Zadbane dłonie, czyli pielęgnacja dłoni i paznokci

Zadbane dłonie, czyli pielęgnacja dłoni i paznokci [1]
Zadbane dłonie, czyli pielęgnacja dłoni i paznokci [2]
Zadbane dłonie, czyli pielęgnacja dłoni i paznokci [3]
Zadbane dłonie, czyli pielęgnacja dłoni i paznokci [4]
Zadbane dłonie, czyli pielęgnacja dłoni i paznokci [5]

Prace domowe przy użyciu detergentów oraz dużej ilości wody, nie wpływają korzystnie na kondycję dłoni i paznokci. Skóra staje się szorstka, zaczerwieniona i piecze. Jak skutecznie pielęgnować tę część ciała?

Zadbanie o dobrą kondycję dłoni oraz paznokci to jedyny sposób, który może uchronić nas przed dotkliwymi skutkami eksponowania delikatnej skóry dłoni na działanie agresywnych środków czyszczących i mocno wysuszających mydeł. Wprawdzie w wirze codziennych porządków możemy zabezpieczyć się poprzez stosowanie delikatnych lub ekologicznych detergentów do czyszczenia rąk lub zakładanie gumowych rękawiczek w trakcie mycia naczyń, jednak te działania nie zawsze są wystarczające. Zachęcamy do lektury niniejszego artykułu wszystkie osoby, które marzą o pięknych i wypielęgnowanych paznokciach oraz delikatnej skórze dłoni.

Zadbaj o kondycję paznokcia

Paznokcie to część ciała, która w szybki sposób zdradza kondycję niemal całego organizmu. Brak witamin i minerałów oraz stres i niehigieniczny tryb życia szybko odbiją się na ich wyglądzie. Pazurki tracą swój naturalny blask, zaczynają się rozdwajać oraz łamać. Dodatkowo, na ich niekorzyść działają nasze niezdrowe nawyki takie jak palenie papierosów czy obgryzanie. Rozwiązaniem tutaj może być przede wszystkim zmiana stylu życia i postawienie na wartościowe posiłki, jednak trzeba pamiętać, że przyjmowanie dobroczynnych składników odżywczych i ich wpływ na stan paznokcia są widoczne dopiero po dłuższym okresie czasu. Dla uzyskania szybkich efektów możemy posłużyć się kosmetykami.

W sklepach internetowych firm popularnych oraz profesjonalnych można spotkać się z różnego rodzaju produktami pielęgnacyjnymi do stosowania na paznokciach. Do najpopularniejszych należą odżywki, przypominające swoją konsystencją lakier do paznokci. Zazwyczaj w swoim składzie mają one składniki przyspieszające wzrost pazurków oraz kompleksy witamin (A+E), wpływających na nie korzystnie. W zależności od efektu, który chcemy uzyskać, można spotkać się z odżywkami standardowymi (wzmacniają i dodają blasku) oraz tymi do zadań specjalnych. Te ostatnie mogą występować w formie kolorowego lakieru do paznokci wzbogaconego witaminami lub zawierać wyjątkowo duże stężenie dobroczynnych składników, dzięki czemu mają wspomagać odbudowę i regenerację pazurków po agresywnych zabiegach stylizacyjnych, na przykład żelowaniu.

Osobną grupą kosmetyków pielęgnacyjnych do paznokci są tak zwane masełka. Mają one konsystencję tłustego balsamu, który trzeba rozprowadzić na płytce paznokcia i wmasować. Podobnie jak odżywki, zawierają witaminy.

Aby zadbać o idealny wygląd paznokci, warto stosować się do kilku zasad, których należy przestrzegać podczas wykonywania zabiegu manicure w domu. Ważne jest, aby porzucić metalowe narzędzia (cążki oraz pilniki) na rzecz akcesoriów oraz technik pielęgnacyjnych o mniej inwazyjnym charakterze. Kosmetyczki zalecają, aby nie wycinać zbyt mocno skórek za pomocą cążek, a zamiast tego stosować preparaty do ich usuwania. Takie kosmetyki mają za zadanie „rozpuścić" błonkę pokrywającą paznokieć, dzięki czemu można pozbyć się jej za pomocą plastikowego radełka lub drewnianego patyczka. Z kolei metalowe pilniki mogą powodować zbyt duże uszkodzenia płytki. Idealne dla pazurków naturalnych są pilniki papierowe (najlepiej o ziarnistości 180). Warto również pamiętać, że paznokcie powinno się piłować tylko w jedną stronę - to działanie pozwoli na domkniecie łuski i nie dopuści do powstawania mikrourazów prowadzących do ich rozwarstwiania się.
Odpowiednie narzędzia do opracowywania paznokci i produkty pielęgnacyjne znajdują się w sklepach internetowych.

Pielęgnowanie skóry dłoni

Podobnie jak w przypadku paznokci, również o skórę dłoni można zadbać przy pomocy opracowanych w tym celu produktów pielęgnacyjnych. Ze względu na to, że ma ona niewiele gruczołów łojowych oraz tkanki tłuszczowej, podczas codziennego mycia rąk mydłem traci ona swój płaszcz lipidowy, co poddaje ją działaniu agresywnych czynników zewnętrznych i powoduje powstawanie zaczerwienień.

Na szczęście, dzięki codziennej pielęgnacji możemy uniknąć takiego stanu. Wystarczy zaaplikować krem do rąk każdorazowo po zamoczeniu rąk w wodzie. Dobrze jest wybierać specyfik o działaniu nawilżającym, w którego składzie znajdą się takie składniki jak: wazelina i gliceryna (mają właściwości ochronne), aloes, alantoina lub silikon. Regularne stosowanie powinno przywrócić właściwą kondycję dłoniom w zaledwie kilka dni.

Co jednak zrobić w przypadku, kiedy skóra pozostaje sucha? Najlepszym sposobem będzie przeprowadzenie domowej kuracji regeneracyjnej. W tym celu należy wymasować dłonie wybranym przez siebie peelingiem przeznaczonym do tej części ciała (ewentualnie peelingiem do twarzy, ponieważ jego działanie jest łagodniejsze niż kosmetyku przeznaczonego do ciała), nałożyć grubą maskę kremu regeneracyjnego lub odżywczego albo maski do rąk i włożyć do specjalnych rękawiczek przeznaczonych dla tego typu zabiegów. Dla zwiększenie afektów działania kosmetyków, można na dłonie nałożyć woreczki foliowe i dopiero wtedy wsunąć je w rękawice.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.