Hoverboard - deskorolka na prąd

Hoverboard - deskorolka na prąd [1]
Hoverboard - deskorolka na prąd [2]
Hoverboard - deskorolka na prąd [3]
Hoverboard - deskorolka na prąd [4]
Hoverboard - deskorolka na prąd [5]

"Powrót do przyszłości" to jeden z wielkich hitów lat 80-tych i 90-tych. W drugiej części Marty, główny bohater serii, miał okazję używać urządzenie, które rozpalało wyobraźnię szczególnie młodszej części widzów. Mowa o deskorolce, która unosiła się w powietrzu. Mimo upływu blisko 30 lat, tego typu sprzęt nadal pozostaje w sferze marzeń. Pojawiło się jednak coś, co może całkiem nieźle zastępować znany z filmu gadżet. Mowa oczywiście o zdobywającym coraz większą popularność hoverboardzie.

Hoverboard - co to jest i jak tego używać?

Pod nazwą tą kryje się urządzenie, które popularnie określa się jako (elektryczną) deskorolkę. Nie jest to do końca prawda, gdyż pojazd ten ma zupełnie inną budowę. Nie jest również zasilany, tak jak klasyczna deskorolka, siłą mięśni. Jest jednak, tak jak deskorolka, lekki i kompaktowy oraz pozwala na swobodne przemieszczanie się po chodnikach, ścieżkach i deptakach.

Klasyczny Hoverboard to platforma wyposażona w dwa koła, silnik elektryczny, akumulatory oraz żyroskop. To podstawowe, ale nie jedyne wyposażenie, a poszczególne modele mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji, zwiększających bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Kierowanie hoverboardem odbywa się poprzez balansowanie ciałem i jest bardzo intuicyjne, tak że nauka nie trwa długo, a jazda jest przyjemna i mało absorbująca. Trzeba jednak oczywiście pamiętać, aby cały czas kontrolować trasę i dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób znajdujących się na torze jazdy. Samo zachowanie równowagi i kierowanie deską jest na tyle proste, że poradzi sobie z nim nawet dziecko.

Hoverboard - podstawowe parametry

Na co zwrócić uwagę przy zakupie elektrycznej deskorolki? Podstawową kwestią jest oczywiście cena. Zazwyczaj im jest ona wyższa, tym większe możliwości pojazdu. Same parametry powinny być dopasowane do oczekiwań, które ma spełnić urządzenie. Wśród najważniejszych warto wymienić następujące:

  • Zasięg na jednym ładowaniu - niezwykle ważny parametr, pozwalający oszacować dystans, jaki można pokonać na w pełni naładowanym akumulatorze. Oczywiście wartości podane przez producenta konkretnego sprzętu mają jedynie charakter orientacyjny. Czas działania urządzenia jest zależny od wielu parametrów, takich jak waga użytkownika, rodzaj i nachylenie podłoża, dynamika jazdy czy nawet temperatura powietrza. Nie mniej sam zasięg, może być parametrem, który pomoże wstępnie wybrać najbardziej optymalny modeli deski.
  • Pojemność akumulatorów - parametr dokładniejszy niż wspomniany powyżej zasięg maksymalny, aczkolwiek mniej obrazowy i również podatny na czynniki zewnętrzne. NIe mniej warto pamiętać, że im większa pojemność akumulatorów, tym potencjalnie dłuższy czas działania na jednym ładowaniu oraz...większa waga.
  • Prędkość maksymalna - wolniejsze hoverboardy mogą rozpędzić się do ok. 10 km/h. To stosunkowo bezpieczna prędkość. Modele bardziej zaawansowane, z mocniejszymi silnikami pozwalają na osiąganie ok. 20 - 25 km/h. Takie prędkości wymagają już pewnego doświadczenia, a urządzenia dysponujące takimi parametrami są skierowane do raczej dorosłych użytkowników, wykorzystujących hoverboard jako środek transportu.
  • Waga całkowita - niezwykle ważny parametr, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę fakt, że nie raz zajdzie konieczność przenoszenia hoverboarda. Dobrze jest o tym pamiętać, gdyż każdy kilogram ma znaczenie, szczególnie na dłuższych trasach.

Do czego może służyć hoverboard?

Na wstępie należy powiedzieć sobie jasno, że jazda na hoverboardzie może być niebezpieczna. Początki bywają trudne, a samo urządzenie pozwala na osiąganie znacznych prędkości. Analogicznie jednak jest z rolkami czy rowerem. Różnica polega na tym, że wiele osób traktuje hoverboard jako zabawkę i nie zwraca uwagi na bezpieczeństwo. Przed wskoczeniem na deskę warto więc zadbać o odpowiednią ochronę, a także dostosować prędkość do warunków na trasie, takich jak rodzaj nawierzchni, nachylenie ścieżk, po której przyjdzie się poruszać czy obecność innych osób.

Po tym, gdy już zadba się o kwestie bezpieczeństwa, można zacząć korzystać z deski. Pytanie brzmi: jak i gdzie jej używać? Wbrew pozorom to proste urządzenie może mieć wiele zastosowań.

Po pierwsze można go używać do jazdy rekreacyjnej lub zwykłej zabawy. Podobnie jak ma to miejsce z klasyczną deskorolką, rolkami lub rowerem. Różnica jest taka, że jazda na hoverboardzie nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku, więc można zrezygnować ze stroju sportowego i ubrać się bardziej formalnie. Będzie to np. idealne rozwiązanie, w przypadku spotkania w restauracji czy kawiarni.

Innym zastosowaniem hoverboardu jest wykorzystanie go do typowego przemieszczania się z punktu A do punktu B. Codzienna jazda do szkoły, pracy czy na uczelnię, może być realizowana za pomocą elektrycznej deskorolki. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiej zmiany sposobu poruszania się - hoverboard, w swych mniejszych i lżejszych wariantach, jest łatwy do przenoszenia.

Ciekawym zastosowaniem hoverboardu jest wykorzystanie go w pracy, gdy istnieje konieczność pokonywania dużych odległości. Ma to miejsce w przypadku działań reklamowych czy np. pilnowania porządku i bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Może to być również wygodne rozwiązanie do stosowania przy dużych powierzchniach magazynowych.

Stosunkowo nowatorskim zastosowaniem hoverboardów jest wykorzystanie ich w inscenizacjach i spektaklach teatralnych. Dzięki nim możliwe jest stworzenie niezwykle interesujących i dynamicznych widowisk.

Wspomniane powyżej przykłady to tylko część tego, co oferuje hoverboard. Możliwości jest znacznie więcej, a kolejne zastosowania będą odkrywane przez coraz liczniejszych użytkowników.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.