Akcesoria do przygotowania i dekorowania kawy

Akcesoria do przygotowania i dekorowania kawy [1]
Akcesoria do przygotowania i dekorowania kawy [2]
Akcesoria do przygotowania i dekorowania kawy [3]
Akcesoria do przygotowania i dekorowania kawy [4]
Akcesoria do przygotowania i dekorowania kawy [5]

Czym byłaby dobra kawa bez odpowiedniej oprawy? Stylowa filiżanka, dzbanek do parzenia kawy, cukiernica i mlecznik lub serwis kawowy łączący w sobie wszystkie te elementy - stanowią zestaw podstawowy w asortymencie domowego kawosza. Jednak to nie wszystko! Co jeszcze przyda się nam w codziennym ceremoniale przygotowywania i dekorowania kawy? O tym w dalszej części artykułu.

Akcesoria do kawy

Każdy wielbiciel kawy powinien zaopatrzyć się szereg prostych urządzeń ułatwiających przygotowanie ulubionego napoju. Wśród najbardziej przydatnych akcesoriów znajdują się miarki do kawy oraz łyżki do kawy z wagą cyfrową. Wagi cyfrowe mogą podawać wyniki w różnych jednostkach co niejednokrotnie potrafi być bardzo przydatne, szczególnie gdy korzystamy z obcojęzycznych przepisów.

Innymi bardzo przydatnymi urządzeniami, niezbędnymi dla wielbicieli espresso i kaw przygotowywanych na jego bazie, są tampery. Służą one do ubijania kawy w portafiltrach (kolbach) ekspresów ciśnieniowych co zapewnia jednolity przepływ wody przez cała objętość kawy i gwarantuje uzyskanie dobrej jakości espresso. Tempery mogą posiadać spód płaski, wklęsły lub wypukły, przy czym uważa się że płaski jest najbardziej popularny. Wielkość tempera powinna być dobrana do wielkości sitka w ekspresie tak, by na brzegach nie występowały słabiej ubite obszary, przez które woda miałaby ułatwiony przepływ (taki stan rzeczy skutkuje powstaniem złej jakości espresso o gorzkim posmaku). Wśród akcesoriów dodatkowych wspomnieć należy o matach i podkładkach do tamperów.

Dekorowanie kawy, latte art

Efektowne wzory na kawie wykonywane są poprzez umiejętne dolewanie mleka lub np. wykonywanie posypek. W pierwszym przypadku to właśnie odpowiednia konsystencja mleka oraz trening pozwalają na tworzenie niebanalnych rysunków na powierzchni kawy. Dostępne są jednak akcesoria umożliwiające łatwą dekorację kawy, niewymagającą żadnych umiejętności w tym zakresie lub wspomagające tworzenie wyszukanych wzorów przez doświadczonych baristów.

Aby prosto i szybko wykonać wzór na kawie możemy posłużyć się szablonami do dekoracji (dekoratorami). Szablony posiadają różne wzory co pozwala na łączenie poszczególnych kształtów w bardziej skomplikowane figury lub rysunki. Samo użycie szablonu jest banalnie proste i ogranicza się jedynie do wybrania rodzaju posypki, z której ma być wykonany wzór.

W przypadku latte art sprawa jest bardziej skomplikowana. Musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednią konsystencję mleka. Mleko najwygodniej jest nalewać ze specjalnej kanki z dziubkiem. Sam sposób nalewania mleka zależy od efektu, który chcemy osiągnąć i wymaga mniejszej lub większej praktyki. Przy wykańczaniu rysunku przydatne okazać mogą się rysiki dedykowane do latte art.

Mielenie kawy

Istnieje wiele sposobów na przygotowanie kawy, jednak w praktycznie każdym przypadku podkreśla się pozytywny wpływ na smak wynikający z użycia świeżo zmielonych ziaren kawy. Młynki do kawy podzielić możemy na ręczne i automatyczne (elektryczne). W opinii znawców i amatorów kawy najlepszy smak ma kawa mielona tylko i wyłącznie w młynkach ręcznych. Zmielenie kawy w takim młynku wymaga więcej czasu w porównaniu do urządzeń automatycznych lecz ziarna kawy nie ulegają nadmiernemu podgrzaniu przez co powinny zachować pełen aromat. Same młynki mogą być wykonane z różnych materiałów, a ich wygląd może sprawić, że będą nie tylko urządzeniem kuchennym, ale i elementem dekoracyjnym. Młynki automatyczne zapewniają przede wszystkim wygodę i szybkie przygotowanie ziaren kawy. Istotnym parametrem w przypadku młynków elektrycznych jest ich moc. Im większa - tym więcej ziaren możemy jednorazowo zmielić. Równie ważna jest płynna regulacja wielkości mielonych ziaren.

Młynki do kawy możemy podzielić również na nożowe i żarnowe. Młynki nożowe charakteryzują się niższą ceną lecz nie zapewniają równomiernego rozdrobnienia ziaren kawy. Ceny młynków żarnowych są wyższe lecz to one są polecane jako najlepsze do przygotowania kawy, gdyż umożliwiają uzyskanie ziarna o ustalonej wielkości i jednolitej strukturze.

Przechowywanie i utrzymanie porządku

Niezwykle ważnym problemem każdego wielbiciela kawy jest sposób jej przechowywania. Pojemniki dedykowane do przechowywania kawy posiadają szczelne zamknięcie zapobiegające wywietrzaniu kawy. Poza zwykłymi pojemnikami występują też pojemniki próżniowe wyposażone w specjalne pompki do usuwania powietrza z pojemnika, co wydłuża czas, przez który przechowywana kawa zachowuje świeżość. Na końcowy smak kawy wpływa również stan wszystkich urządzeń, które mają z nią styczność. Wśród przydatnych akcesoriów pomagających w utrzymaniu czystości należy wymienić wszelkiego rodzaju odbijaki do fusów, a także szczoteczki do czyszczenia kolb i młynków.

Spieniacze do mleka

Do przygotowania wielu rodzajów kaw wymagane jest odpowiednio spienione mleko. Jeśli nie dysponujemy ekspresem wyposażonym w dysze do spieniania mleka, możemy wykorzystać spieniacze do mleka. Do wyboru mamy spieniacze elektryczne w formie przypominające miksery oraz spieniacze tłokowe (ręczne). W przypadku wykorzystania spieniacza elektrycznego, przydatnym dodatkiem jest dedykowany dzbanek do spieniania mleka.

Produkty

Zmień produkt
 
Zmień produkt
 
Zmień produkt
 
259.00
Zmień produkt
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.