Wybierasz się na wakacje? Nie zepsuj ich poparzeniami słonecznymi

Wybierasz się na wakacje? Nie zepsuj ich poparzeniami słonecznymi [1]
Wybierasz się na wakacje? Nie zepsuj ich poparzeniami słonecznymi [2]
Wybierasz się na wakacje? Nie zepsuj ich poparzeniami słonecznymi [3]
Wybierasz się na wakacje? Nie zepsuj ich poparzeniami słonecznymi [4]
Wybierasz się na wakacje? Nie zepsuj ich poparzeniami słonecznymi [5]

Rumień, ból, łuszczenie się skóry, a niekiedy nawet gorączka, nudności i wymioty – to jedne z objawów poparzenia słonecznego. Niestety stan taki może skutecznie uprzykrzyć każde, nawet najlepsze wakacje. Dlatego warto się przed tym zabezpieczyć! Poniżej garść cennych podpowiedzi. Skorzystaj z nich, by chronić siebie i swoich najbliższych.

Sposoby na oparzenia – znane i sprawdzone

Popularne poparzenia słoneczne to inaczej oparzenia termiczne. Odpowiada za nie zbyt długie narażanie skóry na działanie promieniowania UVB. Chodzi tu zwłaszcza o długość fali od 295 do 315 nm. Powodują one rozszerzenie się naczyń krwionośnych w skórze, stąd obecność charakterystycznego rumienia. Oparzenie widoczne staje się po upływie około 4 do 6 godzin od ekspozycji ciała na słońce. Największe nasilenie zauważalne jest po 12-24 h.

Aby do tego nie doszło, trzeba unikać eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych w porach okołopołudniowych, szczególnie między godziną 11 i 15. Podczas tej pory dnia należy zupełnie zrezygnować z opalania.

Co więcej, jeżeli wychodzimy wówczas na zewnątrz, musimy mieć na sobie odzież, która zakryje wrażliwe części ciała (ramiona, uda, dekolt). Przydadzą się także okulary i nakrycie głowy. Ubrania muszą być zrobione z materiału, który nie przepuszcza światła. Nie zaleca się, aby były mokre i obcisłe.

Ryzyko wystąpienia oparzeń termicznych zostanie zminimalizowane, kiedy użyjesz specjalnych preparatów z filtrami ochronnymi – trzeba mieć je ze sobą w każdej podróży. Jak działają takie środki?

Filtry przeciwsłoneczne – poznaj te najpopularniejsze

Wyróżniamy dwa rodzaje filtrów. Najbardziej znanymi są chemiczne i fizyczne. Te pierwsze absorbują promieniowanie ultrafioletowe i na poziomie molekularnym osłabiają jego siłę. Przykładami są: cynamoniany, benzofenony oraz aminobenzony.

Filtry fizyczne blokują światło i je odbijają. Wśród tych najczęściej wykorzystywanych znajdują się: tlenek cynku, tlenek żelaza, krzemian magnezu. Trzeba pamiętać, że – aby preparat miał szansę zadziałać – musimy nałożyć go odpowiednio dużo. Przyjmuje się, że powinno to być 2 mg/cm2.

Łącznie jest to minimum 36 gramów kremu przeciwsłonecznego, co w przełożeniu daje sześć pełnych łyżeczek produktu. Środek ochronny nakładamy co kilka godzin i po każdej kąpieli w wodzie. To bardzo ważne szczególnie w przypadku małych dzieci.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.