tym i tak nie widać" i wszystko wydaje się w porządku. Otóż nie!

Po pierwsze marynarka to typowy element ubioru zakładany na okazje, gdy wymagana jest, mówiąc wprost, większa elegancja i bardziej formalny strój. Natomiast koszula z krótkim rękawem to całkowite zaprzeczenie tej idei. Jeśli więc sytuacja tego wymaga, należy poświęcić komfort na rzecz bardziej formalnego wyglądu. A jeśli można sobie pozwolić na "luz" i zakłada się koszulę z krótkim rękawem - trzeba zrezygnować z marynarki.
Decyzja w tym momencie jest prosta - albo jest nam za gorąco i wybieramy koszulę z krótkim rękawem, albo nie i zakładamy klasyczny zestaw, czyli koszulę z długim rękawem i marynarkę.
Koszula z krótkim rękawem i marynarka to jak kalesony zakładane do szortów. Co więcej, nawet argument "że i tak nie widać" jest chybiony. Dobrze skrojona marynarka powinna delikatnie odsłaniać mankiety koszuli. Oczywiście w przypadku krótkiego rękawa, nie ma możliwości, by taka sytuacja zaszła.

Nie można również zapominać o uroku podwiniętych rękawów. Klasyczna koszula z podwiniętymi rękawami potrafi wyglądać świetnie. Dlatego też, warto się zastanowić czy nie zdecydować się na taką właśnie opcję

Jaka powinna być idealna koszula z krótkim rękawem?

Koszula z krótkim rękawem nie jest zapewne typowym klasykiem męskiej garderoby. W wielu sytuacjach jej noszenie nie będzie wskazane, aczkolwiek są i takie, gdzie sprawdzi się idealnie. Pamiętać jednak należy, że tak jak w przypadku większości ubrań, o ostatecznym efekcie decydować będzie odpowiednie dobranie rozmiaru i proporcji, tak aby koszula pasowała do sylwetki i podkreślała naturalną budowę ciała.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze koszuli z krótkim rękawem? Po pierwsze powinna ona być wykonana z lekkiego i przewiewnego materiału. Ostatecznie ma w niej być chłodniej niż w klasycznej koszuli, dlatego też odpadają wszelkie przeróbki koszul z długim rękawem, uszyte z "gęstych" tkanin. Takiemu rozwiązaniu należy powiedzieć zdecydowane nie.

Drugim niezwykle ważnym elementem jest długość i szerokość rękawa. Nie może być on ani za długi i sięgać do łokcia, ani zbyt krótki i odsłaniać połowę bicepsa. Nie mniej ważna jest również szerokość. Rękaw nie może być zbyt luźny i powiewać na wietrze niczym chorągiew. Stosunkowo bezpiecznym wyborem będzie szczególnie koszula w stylu militarnym, z szerokim mankietem.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.