Dlaczego należy stosować specjalne kosmetyki do higieny intymnej?

Dlaczego należy stosować specjalne kosmetyki do higieny intymnej? [1]
Dlaczego należy stosować specjalne kosmetyki do higieny intymnej? [2]
Dlaczego należy stosować specjalne kosmetyki do higieny intymnej? [3]
Dlaczego należy stosować specjalne kosmetyki do higieny intymnej? [4]
Dlaczego należy stosować specjalne kosmetyki do higieny intymnej? [5]

Higiena intymna to nie tylko regularne mycie, ale również stosowanie odpowiednio dobranych do tego celu kosmetyków. Specjalne substancje pozwolą uchronić się przed infekcjami i podrażnieniami.

Poziom PH w pochwie plasuje się pomiędzy 3,5 a 4,4. Taki odczyn oznacza naturalną ochronę przed wszelkiego rodzajami drobnoustrojami oraz zarazkami. Kwaśne środowisko nie pozwala im się namnażać, dzięki czemu kobiety są naturalnie chronione. Aby zwiększyć poziom tej ochrony, warto postawić na specyfiki, które w swoim składzie zawierają substancje o kwaśnym PH, na przykład kwas mlekowy.

Dlaczego mydło nie jest dobrym rozwiązaniem?

Jak już zostało wspomniane, kwaśny odczyn pochwy zapewnia ochronę przed bakteriami i drobnoustrojami. Z kolei zwyczajne mydło, które można znaleźć w każdej łazience, wykazuje poziom PH w wysokości powyżej 7 PH i niekiedy dochodzi nawet do 9 PH. Na jego korzyść można stwierdzić, że doskonale usuwa brud, jednak wraz z jego cząsteczkami pozbywamy się również dobroczynnej, kwaśnej warstwy. Ta z kolei odbudowuje się, ale trwa to kilka godzin, w trakcie których narządy intymne są narażone na infekcje oraz podrażnienia (substancje zapachowe oraz barwiące mają to do siebie, że mogą wywoływać uczulenia). Mydło sprawia, że błona śluzowa wysusza się i jest przez to narażona na uszkodzenia.

Płyn do higieny intymnej

Dla zachowania zdrowia intymnego bardzo ważne jest utrzymanie kwasowego środowiska narządów rodnych. Z tego powodu z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju płyny oraz żele przeznaczone do higieny intymnej, które w swoim składzie zawierają składniki wspomagające funkcjonowanie naturalnej bariery ochronnej kobiety. Kosmetyki do higieny intymnej dbają o to, aby kwaśny odczyn warstwy ochronnej został utrzymany. Niekiedy zawierają również dobroczynne bakterie. Te ostatnie są bardzo ważne, szczególnie w przypadku, kiedy nasz organizm jest osłabiony, na przykład po chorobie, i przez to bardziej narażony na powstawanie infekcji.

Warto także wiedzieć, że na poziom kwasowości naturalnej warstwy ochronnej wpływa wiele czynników. Przede wszystkim zmieniają go menstruacja, ciąża, przyjmowanie antybiotyków, a także noszenie niewłaściwej bielizny, czy uprawianie sportu. Każdy z nich może przyczynić się do zmian w obrębie flory bakteryjnej w pochwie i doprowadzić do powstania wszelkiego rodzaju infekcji i podrażnień. Szczególnie niewskazana jest tutaj bielizna wykonana ze sztucznych włókien. Sprawia ona, że bardziej się pocimy. Ponadto, ogranicza przewiewność. Co ciekawe, nawet pranie bielizny uszytej z naturalnych tkanin może wpływać na osłabienie tejże ochrony, jeśli płuczemy ją w zmiękczającym płynie. W przypadku spadku odporności, stresu lub zmęczenia, jesteśmy bardziej narażone na infekcje ze względu na wzmożone namnażanie się złych bakterii.

Co powinien zawierać płyn do higieny intymnej?

Bardzo ważne jest, aby płyn do higieny intymnej zawierał dobroczynne substancje oraz drobnoustroje, które pomogą nam zachować optymalny, kwasowy poziom PH pochwy. Dodatkowo, może w swoim składzie posiadać również składniki, które będą wspomagać działanie dobrych bakterii.

Najważniejszymi bakteriami, które powinny znaleźć się w płynie do higieny intymnej, są pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus). Kwas mlekowy, który produkują, wpływa na kwasowość środowiska pochwy. Ich zadaniem jest przeciwdziałać skutkom oddziaływania złych bakterii.

W płynie do higieny intymnej powinny znajdować się również prebiotyki. Mają one określone zadanie do wypełnienia – pobudzają wzrost i aktywność bakterii, których obecność jest korzystna dla organizmu. Do jednych z bardziej popularnych prebiotyków należą skrobia, polisacharydy oraz oligosacharydy. Pomagają one przyspieszyć namnażanie się flory bakteryjnej i chronią przed rozwojem złych bakterii.

Prebiotyki, probiotyki oraz pałeczki kwasu mlekowego są istotnymi składnikami środków do higieny intymnej przeznaczonych dla pań, które cierpią z powodu nawracających infekcji grzybiczych i drożdżakowych. Tego typu kosmetyki mają działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne.

W składzie mogą pojawić również D-Panthenol oraz zioła. Pierwszy z nich jest zbawienny w przypadku kobiet, które odczuwają suchość pochwy. Ta substancja przyśpiesza regenerację otarć, działa nawilżająco oraz łagodzi podrażnienia i niweluje uczucie pieczenia. Z kolei naturalne wyciągi z ziół (lukrecja, żurawina, kora dębu, rumianek, szałwia, i wiele innych) mają działanie łagodzące i przeciwbakteryjne. Wpływają korzystnie nie tylko na narządy rodne, ale także na drogi moczowe.

Jak wybrać odpowiedni specyfiki?

W kwestii dobrania płynu do higieny intymnej najważniejszym kryterium jest wiek. W przypadku nastolatek i młodych kobiet, które najbardziej narażone są na otarcia i wszelkiego rodzaju podrażnienia, lepszym produktem będzie ten o działaniu łagodzącym, który jednocześnie będzie działał odświeżająco. Z kolei dla pań dojrzalszych poleca się produkty wykazujące właściwości nawilżające.

Osobną kategorią są płyny dla kobiet w trakcie menopauzy. Mają one unikalne składy, dzięki którym zwiększa się komfort, poczucie świeżości oraz czystości. Podobnie, zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji intymnych.

Płyny do higieny intymnej dla kobiet w ciąży są przede wszystkim hipoalergiczne, działają antywirusowo oraz antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. W swoim składzie zawierają przede wszystkim kwas mlekowy oraz naturalne wyciągi o działaniu nawilżającym (na przykład melisę).


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.