Pochówek tradycyjny czy kremacja?

Pochówek tradycyjny czy kremacja? [1]
Pochówek tradycyjny czy kremacja? [2]
Pochówek tradycyjny czy kremacja? [3]
Pochówek tradycyjny czy kremacja? [4]
Pochówek tradycyjny czy kremacja? [5]

Każdy człowiek umiera i każdy będzie musiał zostać w pewien sposób pochowany. Istnieją różne metody zajęcia się ciałem. Pochówek tradycyjny to typowe umieszczenie ciała w trumnie po wykonaniu zabiegów estetycznych. Kremacja to spopielenie zwłok, które następnie umieszczane są w urnie. Istnieje wiele poglądów dotyczących chowania zmarłych. Niektórzy są całkowicie przekonani o zachowaniu tradycyjnych wartości w trakcie tradycyjnego pochówku, inni uważają, że kremacja jest lepszym pomysłem. Co więc wybrać: pochówek tradycyjny czy kremację?

Dlaczego kremacja jest coraz bardziej popularna?

Współcześnie coraz bardziej brakuje miejsca na cmentarzach. Nic w tym dziwnego. Większość cmentarzy funkcjonuje od wielu lat, a zagospodarowana przestrzeń nie jest nieskończona. Urna zajmuje mało miejsca zwłaszcza wtedy, gdy jest ustawiona w specjalnym kolumbarium. Spora ilość trumien potrafi zmieścić się w jednym rzędzie.

Kremacja jest także zabiegiem tańszym od tradycyjnego pochówku, w niektórych miejscach może nawet być to różnica wynosząca około tysiąca złotych. Tradycyjny pochówek zawiera w sobie koszty przygotowania ciała do ekspozycji - zabiegi estetyczne, chłodnię oraz strój. Zakup trumny także jest kosztowny. Oczywiście w przypadku kremacji również trzeba nabyć trumnę, w której zostanie spalone ciało, jednak jest ona znacznie tańsza. Pomnik z napisem również kosztuje, w przy czym są to koszty znacznie większe od kosztów jednej urny.

Ważnym czynnikiem jest także upływ czasu. Żeby kamienny grób po latach nadal wyglądał dobrze, trzeba o niego systematycznie dbać oraz dekorować kwiatami i zniczami, które w każdym momencie mogą zostać zabrane przez złodzieja. W przypadku urn nie ma takiego problemu, gdyż urny są bardzo wytrzymałe, a ponadto nie jest powszechnie praktykowane umieszczanie wokół urny dużej ilości ozdób i kwiatów.

Kontrowersje związane z kremacją

Kremacja wywołuje spore kontrowersje w środowisku konserwatystów. Lata temu Kościół potępił kremację zwłok jako zabieg niezgodny z boskimi przykazaniami. Jednak w późniejszym czasie zmienił swoje stanowisko. Powszechnie wiadomo, że władze Kościoła aprobują pochówek tradycyjny, jednak kremacja nie jest oficjalnie zakazana.

Wiele osób potrzebuje mieć kontakt ze zmarłym w ostatnich chwilach przed pochówkiem. Ten kontakt jest zapewniony poprzez świadomość możliwości dotknięcia trumny, w której znajduje się ciało zmarłego w jednym kawałku. W przypadku urny poczucie ostatniej chwili bliskości nie jest tak silne.

Tradycyjny pochówek udostępnia także możliwość różnorodnego wyboru rodzajów trumien (poczynając od materiału po kształt), nagrobków (różnorodne kolory i rodzaje kamienia), napisów (w postaci tabliczek lub wyrytych i pozłacanych słów) czy dodania zdjęcia zmarłego. Urnę także można wybrać według własnych preferencji, jednak wybór jest ograniczony do pewnej ilości wzorów i materiałów.

Tradycyjny pochówek czy kremacja? - to trudne pytanie. Obie z tych metod pochowania ciała mają swoich zwolenników i przeciwników. Wszystko zależy jednak od rodziny zmarłego lub od niego samego, jeśli przed swoją śmiercią wyraził swoją wolę dotyczącą pochówku.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.