Baza pod makijaż. Rodzaje i właściwości

Baza pod makijaż. Rodzaje i właściwości [1]
Baza pod makijaż. Rodzaje i właściwości [2]
Baza pod makijaż. Rodzaje i właściwości [3]
Baza pod makijaż. Rodzaje i właściwości [4]
Baza pod makijaż. Rodzaje i właściwości [5]

Baza pod makijaż, nazywana również primerem, to kosmetyk, który powinien się znaleźć w każdej damskiej kosmetyczce. Jest on bowiem w stanie nie tylko utrwalić makijaż, lecz również wygładzić skórę i zatuszować przebarwienia czy niedoskonałości cery. Przedłużenie trwałości make-up'u jest tu możliwe dzięki ograniczeniu bezpośredniego kontaktu skóry z podkładem. Za sprawą bazy makijaż przetrwać może nawet 12 godzin!

Rodzaje baz pod makijaż

  • Silikonowe - z tego typu produktami spotkać można się najczęściej. Silikony są silnie okluzyjne, co oznacza, że tworzą na skórze nieprzepuszczalną warstwę, która prowadzić może do zatkania porów czy namnażania się bakterii. Do ich usunięcia niezbędne będzie zastosowanie tłuszczów. Bazy silikonowe najlepiej współgrają z wodnymi, lekkimi podkładami. Nigdy nie należy aplikować ich na produkty wodoodporne, które przeważnie posiadają już w swoim składzie silikony. Bazy tego typu są polecane posiadaczkom cery suchej i dojrzałej.
  • Olejowe - działają w podobny sposób, co silikonowe - tworzą na skórze warstwę, do której przylega podkład. Głównym ich składnikiem jest gliceryna, która posiada właściwości nawilżające i higroskopijne. Najlepiej stosować je w towarzystwie lekkich podkładów lub suchych, mineralnych. Podkłady olejowe nadają się do cery zarówno suchej, jak i tłustej.
  • Żelowe - posiadają właściwości nawilżające, wygładzają cerę, redukują widoczność porów i nie tworzą tłustego filmu na skórze. Można je stosować zarówno z podkładami trwałymi, jak i mineralnymi. Zaleca się je posiadaczkom cery tłustej, a to ze względu na fakt, że ograniczają nadmierne wydzielanie sebum.
  • Zastygające - ich główny składnik stanowi talk, azotek, boru, aluminium lub krzemian magnezowo - aluminiowy. Tworzą na skórze warstwę absorbującą sebum i redukującą widoczność porów dając efekt matujący. Niestety, trudno się je rozprowadza i zmywa. Najlepiej sprawdzą się u osób o cerze tłustej.
  • Z krzemionką - podobnie jak zastygające, również posiadają matujące działanie. Oprócz tego, wygładzają cerę i redukują widoczność niedoskonałości skóry. Najlepiej współgrają z lekkimi podkładami.
  • Koloryzujące - pełnią różne funkcje, w zależności od swojej barwy. Zielone neutralizują przebarwienia i czerwone plamki, niebieskie wyrównują kolor zaczerwienionej cery, fioletowe redukują żółtawy odcień skóry, morelowe zmniejszają widoczność sińców pod oczami, brzoskwiniowe poprawiają koloryt ziemistej i bladej cery, białe - rozświetlają skórę twarzy.
  • Pod cienie do powiek - nie tylko przedłużają ich trwałość, lecz również wygładzają powieki i tuszują ich ciemny kolor lub znajdujące się na nich sińce.
  • Pod tusz do rzęs - zapobiegają szybkiemu ścieraniu się tuszu. Do wyboru mamy tu bazy białe lub bezbarwne.

Prawidłowe nakładanie bazy pod makijaż

Zanim zaaplikujemy bazę, dokładnie oczyśćmy twarz i nałóżmy na nią krem nawilżający. Wystarczająca ilość produktu to taka, która swoją wielkością odpowiada ziarnku grochu. Nakłada się ją rozprowadzając od środka na zewnątrz twarzy. Powinna ją ona pokryć cienką, niewyczuwalną warstwą. Zanim przejdziemy do nakładania kolejnych produktów, poczekajmy aż baza całkowicie się wchłonie.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.