Jak przechowywać herbatę?

Jak przechowywać herbatę? 1
Jak przechowywać herbatę? 2
Jak przechowywać herbatę? 3
Jak przechowywać herbatę? 4
Jak przechowywać herbatę? 5
Jak przechowywać herbatę? 6

Herbata to bardzo popularny na całym świecie napój, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie dnia. By susz nie stracił w krótkim czasie swojego unikalnego smaku, zapachu i właściwości, musimy pamiętać o odpowiednim jego przechowywaniu. Jakiego rodzaju pojemniki najlepiej sprawdzą się do tego celu?

Szklany słoik

Najlepiej wybierać taki, który wyposażony jest w hermetyczną uszczelkę, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że herbata przez długi czas zachowa swój aromat. Ważne jest, aby przez cały czas znajdował się on w zacienionym miejscu, bez styczności ze światłem słonecznym. Zaletą szkła jest fakt, że nie posiada zapachu, który mógłby zostać zaabsorbowany przez liście herbaty. Maksymalny czas przechowywania suszu w tego typu opakowaniu to pół roku.

Papierowa torebka

Dostępna jest ona w dwóch rodzajach: z zamknięciem strunowym oraz zawijana z zamknięciem na klips. W tego typu torebkach herbatę możemy przechowywać przez około 2-3 miesiące bez obawy o utratę jej jakości. Należy jednak pamiętać, że powinny one leżeć w zamykanej szafce bez dostępu do promieni słonecznych. Najlepiej, aby w bezpośrednim ich sąsiedztwie nie znajdowały się żadne przyprawy o intensywnym zapachu, jak imbir czy oregano, które liście herbaty mogłyby wchłonąć.

Metalowa puszka

Wyróżnia się dwa jej rodzaje: z podwójnym oraz pojedynczym zamknięciem. Pierwsza z nich gwarantuje większą szczelność zamkniętego opakowania. Metalowej puszki nigdy nie należy wystawiać na działanie promieni słonecznych jako, że błyskawicznie się w ten sposób nagrzewa. Maksymalny czas przechowywania w niej herbaty to około 3-4 miesiące.

Drewniana skrzynka

Jeżeli zależy nam nie tylko na tym, by herbata przez długi czas zachowała swoje właściwości, lecz także kusiła oko, przechowujmy ją w drewnianej skrzynce. Produkty tego typu posiadają przeważnie kilka przegródek, dzięki czemu w wygodny sposób można oddzielić od siebie poszczególne jej gatunki. Wiele z nich wyposażonych jest również w szybkę, przez którą widać wyraźnie jej zawartość. Drewniane skrzynki mogą być ozdobione różnymi "herbacianymi" motywami - od napisów typu "I love tea", po stylowe imbryczki czy listki. Skrzynka na herbatę idealnie nada się również do przechowywania herbaty w torebkach (saszetkach).

Garść przydatnych porad odnośnie przechowywania herbaty

  • Herbata unikać powinna nie tylko kontaktu ze słońcem czy intensywnymi zapachami, lecz także wilgoci. W związku z tym, nie powinno się jej przechowywać w lodówce. Wyjątek stanowią japońskie zielone herbaty mające bardzo krótki termin przydatności do spożycia.
  • Przed napełnieniem pojemników herbatą należy je dokładnie umyć wypłukując środki myjące tak, aby nie pozostawiły zapachu, a następnie wytrzeć do sucha, by wyeliminować ryzyko rozwoju pleśni w suszu.
  • By zapewnić herbacie świeżość przez jak najdłuższy czas, najlepiej napełnić pojemnik maksymalnie, potrząsnąć, aby susz się ułożył, a następnie dosypać do pełna. Im więcej herbaty w naczyniu, tym mniej w nim tlenu, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko chłonięcia wilgoci, zapachów czy po prostu wietrzenia suszu. W skrócie, duża ilość herbaty w pojemniku jest mniej podatna na wpływ czynników zewnętrznych.

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.