Zegarki męskie na prezent

Zegarki męskie na prezent [1]
Zegarki męskie na prezent [2]
Zegarki męskie na prezent [3]
Zegarki męskie na prezent [4]
Zegarki męskie na prezent [5]

Zegarek to popularny pomysł na prezent dla mężczyzny. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma informacjami, które być może okażą się pomocne przy wyborze tego rodzaju podarunku. Dobry zegarek to taki, który jest funkcjonalny, ma ładny design, pozwalający na noszenie go w wielu sytuacjach. Nie ma zegarka na tyle uniwersalnego, aby pasował do wszystkich stylizacji. Odpowiedni model zegarka należy wybierać w odniesieniu do formy, charakteru ubioru.

Dobór zegarka do okazji

  • Zegarki na co dzień - to te fasony, które pozwalają na dużą swobodę w doborze do nich odpowiedniego ubioru i stylizacji.
  • Zegarki sportowe - dla osób lubiących czynny wypoczynek, sport, rekreację. Czasomierze o bardzo charakterystycznym designie.
  • Zegarki wizytowe - należy nosić w połączeniu z klasycznym garniturem wizytowym, biznesowym o tradycyjnym kroju. Wskazane kolory garnituru w połączeniu z zegarkiem wizytowym to: czernie, brązy, beże, granaty, grafity. Zegarek wizytowy to klasyka bez dodatkowych elementów ozdobnych, o okrągłej i czytelnej tarczy, najlepiej na skórzanym pasku, chociaż dopuszczalna jest też delikatna bransoleta.
  • Zegarki wieczorowe - powinny być noszone do eleganckich trzyczęściowych garniturów na bardzo uroczyste okazje np. ślub, bal. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się ich rola ozdobna. Mogą być bardziej okazałe, o większej kopercie niż klasyczna, ze zdobieniami, kamieniami szlachetnymi, złotymi wykończeniami.

Podział zegarków ze względu na typ mechanizmu wykorzystanego do jego napędu

Zegarki mechaniczne (klasyczne) - z mechanizmem zasilanym przez sprężynę, którą nakręca się za pomocą pokrętła (koronki) umieszczonego z boku koperty. Należy pamiętać o regularnym nakręcaniu zegarka. Zaletą ich jest to, że nie wymagają baterii. Tego typu zegarki rozpoznaje się po opisie na tarczy, która informuje o typie zastosowanego mechanizmu oraz o ilości kamieni. Ten klasyczny mechanizm ciągle jest popularny i szczególnie doceniane przez koneserów.

Zegarki automatyczne - to odmiana zegarków mechanicznych, których mechanizm posiada naciąg automatyczny, wahnik, który poprzez ruch ręki właściciela naciąga sprężynę. Zegarki te posiadają tzw. rezerwę chodu, co oznacza, iż po 8 godzinach noszenia zegarka zgromadzi energię na 24 godziny chodu zegarka w spoczynku. Zegarki te można rozpoznać po napisie „automatic”, który najczęściej jest umieszczony na tarczy. W okresach przerw w używaniu zegarka automatycznego bardzo przydatnym urządzeniem do jego przechowywania jest rotomat. Posiada on system obracający zegarkiem, a więc zapewnia ruch, a tym samym tworzy rezerwę energii potrzebną do działanie mechanizmu zegarka.

Zegarki kwarcowe - w mechanizmie do odmierzania czasu wykorzystuje się kryształ kwarcu i jego drgania. Zasilany jest energią z baterii, którą co jakiś czas trzeba wymieniać. Zegarki te cieszą się największą popularnością. Aby rozpoznać tego typu zegarek należy zapoznać się z informacją na tarczy lub zwrócić uwagę na pracę sekundnika, którego wskazówka przeskakuje o pełną sekundę.

Zegarki zasilane baterią słoneczną - to odmiana zegarków kwarcowych, w których do zasilania wykorzystywana jest bateria słoneczna. Pozyskana z niej energia elektryczna magazynowana jest w akumulatorze. Dzięki zgromadzonemu zapasowi energii zegarek może pracować w nocy. W celu rozpoznania tego typu zegarka należy przeczytać opis na tarczy zegarka lub na deklu. Sekundnik przeskakuje o pełną sekundę, tak jak w zegarku kwarcowym. Najbardziej znane nazwy handlowe: Eco-drive, Solar.

Zegarki hybrydowe - to zegarki, których mechanizm stanowi połączenie mechanizmu kwarcowego i automatycznego. Urządzenie z mechanizmu automatycznego wykorzystując ruchy ręki przekazuje energię do prądnicy. Wytworzona energia magazynowana jest w akumulatorze. W tego typu zegarkach nie zachodzi potrzeba wymiany baterii, natomiast może zaistnieć konieczność wymiany akumulatora. W sprzedaży występują pod nazwami: Autoquarz, Megaquarz, Kinetic, Dual Power.

Podział zegarków ze względu na sposób pokazywania czasu

  • Zegarki analogowe (wskazówkowe) - wskazują czas za pomocą wskazówek,
  • Zegarki cyfrowe (elektroniczne) - cyfrowy wyświetlacz pokazuje godzinę,
  • Zegarki analogowo-cyfrowe - czas wskazuje układ wskazówek oraz wyświetlacz cyfrowy,
  • Zegarki binarne - w takim zegarku elektronicznym wyświetlanie czasu odbywa się w systemie binarnym, czyli za pomocą podświetlanych punktów lub cyfr, których suma stanowi odczyt godziny.

Wybierając zegarek trzeba przede wszystkim zastanowić się, jaki mechanizm zegarka będzie najbardziej odpowiedni, mechaniczny czy kwarcowy. Jaki sposób pokazywania czasu będzie najlepiej odbierany, wskazówkowy czy cyfrowy. Nie bez znaczenia jest też dopasowanie zegarka do stylu ubierania osoby, której chcemy zegarek podarować. Optymalnym wyborem będzie klasyczny zegarek, ze skórzanym paskiem.

Ważną sprawą przy wyborze zegarka jest jego cena, a tę warunkują: rodzaj zegarka czyli jego mechanizm oraz rodzaj materiałów, z których został wykonany. Szeroki zakres cen umożliwia wyszukanie odpowiedniego do możliwości finansowych.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.