Herbata po rosyjsku

Herbata po rosyjsku [1]
Herbata po rosyjsku [2]
Herbata po rosyjsku [3]
Herbata po rosyjsku [4]
Herbata po rosyjsku [5]

Receptura - niezbędne składniki

  • 5 łyżeczek herbaty
  • 1 litr wody mineralnej lub źródlanej,
  • cukier w kostkach,
  • miód,
  • konfitury.

Akcesoria do przygotowania

  • samowar,
  • dzbanek (imbryk, czajniczek) do herbaty,
  • szklanki z koszyczkiem lub porcelanowe filiżanki.

Sposób przygotowania herbaty po rosyjsku

W Rosji zwyczaj picia herbaty ma bardzo głębokie korzenie. Zgodnie z tradycją w Rosji pito gorzką herbatę. Do herbaty podawano osobno cukier w kostkach, konfitury lub miód. Do przygotowania herbaty wykorzystuje się specjalnie dedykowane naczynie zwane samowarem. Dawne samowary podgrzewały wodę w wyniku spalania węgla drzewnego, obecnie wykorzystuje się grzałki elektryczne.

Przygotowanie herbaty rozpoczynamy od zagotowania wody w samowarze. Ważne jest by doprowadzić wodę do tzw. białego wrzenia, tzn. do momentu gdy podgrzewana woda mętnieje i zaczyna szumieć (~95°C). W takiej temperaturze najlepiej zaparza się herbatę. Następnie do dzbanka do parzenia herbaty wlewamy biały wrzątek w celu nagrzania wnętrza naczynia. Po chwili wylewamy i osuszamy naczynie. Do nagrzanego dzbanka wsypujemy 5 łyżeczek herbaty (porcja na ok. 1 l napoju) i zalewamy ok. 0,5 l białego wrzątku. Dzbanek odstawiamy na samowar tak by utrzymać jego temperaturę. Do filiżanki lub szklanki nalewamy napar z dzbanka do połowy wysokości naczynia, a następnie uzupełniamy wrzątkiem (100°C) z samowaru.

Herbatę serwujemy niesłodzoną, podając osobno cukier w kostkach. Kostkę cukru kładziemy na języku i pozwalamy się jej rozpuszczać w miarę picia herbaty. Do herbaty można podać też konfitury lub miód.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.