Architektura perfum - nuty zapachowe

Architektura perfum - nuty zapachowe [1]
Architektura perfum - nuty zapachowe [2]
Architektura perfum - nuty zapachowe [3]
Architektura perfum - nuty zapachowe [4]
Architektura perfum - nuty zapachowe [5]

W świecie perfum wyróżnić można ponad 35 tysięcy substancji zapachowych, a każda buteleczka stanowi mieszankę około 30 składników. W jaki sposób można je podzielić i czym charakteryzuje się każda z nut?

Trzy główne nuty

W skład perfum wchodzą trzy podstawowe nuty zapachowe, z których każda ma inny czas utleniania. Na samym początku wyczuwalna jest tak zwana nuta główna, czyli nuta głowy. W drugiej kolejności poczuć można nutę środkową, nazywaną także nutą serca, a na samym końcu, nutę głębi, inaczej bazy.

Nuta głowy - czujemy ją od razu po otwarciu flakonu perfum. Przeważnie to właśnie ona decyduje o tym, czy dany zapach nam się spodoba i czy zdecydujemy się na jego kupno. Nuta głowy początkowo jest bardzo intensywna, lecz bardzo szybko się ulatnia - jest wyczuwalna na skórze od 15 do 30 minut. Dominują tu nuty owocowe nadające całości świeżości i lekkości.

Nuta serca - wyczuwalna po około 10 minutach od spryskania skóry perfumami. Stanowi połączenie dwóch pozostałych nut tworząc bukiet oraz decydując o charakterze danego zapachu. Jej zapach utrzymuje się na skórze około dwóch godzin. Najważniejsze składniki w nucie serca to aromaty korzenne i kwiatowe.

Nuta bazy - czujemy ją po upływie około 20 minut. Mimo, że jest nutą o małej intensywności, decyduje o całości kompozycji zapachowej i jej charakterze, przez co niekiedy nazywana jest nutą głębi. Odpowiada również za trwałość zapachu. Nuta bazy ulatnia się bardzo długo i jest wyczuwalna przez kilkanaście godzin, a niekiedy nawet kilka dni. W jej skład wchodzą różnego rodzaju przyprawy korzenne i drzewne oraz wanilia, piżmo i cybet.

Wybierając perfumy, warto pamiętać, że zupełnie inaczej pachną one, gdy znajdują się we flakonie i kiedy zostanie spryskana nimi skóra. Ta sama kompozycja u każdego z nas prezentować może się zupełnie inaczej, co związane jest z różnym pH skóry.

Kompozycje zapachowe

Poszczególne zapachy perfum podzielić można również pod kątem dominujących tam kompozycji zapachowych. Do najpopularniejszych z nich zalicza się:

  • zapachy kwiatowe, gdzie, jak sama nazwa wskazuje, dominują nuty kwiatowe. Przy ich komponowaniu najczęściej wykorzystuje się różę, jaśmin, fiołek, kwiat pomarańczy oraz gardenię,
  • zapachy cytrusowe - świeże, o właściwościach energetyzujących i pobudzających. W ich skład wchodzi cytryna, pomarańcza, limonka oraz mandarynka,
  • zapachowy orientalne, charakteryzujące się ciepłą i energetyczną barwę. Stanowią połączenie wanilii z piżmem oraz nutami drzewnymi i kwiatowymi,
  • zapachy drzewne - wykorzystywane podczas komponowania zapachów męskich. Bazują na paczuli, sandałowcu oraz cedrze,
  • zapachy szyprowe - ich nazwa wywodzi się od francuskiego słowa "Chypre" oznaczającego Cypr znany z bogactwa różnego rodzaju aromatów. Znaleźć można tu cytrusy, jaśmin, dąb oraz bergamotkę,
  • zapachy fougere - pochodzą z języka francuskiego i oznaczają "paproć". Do grupy tej zalicza się paprocie, mech oraz lawendę. Zapachy fougere stosuje się do komponowania zapachów męskich,
  • zapachy tytoniowo - skórzane - aromaty dymne i korzenne kojarzące się z zapachem skóry.

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.