Jak długo i w jaki sposób przechowywać otwarte wino?

Jak długo i w jaki sposób przechowywać otwarte wino 1
Jak długo i w jaki sposób przechowywać otwarte wino 2
Jak długo i w jaki sposób przechowywać otwarte wino 3
Jak długo i w jaki sposób przechowywać otwarte wino 4
Jak długo i w jaki sposób przechowywać otwarte wino 5

Kieliszek wina do obiadu, niedokończona butelka wina po romantycznej kolacji i dylemat - czy pozostawienie otwartego wina musi skutkować tym, że nie będzie nadawało się do konsumpcji? Sprawdź ile czasu możemy przechowywać otwarte wino i w jaki sposób zabezpieczyć je przed utlenieniem i zepsuciem.

Jak długo może stać otwarte wino?

Na długość okresu wina do spożycia, po jego otwarciu, wpływa kilka czynników. Zasadniczo przyjmuje się, ze termin ten wynosi od jednego dnia do tygodnia czasu.

W pierwszej kolejności należy ograniczyć kontakt wina w powietrzem. Zawarty w nim tlen rozpuszcza się w winie i reaguje z występującymi w nim polifenolami. Produktem tej reakcji jest nadtlenek wodoru, który odpowiada za utlenianie alkoholu do aldehydu octowego. Utlenienie wina obniża jego jakość, w szczególności walory smakowe i zapachowe. Wino czerwone traci żywy koloryt i staje się mętne, a wino białe ciemnieje.

Na szybkość reakcji chemicznych wpływa temperatura, w której przechowujemy otwarte wino. Jeśli korek nie uległ zbytniemu uszkodzeniu, możemy zamknąć nim butelkę i włożyć do lodówki na 2-3 dni. Poprzez uszkodzenie korka należy rozumieć jego przełamanie lub przebicie na wylot korkociągiem w ten sposób, że nie tworzy on szczelnej bariery dla powietrza.

Większą odporność na utlenianie wykazują wina wzmacniane, do których w procesie wytwarzania dodano destylowanego alkoholu, takie jak porto, sherry, czy malaga. Termin ich spożycia, przy nieuszkodzonym korku, może wynosić nawet kilka tygodni. Jednak i w tym przypadku należy zapoznać się z uwagami producentów, gdyż różne odmiany wina posiadają odmienne terminy przydatności do spożycia.

A co zrobić, gdy przetrzymamy otwarte wino i straci ono, w wyniku utlenienia i fermentacji, swoje walory smakowe? Czy jesteśmy zmuszeni do jego wylania? Odpowiedź jest prosta: nie. Wino takie możemy wykorzystać jako składnik potrawy lub dania. Wystarczy poszukać przepisu na danie z dodatkiem wina, a unikniemy marnotrawstwa. Przykładowo białe wino możemy wykorzystać do zupy cebulowej, a wino czerwone do marynat (nawet po zamrożeniu w woreczkach do lodu).

W jaki sposób przechowywać otwarte wino?

Na to pytanie po części odpowiedzieliśmy w pierwszej części tekstu. Najprostszym sposobem jest umiejętne otwieranie wina, bez uszkodzenia korka, a następnie jego ponowne zamknięcie. Takie zabezpieczenie nie jest jednak bardzo skuteczne i nie daje gwarancji pełnej szczelności dla dostępu powietrza.

Pamiętajmy także o przechowywaniu wina w lodówce lub chłodnym i nienasłonecznionym pomieszczeniu, celem spowolnienia procesów fermentacyjnych.

Stopery do wina

Stopery do wina (korki do wina, zatyczki do wina) to podstawowe akcesoria domowego sommeliera, które pozwolą zachować świeżość wina kilka dni dłużej. Dostępne w wielu odmianach, od prostych silikonowych zatyczek, po designerskie stopery ze stali nierdzewnej. W grupie tej znajdziemy ponadto korki próżniowe, które w połączeniu z pompką do wina pozwolą na odessanie powietrza z butelki wina.

Pompki próżniowe do wina

Sprzedawane zazwyczaj z kompletem korków próżniowych. Zestaw taki pozwoli na pozbycie się powietrza z butelki i wytworzenie w jej obrębie próżni. Schemat postępowania jest prosty - najpierw zakładamy korek próżniowy na otwór butelki, a następnie, przykładając do niego pompkę do wina, odsysamy powietrze zgromadzone w butelce. Korek przepuszcza powietrze tylko w jedną stronę - z butelki do otoczenia, zapobiegając tym samym jego ponownemu napływowi do butelki. Odcinamy w ten sposób dostęp tlenu do wina, który jest katalizatorem niekorzystnych reakcji chemicznych, powodujących utlenianie wina oraz utratę jego aromatów smakowych i zapachowych. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy kilka dodatkowych dni przydatności wina do spożycia.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.