Karafka do wina lub innych trunków. Rodzaje karafek

Karafka do wina lub innych trunków. Rodzaje karafek [1]
Karafka do wina lub innych trunków. Rodzaje karafek [2]
Karafka do wina lub innych trunków. Rodzaje karafek [3]
Karafka do wina lub innych trunków. Rodzaje karafek [4]
Karafka do wina lub innych trunków. Rodzaje karafek [5]
Karafka do wina lub innych trunków. Rodzaje karafek [6]

Karafki pełnią dwojaką funkcję - po pierwsze służą do przechowywania otwartego alkoholu, a po drugie mają pełnić rolę dekoracyjną, reprezentacyjną. Alkohol podawany z pięknie zdobionej karafki nadaje kunsztu ceremoniałowi serwowania trunku oraz dostarcza raczonym gościom pozytywnych doznań wizualnych.

Głównym materiałem do produkcji karafek jest szkło oraz kryształ. Karafki szklane zwykle posiadają mniejszą ilość zdobień i dominują wśród karafek do wina. Karafki kryształowe z kolei charakteryzują się większym bogactwem ornamentów oraz niepowtarzalnymi refleksami świetlnymi. Na specyficzny blask kryształu (szkła ołowiowego) wpływa dodatek tlenku ołowiu wprowadzany do masy szklanej, który zwiększa współczynnik załamania światła. Trzecim najpopularniejszym materiałem, z którego wytwarzane są karafki, jest ceramika. Stosowana jest ona jednakże niemal wyłącznie do karafek do sake.

Pojemność karafek zawiera się zwykle w przedziale od 0.5 do 2 litrów. Dobór odpowiedniej pojemności karafki należy uzależnić od jej przeznaczenia. Przykładowo karafka do wina powinna pomieścić przynajmniej 750 ml trunku lub wielokrotność tej objętości (1,5 litra), karafka do whisky 500 ml, 1 l lub 1.5 l, itd. Oczywiście sprzedawcy lokalni i sklepy internetowe oferują modele także o mniejszych i większych, niż standardowe, pojemnościach.

Karafka do wina

Niektóre karafki do wina spełniają jeszcze jedną dodatkową, acz niezwykle istotną funkcję. Zwane dekanterami lub karafkami z dekantacją, charakteryzują się specyficzną konstrukcją szyjki lub posiadają specjalny lejek. Dzięki temu, przy uzupełnianiu karafki winem, ulega ono napowietrzeniu, podnosząc tym samym jego walory smakowe. Karafki do wina są najpopularniejszym rodzajem w rodzinie karafek. Otwieranie wina nierzadko skutkuje uszkodzeniem korka oraz ryzykiem zanieczyszczenia jego okruszkami trunku. Karafka do wina pozwala przechować zawartość butelki w zamkniętym naczyniu i zapewnia wygodne serwowanie wina w dogodnym momencie. Samo zamknięcie karafki do wina może charakteryzować się wieloma rozwiązaniami. Spotykamy karafki otwarte - bez zamknięcia, wtedy termin spożycia wina jest krótszy (dzień lub maksymalnie kilka dni). Karafki z zamknięciem wykonanym z korka naturalnego, tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej, szkła lub kryształu.

Karafki do wina czasami dzieli się dodatkowo na dwa typy - karafki do wina białego i czerwonego. Te pierwsze zwykle charakteryzują się bardziej obłym kształtem, aczkolwiek producenci karafek nie trzymają się tutaj żadnej sztywnej konwencji. Przeważają głównie czynniki marketingowe oraz... subiektywna wizja projektantów.

Osobną, dość unikalną grupę, stanowią karafki do grzanego wina. Kształtem zbliżone do klepsydry, posiadają neoprenowe lub inne, termoizolacyjne "wdzianko", które pozwala zachować odpowiednią temperaturę grzańca podczas wieczornej, romantycznej kolacji.

Karafka do whisky

Karafki do whisky to druga najpopularniejsza, po karafkach do wina, grupa karafek alkoholowych. Idealne na prezent lub na wystawne przyjęcia w gronie najbliższych przyjaciół. Design karafki do whisky może być różnoraki, od prostych karafek o obłym kształcie, po bogato zdobione naczynia o nieregularnych konturach. Karafka do whisky posiada szklaną lub kryształową zatyczkę, umieszczaną na wcisk w otworze karafki. Stanowi ona integralny element dekoracyjny oraz zapobiega utracie aromatów i parowaniu trunku.

Zakup karafki do whisky nieodzownie łączy się z pytaniem - jaką karafkę wybrać? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, wszystko bowiem zależy od indywidualnych upodobań nabywcy. Dla jednych liczy się nowoczesna prostota i elegancja, dla innych klasyczny, mocny i wyrazisty design. Nie bez znaczenia jest również cena, która ostatecznie może zaważyć przy podjęciu decyzji zakupowej.

Karafka do brandy

Karafki do brandy, zwane również karafkami na koniak, celem afirmacji koniaku jako najbardziej reprezentatywnego gatunku brandy. Poświęciliśmy temu zagadnieniu osobny artykuł - o znaczeniu koniaku w rodzinie brandy. Karafka do brandy w gruncie rzeczy jest bliską krewną karafki do whisky. Bo i dlaczego miałoby być inaczej. Oba trunki charakteryzują się podobną mocą i wykwintnością, szczególnie bardziej leciwe egzemplarze. Oba serwowane były na dworach - francuskich i brytyjskich i oba szczyciły się i nadal szczycą niezwykłą popularnością wśród koneserów mocnych trunków. Dlatego niektóre modele karafek pełnią dwojaką funkcję - karafki na brandy lub whisky. Na wykończenie składa się szklany lub kryształowy korek.

Karafka do nalewki

Moda na nalewki w Europie rozkwitła na przełomie XVI i XVII wieku. Receptury na nalewki podkreślały znaczenie naturalnych składników, owoców, miodu i ziół wchodzących w skład trunku, a wzorce te zostały wykorzystane przy projektowaniu karafek do nalewek. Karafki do nalewek nawiązują designem do tradycji, przyjmują kształt kulisty, bulwiasty - jabłka, owocu lub zachowują bardziej współczesny wygląd, a hołd wiekowym zwyczajom wyrażają poprzez dyskretne zdobienia w formie listków, owoców lub zwierząt. Karafka do nalewki musi nawiązywać do naturalizmu, naśladowania żywej natury bez zbędnego przepychu i miejsca na dowolność interpretacji przekazu artystycznego.

Karafka do wódki

Karafki do wódki zwykle nawiązują swoim kształtem do wyglądu markowej butelki wódki. Ale bywają częste wyjątki, kiedy przyjmują bardziej pękatą formę, zbliżoną do karafek do whisky lub brandy. Często spotykanym uzupełnieniem do kompletu są kieliszki, które sprzedawane wraz z karafką do wódki, stanowią spójny zestaw o jednakowym fasonie.

Karafka do likieru

Smukłe i wysokie, bez próżnych zdobień - takimi atrybutami opisać możemy karafki do likieru. Również w tym przypadku, spotykanym dodatkiem bywa komplet kieliszków na wysokiej nóżce do likieru. Nowoczesny styl, prostota i elegancja, to główne trendy projektowe w tym segmencie produktów. Karafka do likieru to idealny gadżet, szczególnie dla kobiet, na spotkania z przyjaciółkami przy kawie, czy wieczory ze znajomymi o lekko zakrapianym charakterze. To także ciekawy pomysł na prezent dla przyjaciółki lub koneserów likieru.

Karafka do sake

Karafki do sake nawiązują do japońskiej tradycji w ten sam sposób, w jaki do europejskich tradycji naturalistycznych nawiązują karafki do nalewek. Karafka do sake przyjmuje kształt smukłego dzbanka, może posiadać ornament w formie kwiatów, roślin, figur geometrycznych lub klasycznych, japońskich motywów piśmienniczych. Liczy się prostota i tradycyjna kolorystyka - barwy białe, czarne, brązowe, czerwone, niebieskie i zielone. Nieodzownym dopełnieniem dla karafki do sake są czarki do sake, które wraz z karafką tworzą harmonijny komplet zastawy. Istotną rzeczą, jaką wyróżnia karafki do sake spośród pozostałych typów karafek, jest materiał wykonania, który został zdominowany przez ceramikę, kosztem szkła i kryształu.

Produkty

26.99
Zmień produkt
 
180.00
Zmień produkt
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.